تزریق دوز سوم واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا از موافقت این کمیته با تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بیشتر از ۱۸ سال در کشور خبر داد

مهم‌ترین راه مقابله با واریانت‌های جدید ویروس از جمله اومیکرون، واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت در مبادی مرزی به ویژه کشورهایی است که با کشورهای آفریقایی رفت‌وآمد و دادوستد دارند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا از موافقت این کمیته با تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بیشتر از ۱۸ سال در کشور خبر داد. حمیدرضا جماعتی افزود: «تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در جلسه امروز خود بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از ۱۸ سال در کشور تاکید کردند و چگونگی انجام و زمانبندی این کار توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر این وزارتخانه اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

او اظهار داشت: «امروز در پنجاه‌ویکمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا در مورد آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور و لزوم تصمیم‌گیری سریع در مورد تزریق دوز اضافه و یادآور واکسن کرونا بحث و بررسی شد.»

تاکنون حدود ۸۵درصد از جمعیت هدف برای واکسیناسیون، دوز اول و حدود ۷۰درصد نیز دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. افرادی که واکسن نمی‌زنند باعث افزایش ویروس در گردش در جامعه می‌شوند و موج اپیدمی‌ها، پاندمی‌ها و موج‌های کرونا از افراد غیرواکسینه ایجاد می‌شود

او خاطرنشان کرد: «مواردی از واریانت اومیکرون در کشورهای مختلف شناسایی شده و به دلیل سرایت بالای این نوع جهش، نگرانی‌هایی وجود دارد. در مطالعات مختلف نشان داده شده که در کشورهای آفریقایی، میزان واکسیناسیون خیلی پایین و کمتر از ۴۰درصد بوده و این جهش در کرونا رخ داده است. البته جهش‌های متعددی در کرونا ایجاد شده و شاید بیش از ۵۰ نوع جهش ایجاد و باعث به وجود آمدن جهش اومیکرون شده باشد.»

در کشورهای آفریقایی، میزان واکسیناسیون خیلی پایین و کمتر از ۴۰درصد بوده و این جهش در کرونا رخ داده است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: «مهم‌ترین راه مقابله با واریانت‌های جدید ویروس از جمله اومیکرون، واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت در مبادی مرزی به ویژه کشورهایی است که با کشورهای آفریقایی رفت‌وآمد و دادوستد دارند. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی، محدودیت‌هایی را در مرزهای خود ایجاد کرده‌اند و این موارد در کمیته علمی بررسی و بر افزایش پوشش واکسیناسیون، لزوم رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و تزریق دوز اضافه یا یادآور تاکید شد.»

جماعتی یادآور شد: «تاکنون حدود ۸۵درصد از جمعیت هدف برای واکسیناسیون، دوز اول و حدود ۷۰درصد نیز دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. افرادی که واکسن نمی‌زنند باعث افزایش ویروس در گردش در جامعه می‌شوند و موج اپیدمی‌ها، پاندمی‌ها و موج‌های کرونا از افراد غیرواکسینه ایجاد می‌شود.»

او خاطرنشان کرد: «مطالعاتی که در دنیا و ایران انجام‌شده نشان داد افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، نسبت به واکسن‌نزده‌ها، خیلی ایمن‌تر بوده‌اند و میزان بستری در بیمارستان و مرگ‌ومیر غیرواکسینه‌ها خیلی بیشتر از افرادی بوده که واکسن تزریق کرده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود که حتما واکسیناسیون با پوشش بالا انجام شود. مطالعات هم نشان داده‌اند که تزریق واکسن کرونا در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین روش‌های کاهش بستری در بیمارستان و مرگ‌ومیر بیماران کرونایی است.»

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: «ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه اجرایی این ستاد می‌توانند درخصوص افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، تصمیم‌گیری و محدودیت‌هایی را اعمال کنند، چون این افراد می‌توانند منشأ ایجاد موج‌های بیماری در کشور شوند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.