حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو امکان‌پذیر نیست

وزیر بهداشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو برای کسی که به‌طور مزمن دارو مصرف می‌کند خانمان برانداز است

وزیر بهداشت درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: در این شرایط، نمی‌توانیم این ارز را برداریم و باید شرایط را حفظ کنیم مگر اینکه منابع از سوی بیمه‌ها و دیگر نهاد‌ها تامین شود تا مانند ماجرای بنزین به مردم فشار نیاید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو فعلا امکان‌پذیر نیست، گفت: «به افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌کنیم به‌تدریج برای دریافت دوز سوم واکسن مراجعه کنند.»

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در محل این وزارتخانه برگزار شد با بیان اینکه ما با حداکثر ظرفیت در حال کار هستیم و امیدواریم تا اواخر آبان یا اوایل آذرماه واکسیناسیون تمام شود، گفت: «قول من در مجلس درخصوص پایان واکسیناسیون تا دهه فجر بود و هرچه این زمان زودتر شود، لطف الهی و کمک مردم به ما بوده است. هر یک نفر که فوت کند، ضربه روحی بزرگی به بنده و جامعه وارد خواهد شد.»

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو فعلا امکان‌پذیر نیست

عین‌اللهی درباره مدیریت واکنش سریع کرونا، عنوان کرد: «اکنون وضعیت‌مان خیلی بهتر شده است؛ درگذشته وزیر ۳۵ مشاور داشت، کار مشاور چیست و چه تداخلی با کار معاون دارد؟ چه کسی مسئول است؟ اکنون همه مسئولیت‌ها را به معاونین دادیم و معاونین را قوی و مشاوران را کم کردیم؛ چون کار مشاور در تداخل با معاون است. در رابطه با معاونت‌ها بسیار قوی عمل کردیم و یک کمیته علمی بسیار قوی از افراد شاخص در رابطه با کرونا داریم و اعلام کردیم یک‌ هم‌صدایی ایجاد شود و هر آنچه که کمیته علمی تصمیم بگیرد ما ملزم به اجرای آن هستیم تا اجماعی انجام شود. در جلسه شورای معاونین بر این موضوع تاکید کردیم که در مقابل هر مسأله‌ای تیم آماده اعزام داشته باشند، اما این کار را باید معاون انجام دهد.»

بنابراین هر تصمیمی بگیرد می‌تواند ابلاغ کند و قوه قضائیه باید آن را مشخص کند؛ اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که افراد ۱۲ سال به بالا واکسن بزنند

وزیر بهداشت همچنین درباره طرح شهید سلیمانی و محدودیت هوشمند، عنوان کرد: «در مورد طرح شهید سلیمانی و مدیریت هوشمند، مجری، وزارت کشور بوده و ستادی برای این کار پیش‌بینی شده است، اکنون در سراسر دنیا به این سمت می‌روند که خیلی مردم را محدود نکنند و تصمیماتی که پیشتر برای ممنوعیت سفر، ظرفیت ۶۰ درصد پروازها و تعطیلی مدارس گرفته شده بود با این سامانه هوشمند برداشته و می‌گویند به شرط واکسیناسیون، مدارس بازگشایی یا سفر‌ها انجام شوند.»

او در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، توضیح داد: «در ارتباط با ارز ۴۲۰۰ تومانی در اجرا با وضعیت اقتصادی مردم چاره‌ای نداریم که همین ارز را نگه داریم و اگر اکنون آن را لغو کنیم از فردای آن روز، دارو وحشتناک گران می‌شود و فشار مضاعفی به مردم و بیماران وارد می‌شود. گاهی فکر منطقی داریم، ولی در عمل نمی‌توانیم آن را اجرایی کنیم. لازم است در این خصوص کار شود تا در آینده روی آن فعالیت کنیم، اما اکنون این کار امکان‌پذیر نیست، برای افرادی که بیماری مزمن دارند، فشار زیادی خواهد داشت. این موضوع برای شخصی که به‌طور مزمن دارو مصرف می‌کند خانمان‌برانداز است و باید تمام زندگی‌اش را بفروشد تا بتواند دارو بخرد. در این شرایط، نمی‌توانیم این ارز را برداریم و باید شرایط را حفظ کنیم مگر اینکه منابع از سوی بیمه‌ها و دیگر نهاد‌ها تامین شود تا به مردم فشار نیاید، همچون نرخ بنزین.»

به افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌کنیم به‌تدریج برای دریافت دوز سوم مراجعه کنند

عین‌اللهی درباره واکسن اسپوتنیک وی هم با بیان اینکه اسپوتنیک با ما ۶۰ میلیون قرارداد داشت، ولی متاسفانه فقط دو میلیون تحویل داد. اکنون روسیه گرفتار است و واکسن ندارد به مردم تزریق کند. در روسیه ۳۵ درصد مردم واکسن زده‌اند. با توجه به حجم واکسنی که آورده و داریم، فعلا کفایت می‌کند. اسپوتنیک سابقه خوبی نداشته و به تعهداتش عمل نکرده است؛ در چند هفته قبل نزدیک به یک میلیون دوز واکسن مجدد به ما داد و فعلا نیازی برای این واکسن نداریم و با واکسن‌های موجود مشکل‌مان رفع می‌شود.

وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه به افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌کنیم به‌تدریج برای دریافت دوز سوم مراجعه کنند، عنوان کرد: «تزریق دوز سوم به پرسنل بهداشت و درمان را آغاز کرده‌ایم. درباره تزریق واکسن به افراد بالای ۶۰ سال نظرات متفاوتی وجو دارد. برخی دوستان می‌گویند به فاصله ۴ ماه و برخی می‌گویند به فاصله ۶ ماه از تزریق دوز دوم، دوز سوم تزریق شود، اما به هر حال هر تصمیمی که کمیته علمی بگیرد بر همان اساس دوز سوم تزریق می‌شود. افراد پرخطر مانند مبتلایان به دیابت و بیماری کلیوی که کمتر از ۶۰ سال هم هستند ان‌شاءالله برای دوز سوم مراجعه کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.