«کروکی آنلاین» به جای «کروکی کاغذی» تصادفات

خسارات زیر ۱۶میلیون تومان نیاز به کشیدن کروکی ندارد

پلیس راهنمایی‌ورانندگی در راستای هوشمندسازی، نرم‌افزاری طراحی و زیرساختِ طراحی کروکی آنلاین را فراهم کرد.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به طراحی سامانه «کروکی آنلاین» از اجرای آزمایشی این طرح در استان قم خبر داد که براساس آن کارشناسان پلیس مجهز به تبلت شده و کروکی آنلاین را طراحی و ارسال می‌کنند.
سرهنگ محمدباقر سلیمی در رابطه با کروکی آنلاین اظهار کرد: «سالیانه یک‌ونیم میلیون تصادف در کشور اتفاق می‌افتد که شامل رخدادهای جزئی و شدید است. پلیس بر اساس وظایف، متولی رسیدگی و تنظیم پرونده است و مهم‌ترین برگِ این پرونده نیز نظریه کارشناسی تصادفات و کروکی است که مقصر حادثه را تشخیص می‌دهد.»
او گفت: «این ساختار طی سال‌های گذشته روندی رو به بهبود داشته، ولی همچنان به صورت کاغذی و دستی صورت می‌گیرد. این برگ کروکی باید به سازمان‌های مختلف مثل بیمه، نیروی انتظامی، شرکت‌های خودروسازی و … ارایه شود و قطعا این برگ بارها کپی گرفته شده که موجب ناخواناشدن و خط خوردگی آن می‌شود.»
او ادامه داد: «پلیس راهنمایی‌ورانندگی در راستای هوشمندسازی، نرم‌افزاری طراحی و زیرساختِ طراحی کروکی آنلاین را فراهم کرد. پس از تست و آزمایشِ اولیه این نوع کروکی که توسط افسرانِ کارشناس و به وسیله تبلت در محل تصادف صورت گرفت، امکان عکس و فیلمبرداری از صحنه تصادف فراهم آمد تا اطلاعات به صورت برخط به مرکز کنترل ترافیک پلیس، بیمه و مراجع قضائی ارسال شود.»
سلیمی در ادامه سخنان خود در یک برنامه رادیویی همچنین از به‌روزرسانی این نرم‌افزار و اجرای پایلوت این طرح در استان قم خبر داد و افزود: «این کار در حوزه درون و برون‌شهری استان قم صورت گرفت و کارشناسان ما مجهز به تبلت شده و کروکی آنلاین را طراحی و ارسال می‌کنند.»
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اعلام اینکه سامانه مذکور مراحل نهایی تست خود را طی کرده و در جهت صحت رسیدگی به تصادفات عمل خواهد کرد، گفت: «این کار در کاهش هزینه مردم و اطاله دادرسی کمک‌کننده است.»
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در خاتمه با اشاره به تصادفاتی که نیازمندِ کروکی نیستند، تاکید کرد که خسارات زیر ۱۶میلیون تومان نیاز به کشیدن کروکی ندارد. در چنین تصادفاتی نیاز به حضور پلیس نیست و در صورتِ توافق طرفین، باید با مدارک رانندگی اعم از گواهینامه مجاز و بیمه‌نامه معتبر به شعب بیمه مراجعه کرد تا بدون کروکی خسارت دریافت شود. او افزود: «شرکت‌های بیمه باید این اطلاعات را به بیمه‌شوندگان اعلام کنند.»
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.