طرح افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی

اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس در مراحل نهایی

در طرح افزایش تعداد نمایندگان پیشنهادشده به‌ازای مناطق بیست‌ودوگانه نماینده برای تهران تعیین شود و نمایندگان ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس مجزا از تهران تعیین شود.

شهروندآنلاین: رئیس کمیسیون امور داخلی کشور با اشاره به اینکه طرح افزایش تعداد نمایندگان در حال بررسی نهایی است، گفت: «براساس این طرح افزایش ۴۰ کرسی نمایندگی پیش‌بینی شده است.»
محمدصالح جوکار در توضیح طرح افزایش تعداد کرسی‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی گفت: «براساس اصل 64 قانون اساسی به‌ازای هر 10 سال باید 20 نماینده به تعداد نمایندگان فعلی مجلس اضافه شود، اما با گذشت دو دهه، این اصل قانون اساسی تحقق پیدا نکرده است. این طرح در مجالس هشتم، نهم و دهم نیز مطرح شده، اما نتوانست در صحن مجلس رأی لازم را کسب کند.»

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی افزود: «با توجه به افزایش جمعیت کشور، تغییرات مسائل اجتماعی و فرهنگی و تصمیمات سیاسی و حاکمیتی اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد کرسی نمایندگی ضرورت دارد.»

او یادآور شد: «تعداد کرسی‌های نمایندگی باید براساس جمعیت کشور و وسعت جغرافیایی تعریف شود، از سوی دیگر نمایندگان پل ارتباطی مردم و حاکمیت هستند، لذا نیاز است ارتباطات نزدیک‌تر و بیشتر شود.»

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح مذکور ذر دستورکار کمیسیون امور داخلی قرار دارد، گفت: «در طرح افزایش تعداد نمایندگان، افزایش 40 نماینده در حوزه‌های واجد شرایط انتخابیه به تعداد فعلی نمایندگان مجلس پیش‌بینی شده است. البته مشکلی در این زمینه به لحاظ بار مالی طرح وجود دارد که امیدواریم دولت در این زمینه کمک کند تا شورای نگهبان ایراد به بار مالی به این طرح نگیرد.»

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس یازدهم اظهار کرد: «بخشی از این طرح مربوط به اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه است که هنوز نهایی نشده است. از جمله این اصلاحات در ارتباط با حوزه انتخابیه تهران است. در این طرح پیشنهاد شده به‌ازای مناطق بیست‌ودوگانه نماینده برای تهران تعیین شود و نمایندگان ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس مجزا از تهران تعیین شود، البته این موضوع در حال بررسی است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.