بازگشت مربیان خارجی به لیگ‌برتر با تراکتور

باشگاه تراکتور با زوونیمیر سولدو، سرمربی کروات سابق دینامو زاگرب و کلن به توافق دو ساله رسید

سرمربی جدید باشگاه تراکتور که مدیران این باشگاه برای دو فصل با او به توافق رسیده‌اند، کارنامه درخشانی به عنوان بازیکن داشته اما در کسوت سرمربی ناکام بوده است.

باشگاه تراکتور بالاخره در انتخاب سرمربی جدید تیم فوتبالش به نتیجه رسید و با زوونیمیر سولدو، سرمربی کروات سابق دینامو زاگرب و کلن به توافق دو ساله‌ای دست پیدا کرد تا پس از حضور سولدو در ایران قرارداد این مربی امضا شود. سولدو ۵۲ ساله، هافبک باکیفیتی بوده و علاوه بر یک دهه حضور فوق‌العاده در اشتوتگارت، تجربه بازی در دو جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۲ را در کارنامه‌اش دارد. مقام سوم جام جهانی ۹۸، قهرمانی جام حذفی آلمان، نایب قهرمانی بوندسلیگا و نایب قهرمانی جام برندگان جام اروپا از افتخارات زوونیمیر سولدو محسوب می‌شود.

سولدو به مانند اغلب هموطنانش سابقه سرمربیگری دینامو زاگرب را دارد و این مربی کروات مربیگری را از این تیم پرافتخار آغاز کرد. او در میانه فصل ۰۸-۲۰۰۷ هدایت دینامو زاگرب را قبول و قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی کرواسی را به همراه این تیم کسب کرد تا شروع رویایی‌ای در کسوت جدید داشته باشد.

باشگاه تراکتور بالاخره در انتخاب سرمربی جدید تیم فوتبالش به نتیجه رسید و با زوونیمیر سولدو، سرمربی کروات سابق دینامو زاگرب و کلن به توافق دو ساله‌ای دست پیدا کرد

در آن زمان از سولدو به عنوان آخرین مربی کلاسیک بوندسلیگا یاد می‌شد، کسی که به مدیریت مردانه اعتقاد داشته و بازیکنان را فقط مجبور به دویدن در داخل زمین می‌کرد. لوکاس پودولسکی، ستاره کلن و موندراگون، دروازه‌بان این تیم در آن زمان انتقاداتی نسبت به نحوه مربیگری و تاکتیک‌های سولدو داشتند.

البته با همه این اوصاف باید گفت که ناکامی در کارنامه همه مربیان حتی مربیان بزرگ دنیای فوتبال وجود دارد اما نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که سولدو پس از اخراج از کلن، برای هفت سال هیچ تیمی، حتی تیم‌های کروات به سراغ او نرفتند و گفته می‌شود در این مدت عضو کمیته فنی فدراسیون کرواسی بوده است.

بازنشستگی خودخواسته سولدو از مربیگری به همین روال ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ فلیکس ماگات، در فصل دوم حضورش در لوننگ چین، شاگرد سابقش یعنی سولدو را به عنوان دستیار به این تیم برد. زوونیمیر سولدو در این تیم یک فصل حضور داشت و با این تیم در رده ششم لیگ چین قرار گرفت.

کارنامه سولدو نشان می‌دهد که موفقیت این مربی کروات به ۱۳ سال پیش برمی‌گردد و پس از حضور در کلن و اخراج از این تیم، باشگاهی به سراغ او نرفته است. حتی اندک فعالیت سولدو به عنوان مربی و سرمربی در پنج سال اخیر به‌واسطه فلیکس ماگات بوده است. شاید بتوان عدم مربیگری این مربی کروات در ۱۰ سال از ۱۴ سال را به‌دلیل حضور او در کمیته فنی فدراسیون فوتبال کرواسی دانست، اما تراکتور به‌دنبال مدیر نیست، بلکه به‌دنبال سرمربی است و کارنامه سولدو در کسوت مربی واضح است.

با انتخاب این مربی آلمانی بار دیگر پای مربیان خارجی به لیگ برتر باز خواهد شد تا نگرانی‌ها در خصوص پرونده‌های خارجی باشگاه‌های فوتبال ایران در فیفا هم از سر گرفته شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.