در حال آزادسازی تدریجی منابع کشور هستیم

خطیب‌زاده: گروسی به‌زودی به تهران سفر می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه تاریخ سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مدیر کل آژانس اعلام شده و او به زودی به تهران سفر می‌کند، گفت: «گروسی در این سفر علاوه بر رئیس سازمان انرژی اتمی با وزیر امور خارجه هم دیداری خواهد داشت.»

شهروندآنلاین: سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: «امروز میزبان وزیر خارجه ترکیه در تهران هستیم و او علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود، با رئیس‌جمهوری هم دیدار و گفت‌وگو می‌کند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین از سفر مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به تهران خبر داد و درباره محور مذاکرات ایران با ترکیه در سفر وزیر خارجه این کشور به تهران گفت: «تمرکز اصلی ما پیگیری برخی توافقات از قبل صحبت شده با ترکیه است.»

او یادآورشد: «وزیر خارجه ترکیه در این سفر علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود با رئیس‌جمهوری هم دیدار خواهد کرد.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

خبرسازی رسانه‌های صهیونیستی و برخی کشورهای دیگر موضوع تازه‌ای نیست. روابط ایران و سوریه از عمق و دامنه گسترده‌ای برخوردار است. فرمانده مستشاری ایران در سوریه مورد تقدیر وزیر دفاع سوریه قرار گرفت و مدالی دریافت کرد.

مراودات فنی ایران و آژانس مثل همیشه در مسیر خوبی قرار دارد

آقای گروسی مراودات بسیار نزدیک را هم با سازمان انرژی اتمی ما و هم دوستان ما در سفارت ایران در وین دارند.
از ایشان دعوت شده و تاریخ هم برای سفر ایشان پیشنهاد شده و به زودی ان‌شاءالله ایشان عازم ایران خواهند بود و منتظر پاسخ ایشان هستیم.

ایشان در این سفر هم اگر پاسخ تاریخ ما را بدهند، علاوه بر رئیس سازمان انرژی اتمی با وزیر امور خارجه هم دیداری خواهند داشت.

باید اجازه داد این روابط در مسیر عادی خودش ادامه پیدا کند.

بررسی‌ها به جمع‌بندی رسید و در گفت‌وگو با اعضای ۱+۴ درباره تاریخ مذاکرات به توافق رسیدیم.

توافق این است که تحریم‌هایی که بعد از ۲۰۱۷ و خروج ترامپ از برجام به صورت یکجانبه و فراسرزمینی به مردم ایران تحمیل شد، یکجا برداشته شود. البته  اختلافاتی در ۶ دور مذاکره بوده که همه اینها مورد بررسی قرار گرفت.

نیت و حرف‌های ایالات متحده را شنیدیم که مایلند به اعضای ۱+۴ بپیوندند، اما برای ما رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مهم است که همه اینها در فرآیند بررسی جمع‌بندی شده و در گفت‌وگوها مورد تاکید قرار گرفته است.

البته نیت و خواست آمریکا بازگشت به برجام است. آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است اینکه ایالات متحده نشان بدهد به طور موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌هایی که به صورت یکجانبه، غیرقانونی و فراسرزمینی علیه ملت ایران تحمیل کرده، مرتفع می‌شود و این مهم‌تر از نیت و خواستی است که مدام ما از واشینگتن می‌شنویم.

ما در موضوعات مختلف هیچ وقت گفت‌وگوها را بر اساس خوشبینی یا بدبینی نچیدیم، آنچه برای ما مهم است واقعیت‌های روی زمین است و این چیزی است که ما پیگیری خواهیم کرد.

اتفاقا چیزی که بایدن گفته بیش از همه نشان می‌دهد که چقدر دنیا به هم متصل است و هیچ کشوری از هیچ بازاری قابل حذف نیست. ایالات متحده بیش از چهار دهه است که تمام تلاش خود را کرده به نوعی ایران را از بازارهای جهانی خارج کند، اما هر روز کمتر نتیجه گرفته و آن هم به خاطر جوانانی است که به صورت خلاق کار می‌کنند و هیچ سدی در مقابل‌شان نیست، آنها هرچقدر تلاش کنند چند گام از جوانان ما عقب هستند.

