«نوری» وزیر آموزش‌وپرورش شد

۱۹۴ رأی موافق، ۵۷ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع

نوری تأکید کرد: از اولین و ضروری‌ترین اقداماتی که پیگیری خواهم کرد، کارآمدی این شوراست. این شورا در خصوص سند ۲۰۳۰ کاملا منفعل عمل کرد و حتی معدودی از اعضای آن با آن سند موافق بودند. بدون هیچ‌گونه رودربایستی اعلام می‌کنم که سرکردگان سند آموزشی ۲۰۳۰ جایی در نظام آموزش‌وپرورش نخواهند داشت.

شهروند آنلاین: «یوسف نوری» با رأی نمایندگان، وزیر آموزش‌وپرورش شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) با ۱۹۴ رأی موافق، ۵۷ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع به یوسف نوری گزینه پیشنهادی وزارت آموزش‌وپرورش اعتماد کردند.

پیش از این رئیس‌جمهوری، حسین باغ‌گلی و مسعود فیاضی را به‌عنوان گزینه‌های تصدی وزارت آموزش‌وپرورش به مجلس معرفی کرده بود که آنها نتوانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

نوری، سومین گزینه رئیس‌جمهوری برای وزارت آموزش‌وپرورش است که توانست رأی اعتماد مجلس را به‌دست آورد.

نوری در مجلس چه گفت؟

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش گفت: «تا زمانی‌که نتوانیم نمونه عینیت‌یافته انسان تراز انقلاب اسلامی و الگوی محقق‌شده مکتب تربیتی امام‌خمینی (ره) را پیش روی نظام تعلیم‌وتربیت قرار دهیم، هر سیاست آموزشی و هر برنامه تربیتی نامفهوم خواهد بود.»

یوسف نوری در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه رأی اعتمادش گفت: «امیدوارم بتوانم در سایه رأی اعتماد شما، حافظی امین برای رئیس‌جمهوری و همیاری صدیق برای جامعه بزرگ فرهنگیان کشورم باشم. آنچه در پیشگاه خداوند به نمایندگان اعلام خواهد کرد، برنامه بنده ذیل مرامنامه تربیتی دولت سیزدهم است که خود را متعهد به اجرا و پیگیری آن می‌دانم.»

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش گفت: «گام دوم انقلاب اسلامی، جهشی به سوی تمدن نوین اسلامی خواهد بود و آنچه این جهش را ممکن می‌سازد، پرورش نسلی تمدن‌ساز است. نسلی که نظام جمهوری اسلامی ایران را به سر منزل مقصود خواهد رساند، اهداف مندرج در سند بنیادی تحول آموزش‌وپرورش، خصوصیات این نسل را ذکر کرده است.»

نوری گفت: «تا زمانی که نتوانیم نمونه عینیت‌یافته انسان تراز انقلاب اسلامی و الگوی محقق‌شده مکتب تربیتی امام‌خمینی (ره) را پیش روی نظام تعلیم‌وتربیت قرار دهیم، هر سیاست آموزشی و هر برنامه تربیتی نامفهوم خواهد بود. ما نیازمند یک الگوی تربیتی هستیم و رهبری انقلاب این الگو را به ما نشان دهند. ایشان فرمودند «سلیمانی عزیز نمونه‌ برجسته‌ای از برجستگان مکتب امام‌خمینی و اسلام بود.»

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش با اشاره به ویژگی‌های شهید سردار قاسم سلیمانی، گفت: «آموزش‌وپرورش ما می‌تواند و باید دانش‌آموزانی با الگوی شهید سلیمانی در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، سیاسی، اخلاقی، زیستی و هنری تربیت کند. شهدای علمی ما مثل احمدی روشن و رضایی‌نژاد و دیگر شهدای هسته‌ای تربیت‌یافته مکتب شهید سلیمانی هستند.»

او ادامه داد: «اگر در آموزش‌وپرورش دانش‌آموز موحدی تربیت کردیم که علم و ایثار و صلح‌جویی را در کنار صلح‌ستیزی و دفاع از مظلوم را همراه کند، هدف اصیل انقلاب اسلامی محقق شده است. اگر توانستیم «دانش‌آموزی ولایی» تربیت کنیم که حریت و آزادیخواهی را با دفاع از حق و حقیقت همراه سازد، به آموزش‌وپرورش تراز انقلاب اسلامی نزدیک شده‌ایم.»

نوری خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «تحقق چنین آموزش‌وپرورشی دور از دسترس نیست به‌شرط آنکه پیش از هر چیز همه ما معتقد شویم که مدرسه ما می‌تواند و باید مدرسه تربیتی شهید سلیمانی باشد. در این مسیر موانعی پیش رو داریم و باید شرایطی را فراهم کنیم.»

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش در مورد جایگاه آموزش‌وپرورش گفت: «متأسفانه تاکنون آموزش‌وپرورش را به یک مسأله درون سازمانی تقلیل داده‌ایم که این دیدگاه باید تغییر کند. ما باید به تربیت به‌مثابه یک دغدغه و امر ملی نگاه کنیم. تمام دستگاه‌ها متولی تربیت انسان هستند. میدان‌داری این دستگاه به‌عهده آموزش‌وپرورش است.»

