ویژگی‌های بودجه 1401 از زبان رئیسی

رئیس‌جمهوری: رشد اقتصادی، افزایش تولید، افزایش اشتغال و فقرزدایی از ویژگی‌های مهم لایحه بودجه است

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه محور کار دولت در بودجه براساس عدالت خواهد بود، گفت: نظام صحیح و عادلانه اختصاص بودجه‌ها در بخش‌های مختلف کشور و به تناسب ظرفیت‌ها و نیازها مشکلات اقتصادی کشور را به سمتی پیش خواهد برد که فقر مطلق کاهش یابد

: آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه در ادامه نشست با مجامع استانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دیدار نمایندگان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان به دغدغه‌های مردم سه استان شمالی کشور اشاره کرد و ادامه داد که حتما برای رفع مشکلات استان‌های گلستان، مازندران و گیلان راهکارهایی کوتاه‌مدت و میان‌مدت دنبال خواهد شد.

رئیس‌جمهوری لایحه بودجه را مهم‌ترین سند مالی کشور در سال عنوان کرد و به مراحل نهایی تدوین آن برای سال ۱۴۰۱ پرداخت و توضیح داد که این سند مالی طی چند روز آینده، تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد که در آن اصلاح ساختار بودجه که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس‌جمهوری یادآور شد که رشد اقتصادی، افزایش تولید، افزایش اشتغال و فقرزدایی از ویژگی‌های مهم این لایحه است

دکتر رئیسی بر متحول شدن نظام بودجه‌نویسی در کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تاکید کرد و افزود: «در این لایحه ساختار بودجه به‌گونه‌ای تنظیم شده است که نقش استان‌ها و اختیارات استانداران روشن‌تر خواهد شد. سهم قابل توجهی به لحاظ خلق ثروت برای وزارتخانه‌ها و استان‌ها در نظر گرفته شده است.»

رئیس‌جمهوری به عدالت توزیعی در نظام بودجه‌ریزی کشور اشاره کرد و ادامه داد که ما باید براساس سند آمایش سرزمینی حرکت کنیم و سازمان برنامه‌وبودجه نیز بر همین اساس در حال عادلانه کردن ساختارهای بودجه‌ریزی در کشور است.

آیت‌الله رئیسی با یادآوری اینکه محور کار دولت در بودجه براساس عدالت خواهد بود، توضیح داد که نظام صحیح و عادلانه اختصاص بودجه‌ها در بخش‌های محتلف کشور و به تناسب ظرفیت‌ها و نیازها، مشکلات اقتصادی کشور را به سمتی پیش خواهد برد که فقرمطلق ریشه‌کن شود.

رئیس‌جمهوری همچنین به درخواست تشکیل کارگروه برای رفع موانع تولید و صادرات محصولات کشاورزی در سه استان حاشیه دریای خزر اشاره کرد و گفت که تشکیل کارگروه‌های مطرح‌شده در هر استان و حتی به‌صورت مشترک بسیار مهم و لازم است و استانداران هر سه استان اقدام نمایند.

دکتر رئیسی در مورد مشکل پسماند در استان‌های شمالی نیز افزود که لازم است برای رفع مشکل پسماندها مدیریت مستقلی ایجاد شود که همه مسایل مرتبط با پسماند را بررسی و دنبال کند.

رئیس‌جمهوری با مهم دانستن نقش صنعت گردشگری در رونق اقتصادی کشور بویژه مناطق شمالی با توجه به جاذبه‌های طبیعی این استان‌ها، گفت: «در بسیاری از موارد به‌دلیل اینکه درست از نعمت‌های الهی استفاده نمی‌شود این نعمت‌ها تبدیل به نقمت می‌شود.»

آیت‌الله رئیسی همچنین یکی از راه‌های حل کسری بودجه را مولدسازی یا فروش دارایی‌های مازاد دولت دانست و از وزیران و مدیران دولتی خواست با جدیت و تلاش مستمر در این زمینه عمل کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.