 رفتار بایدن به دقت ارزیابی می‌شود

آقای بایدن رفتارش به دقت توسط تهران ارزیابی می‌شود و ما در وین بر اساس همین گفته‌ها و رفتارها، گفت‌‌وگوهایمان را جلو خواهیم برد و تضامین را خواهیم خواست.

سفر معاون سیاسی وزارت خارجه به کشورهای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا در جایگاه معاونت سیاسی انجام شد. اما چون آقای باقری مذاکره‌کننده ارشد هستند، طبیعی است بخشی از گفت‌وگوها به مذاکرات وین اختصاص پیدا کرد.

عمده بحث ما با انگلیس موضوع روابط دوجانبه است و یکی از موضوعات دوجانبه بدهی چهار دهه‌ای انگلیس به ایران است که هر بار به هر بهانه‌ای این پرداخت به تعویق افتاده است.

طبق قوانین محلی و دادگاه‌های انگلیس، باید این بدهی‌ها پرداخت شود و این امر مطالبه و پیگیری شد.

 رفع تحریم‌ها برای ما مهم است

آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم. اینکه از کجا گفت‌وگوها در وین شکل بگیرد، موضوع کم‌اهمیت‌تر است.

ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد.

جمهوری اسلامی نسبت به ثبات در منطقه تاکید دارد و به دنبال این هستیم ثبات منطقه به هم نخورد.

نفس اینکه برخی کشورهای منطقه با ریشه‌ ترور و ناامنی در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی همراه شوند، مذموم است، اما اطمینان می‌دهم جمهوری اسلامی در سطحی از ثبات و اقتدار است که همه می‌دانند نباید به آن نزدیک شوند.

در حال آزادسازی تدریجی منابع کشور هستیم

ما در شرایط تحریم اطلاعات ریز به کسی نمی‌دهیم، البته بانک مرکزی اگر مصلحت بداند این موارد را خواهد گفت.

ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم و داریم که خود شما عزیزان متوجه شدید که ما در حال آزادسازی تدریجی آنها هستیم و به صورت تدریجی هم وارد چرخه اقتصاد شدند. هم اینکه امروز کالای اقتصادی وارد کشور می‌شود، یعنی همه اینها به تدریج وارد می‌شوند و تنها هم از یک منبع نبودند و اجازه بدهید در همین حد بسنده کنم.

سفارتخانه‌های ایران پناهگاه مردم هستند 

سفارتخانه‌های ما در کشورهای خارجی فارغ از هر ملاحظه‌ای که اتباع چگونه و چرا گرفتار شده‌اند، بعد از اینکه مشکلات‌شان را متوجه می‌شوند به کمک این اتباع می‌شتابند.

همکاران ما فارغ از بی‌توجهی هموطنان به همه هشدارهای وزارت‌خارجه که بارها هشدار دادیم مراقب باشند، قاچاقچیان در دمای چندین درجه زیر صفر برخی را رها می‌کنند، به آنها کمک می‌کنند.

سفارتخانه‌های ایران پناهگاه مردم هستند، اما به مردم هشدار می‌دهم مراقب قاچاقچیانی باشند که با وعده‌های توخالی، بعضا آنها را به جاهای خطرناک می‌برند که حتی نمی‌توانیم پیدایشان کنیم.

نگران افراط و رشد تروریسم هستیم

کاظمی قمی به عنوان نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در افغانستان انتخاب شد و این سفر هم در همین جایگاه انجام می‌شود و گفت‌وگوهایی با هیأت حاکمه افغانستان خواهد داشت.

تلاش کردیم مردم این کشور کمترین تاثیر را از خروج فاجعه بار آمریکا داشته باشند.

ما خیلی نگران افراط و رشد تروریسم هستیم که بدترین شکل تروریسم هم حمله به نمازگزاران است.

هیأت حاکمه افغانستان مسئولیت دارد از مردم و گروه‌ها محافظت کند. متاسفانه گزارشی از حضور داعش در آنجا داریم که بسیار نگران‌کننده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.