نظر شورای نگهبان درباره طرح جوانی جمعیت

 سخنگوی شورای نگهبان:‌ قانون‌اساسی نگاه ویژه‌ای به خانواده دارد و امیدواریم قوانینی از این دست ما را به مقصود قانون‌اساسی نزدیک کند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پس از رفت‌وآمد میان مجلس و شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت و اخیرا رئیس‌جمهوری آن را ابلاغ کرد. قانون‌اساسی ما نگاه ویژه به خانواده دارد و اصل دهم حاکی از این نگاه ویژه است.

 سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تایید طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: «قانون‌اساسی نگاه ویژه‌ای به خانواده دارد و امیدواریم قوانینی از این دست ما را به مقصود قانون‌اساسی نزدیک کند.»
هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در ابتدای نشست خبری خود با اشاره به طرح‌ها و لایحه‌هایی که در شورای نگهبان بررسی شده است گفت: «لایحه «نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان امور فنی و حرفه‌ای» خلاف شرع و قانون شناخته نشد و در جلسه شورای نگهبان تایید شد. همچنین طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت همان‌طور که می‌دانید مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. واقعیت این است که قانون‌اساسی نگاه ویژه‌ای به خانواده دارد و امیدواریم قوانینی از این دست ما را به مقصود قانون اساسی نزدیک کند.»
او درباره طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» گفت: «ما سه دسته اشکال و ابهام را راجع به این مصوبه داشتیم: یک دسته از ایرادات مربوط به اختیاراتی بود که به هیأت مقررات‌زدایی داده شد که بخشی از آن خلاف نظر شورای نگهبان بود، دسته دوم ایرادات، راجع به تکالیفی بود که به وزارت دادگستری داده شده بود و دسته آخر ایرادات نیز راجع به برداشتن معافیت آزمون قضات و نمایندگان بود. ما بعد از اصلاح این موارد نظرمان را اعلام خواهیم کرد.»
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اساسنامه «کمیته ملی المپیک» گفت: «امیدواریم ورزشکاران‌مان روزبه‌روز پرچم کشور ما را در میادین ورزشی بالا ببرند. این اساسنامه چندباری در رفت‌وآمد بین دولت و شورای نگهبان بود که در نهایت تایید شد. یک تذکر ما درباره این مصوبه مربوط به رسم‌الخط فارسی بود. در قانون‌اساسی هم تایید بر زبان و خط فارسی صورت گرفته یعنی اگر واژه‌ای معادل فارسی هم نداشت حداقل باید با رسم‌الخط فارسی در قوانین به نگارش درآید.»
طحان نظیف در پاسخ به سوالی در ارتباط با ضعف نگارش قوانین در مجلس گفت: «ما بارها گفتیم اگر ظرفیت مشورتی و پژوهشی داشته باشیم در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهیم. البته بضاعت ما محدود است و به سهم خودمان در مجلس حاضر می‌شویم و ایراد را در کمیسیون‌های تخصصی تبیین و تشریح می‌کنند. البته دستگاه‌ها هم باید به رویه‌های شورای نگهبان توجه کنند زیرا شورای نگهبان بیش از ۴۰ سال است که انجام وظیفه می‌کند و رویه‌هایش روشن و مشخص است و انتظار داریم مرکز پژوهش‌های مجلس این موارد را یادآوری کند.»

سخنگوی شورای نگهبان:‌در مراحل ابتدایی نسبت به این طرح ابهامات متعددی داشتیم، چیزی در حدود ۱۰ صفحه. در فرآیند یکساله و رفت‌وآمد طرح بین مجلس و شورای نگهبان، به مرور اشکالات برطرف شد. یکی از طرح‌هایی که جلسات کارشناسی متعددی برای بررسی آن با موافقان و مخالفان برگزار شد، طرح جوانی جمعیت بود

او درباره تعامل شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در موضوعات مربوط به معیشت مردم گفت: «وظایف شورای نگهبان در قانون‌اساسی کاملا مشخص است و ابتکار قانونگذاری دست ما نیست و موضوع از مجلس و دولت آغاز می‌شود و نقطه شروع، ما نیستیم. ما تنها نهادی هستیم که نسبت به اظهارنظرمان زمان داریم یعنی ما نمی‌توانیم مصوبه‌ای را نزد خود نگه داریم و آنچه زمانبر است تصویب قوانین در مجلس است. ما نمی‌توانیم موضوعی را در اولویت قرار دهیم و تنها نقش ما، اظهارنظر است.»

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و اینکه گفته می‌شود آزادی‌های شهروندی مشروع، افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، گفت: «در مراحل ابتدایی نسبت به این طرح ابهامات متعددی داشتیم، چیزی در حدود ۱۰ صفحه. در فرآیند یکساله و رفت‌وآمد طرح بین مجلس و شورای نگهبان، به مرور اشکالات برطرف شد. یکی از طرح‌هایی که جلسات کارشناسی متعددی برای بررسی آن با موافقان و مخالفان برگزار شد، طرح جوانی جمعیت بود و به جایی رسیدیم که دیگر ابهامی نسبت به طرح نداشتیم و تایید شد.»

طحان نظیف در ارتباط با مصوبه «ساماندهی صنعت خودرو» گفت: «ما هنوز مصوبه‌ای را دریافت نکردیم، دغدغه‌های مجلس برای ما هم محترم است و ما معتقدیم این صنعت باید سازماندهی شود. ما درمورد واردات خودرو بحث کارشناسی نداشتیم و وارد موضوعات کارشناسی نمی‌شویم، شأن ما این است که مغایرت از نظر شرع و قانون را بررسی کنیم و دنبال مانع‌تراشی نیستیم. ما اساسا اشکالی راجع به این مصوبه نداشتیم و تنها چند ابهام وجود داشت. ما به‌دنبال حل این مسأله هستیم و باید مصوبه را دریافت تا دقیق‌تر بررسی کنیم.»
او درباره اخذ نظرات کارشناسی در طرح جوانی جمعیت گفت: «شأن اول این کار با مجلس است اما نهادی را بخاطر نمی‌آورم که درخواست ملاقات داده باشد اما ما درخواست را رد کرده باشیم اما شأن اول این کار با مجلس است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.