کشورهای پیشرفته دنیا سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش را در اولویت قرار داده‌اند

یوسف نوری گفت: «تجارب جهانی در زمینه آموزش‌وپرورش نشان می‌دهد که کشورهای پیشرفته دنیا سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش را در اولویت قرار داده‌اند چراکه آموزش‌وپرورش نقش موثری در افزایش تولید ملی از طریق تولید ارزش افزوده دارد. اگر به پیشرفت کشور اهمیت می‌دهیم، بدانیم که سرمایه این پیشرفت در آموزش‌وپرورش محقق می‌شود. بر اساس فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی ایران، تربیت، ابزار و مسیر توسعه نیست بلکه هدف توسعه است. توسعه باید در خدمت انسان قرار گیرد. به‌نظر شما امروز چقدر از این رویکرد فاصله گرفتیم؟»

نوری در بخش از دیگری از سخنانش به ضرورت وحدت بین دولت و مجلس اشاره کرد و گفت: «امروز برای تحول در نظام آموزشی و بازسازی کرامت معلمان، بیش از همیشه نیازمند همگرایی، همدلی و همزبانی دولت و مجلس هستیم.»

شورای‌عالی آموزش‌وپرورش نیازمند تحول است

شورای‌عالی آموزش‌وپرورش به‌عنوان نهاد سیاستگذار و ناظر تحول، خود نیازمند تحول جدی است. این شورا باید به‌صورت مستمر وضعیت تحول را رصد کند و مانع انحراف امر تحول شود، اما همه دیدیم که در ۱۰ سال گذشته، وظایف محول‌شده به این شورا برای سند تحول آموزش‌وپرورش بسیار کند و در مواردی با سوءتدبیر پیش رفت.

«سرکردگان سند ۲۰۳۰ » جایی در نظام آموزش‌وپرورش نخواهند داشت

نوری تأکید کرد: «از اولین و ضروری‌ترین اقداماتی که پیگیری خواهم کرد، کارآمدی این شوراست. این شورا در خصوص سند ۲۰۳۰ کاملا منفعل عمل کرد و حتی معدودی از اعضای آن با آن سند موافق بودند. بدون هیچ‌گونه رودربایستی اعلام می‌کنم که سرکردگان سند آموزشی ۲۰۳۰ جایی در نظام آموزش‌وپرورش نخواهند داشت.»

نوری در ادامه گفت: «برای جبران کسری نیروی انسانی در کوتاه‌مدت تدابیری اندیشیدم که در برنامه‌ها به نمایندگان تقدیم شده است. متاسفانه برنامه‌های آموزشی ما از وضعیت خوبی برخوردار نیست. نبود تفاوت آموزشی برای تمام دانش‌آموزان صحیح نمی‌باشد ما باید به‌جای تنوع در مدارس به تنوع استعدادها و تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان توجه کنیم. سند تحول بنیادی هم به این مهم توجه دارد.»

او در ادامه به برخی از مشکلات آموزش‌وپرورش امروز کشور اشاره کرد و گفت: «متاسفانه تصاویر کتب درسی ما فاقد هنر زیباشناختی است و متاسفانه آموزش‌ها رنگ‌وبوی سکولاریسم گرفته و شرایط به‌گونه‌ای است که تاریخ را سلسله‌ای تدریس می‌کنند، نه به‌عنوان مجموعه‌ای از اتفاقات عبرت‌آموز. در برنامه‌های من به این مهم توجه شده که با قدرت، علوم تربیتی را با کمک صاحب‌نظران به دوره اوج خود برسانم.»

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش عنوان کرد: «تجربه سیاسی جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها بر پایه اقامه عدل استوار بوده است. پس در نظام آموزش‌وپرورش هم باید به برقراری عدالت تربیتی توجه کنیم. این شکاف در میان مناطق مختلف کشور در حوزه آموزش‌وپرورش زیبنده نمی‌باشد. اکنون فقط ۶۰ درصد دانش‌آموزان ما در سامانه شاد فعال هستند و بازماندگان از تحصیل پس از کرونا افزایش داشته‌اند. سامانه جامع آماری آموزش‌وپرورش باید به‌گونه‌ای طراحی تا تفاوت‌ها و وضعیت مشخص شود.»

نوری بیان کرد: «نظارت بر عملکرد مدارس غیردولتی در مواردی همچون اخذ شهریه و بستن تمام مبادی تعارض منافع از جمله برنامه‌های من می‌باشد به‌گونه‌ای که هیچ‌کدام از مدیران ارشد و میانی در وزارتخانه و همچنین هیچ‌کدام از وابستگان وی نتوانند دست به بازگشایی مدارس بزنند.»

او ادامه داد: «سهم آموزش‌وپرورش از سرانه‌ها باید متناسب باشد و باید برای افزایش حقوق و مزایای معلمان از حداکثر ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. براساس برنامه‌های اینجانب موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان فسادزدایی خواهد شد که این کار با اقداماتی همچون اصلاح اساسنامه، ایجاد تنوع در نحوه بازپرداخت سهم اعضا امکان‌پذیر می‌باشد.»

وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش در پایان تاکید کرد: «اگر می‌خواهیم این بار را به سرمنزل مقصود برسیم سه راه بیشتر نداریم معلم را دریابیم، معلم را دریابیم و باز هم معلم را دریابیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.