احتمالات حضور ایران در سید دو جام‌جهانی

یوزهای ایرانی امیدوارند برای نخستین بار در سید دوم قرعه‌کشی جام‌جهانی قرار بگیرند

با توجه به صعود تقریبا قطعی تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی، احتمالا شاگردان اسکوچیچ در سید سوم قطر 2022 قرار می‌گیرند.

دقیقا یک سال تا شروع جام‌جهانی 2022 قطر باقی مانده و مسابقات انتخابی جام‌جهانی در قاره‌های مختلف دنبال می‌شود و تاکنون ۱۲ تیم مجوز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده‌اند و به اضافه قطر (میزبان)، ۱۹ تیم دیگر هم تا ۱۰ فروردین حضور خود را قطعی خواهند کرد.

تیم‌ملی فوتبال ایران هم با هدایت دراگان اسکوچیچ گام مهمی برای صعود به این مسابقات برداشته و با کسب ۱۶ امتیاز از ۶ بازی، صدرنشین گروه A انتخابی جام‌جهانی در قاره آسیاست. یوزهای ایران در صورتی که در هفته هفتم بازی‌ها (۷ بهمن) بتوانند عراق را در تهران شکست دهند، صعود زودهنگامی به جام‌جهانی قطر خواهند داشت و می‌توانند در ۱۰ ماه آینده برای حضور در این رویداد آماده شوند.

قرعه‌کشی جام‌جهانی، دوازدهم فروردین ۱۴۰۱ در قطر برگزار می‌شود و تیم‌ها قرعه خود را در این رقابت‌ها می‌شناسند. مبنای قرعه‌کشی همانند ادوار گذشته آخرین رنکینگ فیفا قبل از قرعه‌کشی و تقسیم‌بندی تیم‌ها به چهار گروه هشت تیمی است که به اصطلاح با عنوان سیدبندی از آن یاد می‌شود.

از زمان 32 تیمی‌شدن جام‌جهانی، تیم‌ملی ایران چهار بار در این رقابت‌ها حاضر شده که سه بار در سید چهارم و یک بار در سال ۲۰۱۸ در سید سوم قرار گرفته است. هر چه تیم‌ها از نظر سیدبندی در گروه‌های بالاتری قرار بگیرند، احتمال رویارویی با تیم‌های قدرتمند جهان کمتر می‌شود

از زمان 32 تیمی‌شدن جام‌جهانی، تیم‌ملی ایران چهار بار در این رقابت‌ها حاضر شده که سه بار در سید چهارم و یک بار در سال ۲۰۱۸ در سید سوم قرار گرفته است. هر چه تیم‌ها از نظر سیدبندی در گروه‌های بالاتری قرار بگیرند، احتمال رویارویی با تیم‌های قدرتمند جهان کمتر می‌شود. به همین دلیل وقتی تیم‌ملی سال ۲۰۱۸ در سید سوم قرار گرفت، امیدواری‌ها برای قرار گرفتن در یک گروه آسان افزایش یافت، اما در عمل، تیم‌ملی با بدترین قرعه ممکن یعنی با اسپانیا، پرتغال و مراکش هم‌گروه شد.

در این دوره از رقابت‌های جام‌جهانی هم تیم‌ملی به احتمال زیاد در سید سوم قرار می‌گیرد و یک احتمال ضعیف هم می‌توان برای قرار گرفتن در سید دوم یا چهارم در نظر گرفت. شاگردان اسکوچیچ در حال حاضر در رتبه ۲۱ جهان قرار دارند و طبیعتا با در نظر گرفتن صعودنکردن برخی از تیم‌ها مانند ولز یا اروگوئه می‌توانند در روز قرعه‌کشی در سید سوم قرار بگیرند.

در حال حاضر ۱۲ تیم به جام‌جهانی صعود کردند که از این تعداد، ۱۱ تیم بالاتر از ایران هستند و با در نظر گرفتن قطر، فقط چهار تیم دیگر برای پر شدن سهمیه سید دوم باقی مانده و سایر تیم‌ها راهی سید سوم و چهارم می‌شوند.

قطر (میزبان)، بلژیک، برزیل، فرانسه، انگلیس، آرژانتین، اسپانیا، دانمارک، هلند، آلمان، سوییس و کرواسی تیم‌هایی هستند که نسبت به ایران برای قرار گرفتن در سیدهای یک و دو در اولویت هستند. همچنین ایتالیا، پرتغال، آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال تیم‌هایی هستند که هنوز به جام‌جهانی صعود نکرده‌اند و شانس صعود دارند، اما در رنکینگ بهتری از ایران قرار گرفته‌اند.

قطر (میزبان)، بلژیک، برزیل، فرانسه، انگلیس، آرژانتین، اسپانیا، دانمارک، هلند، آلمان، سوییس و کرواسی تیم‌هایی هستند که نسبت به ایران برای قرار گرفتن در سیدهای یک و دو در اولویت هستند. همچنین ایتالیا، پرتغال، آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال تیم‌هایی هستند که هنوز به جام‌جهانی صعود نکرده‌اند و شانس صعود دارند، اما در رنکینگ بهتری از ایران قرار گرفته‌اند

با این شرایط احتمالات حضور ایران در یکی از گلدان‌های قرعه‌کشی را بررسی می‌کنیم:

-احتمال حضور در سید اول: کاملا غیرممکن است، چراکه تیم‌های بالاتر از ایران این سید را تشکیل داده‌اند.

-احتمال حضور در سید دوم: تیم‌ملی ایران فقط در شرایطی که از بین ایتالیا، پرتغال، آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال، فقط یک تیم به جام‌جهانی صعود کند، می‌تواند در سید دوم قرار بگیرد که اتفاق بعیدی است.

-احتمال حضور در سید سوم: می‌توان قرار گرفتن تیم‌ملی در سید سوم را متصور شد، چراکه از بین تیم‌های اروپایی فقط سه تیم دیگر به جام‌جهانی صعود می‌کنند که برخی پایین‌تر از ایران هستند و تیم‌هایی مانند اروگوئه در مسیر صعود به مشکل خورده‌اند.

-احتمال حضور در سید چهارم: درصورتی که تیم‌ملی تا ۱۲ فروردین در رنکینگ سقوطی داشته باشد، در سید چهارم قرار می‌گیرد و احتمال رویارویی با تیم‌های قدرتمند افزایش خواهد یافت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.