آغاز توزیع هوشمند کالا در ۳ استان از چهارشنبه

توزیع اینترنتی کالا در خراسان‌رضوی، فارس و یزد

وزیر کشاورزی گفت: «از چهارشنبه در خراسان‌رضوی، فارس و یزد شکر، روغن و برنج نیز با قیمت‌های تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند در منازل اضافه خواهند شد.»

شهروندآنلاین: وزیر کشاورزی گفت: «برای بازاررسانی و نظم‌دهی در بازار کالا، توزیع اینترنتی از چهارشنبه در خراسان‌رضوی، فارس و یزد آغاز می‌شود.»

سیدجواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تمرکز ما در ماه‌های اول آغاز به کار دولت تامین امنیت غذایی و تلاش برای ساماندهی بازار اقلام اصلی از جمله مرغ و تخم‌مرغ بوده است، گفت: «در این راستا توانستیم بازار مرغ و تخم‌مرغ را به گونه‌ای مدیریت کنیم که از روزهای آینده تا پایان سال شرایط مطلوبی در این بخش‌ها را شاهد خواهیم بود.»

او ادامه داد: «برای تامین اقلام مورد نیاز شب عید و بعد از آن ماه رمضان برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده، همچنین بسترسازی برای کشت قراردادی، خرید دام مازاد روستاییان و عشایر و سنددار کردن اراضی کشاورزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.»

خشکسالی تولید برنج ایرانی را ۲۰درصد کاهش داد

او درخصوص افزایش قیمت برنج نیز گفت: «به دلیل خشکسالی تولید برنج ایرانی ۲۰درصد کاهش داشته است، وقتی محصولی کمتر تولید شود، طبیعتا قیمت آن افزایش می‌یابد، در برنج خارجی نیز هیچ محدودیتی در میزان عرضه به بازار نداشتیم.»

همکاری با بسیج در بازرسی بازار مواد غذایی

ساداتی‌نژاد افزود: «وزارت جهاد کشاورزی در طول ۴۰ سال گذشته هیچ زمان در حوزه بازار مواد غذایی نبوده است. ما در بازرسی هیچ تجربه‌ای نداشتیم. اخیرا، اما با همکاری و همراهی وزارت صمت بحث بازرسی در بازار اقلام غذایی را هم به عهده گرفتیم که البته تا این وظایف به طور کامل در اختیار وزارت جهاد قرار بگیرد، مدت زمانی طی خواهد شد. همچنین در این راستا از نیروهای بسیج در بازرسی‌ها کمک گرفته‌ایم.»

قیمت‌های دستوری پایداری تولید را از بین می‌برد

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه قیمت‌های دستوری عدم پایداری در تولید را به همراه خواهد داشت، گفت: «باید کاری کنیم که تولید پایداری داشته باشد. تولید خط قرمز ما است و نباید قطع شود. برای پایداری تولید نمی‌توانیم تولیدکننده را مجبور کنیم که محصولش را زیر قیمت تمام‌شده بفروشد. برای مثال قیمت مرغ برای مصرف‌کننده ۳۱هزار تومان تعیین شده، با این قیمت تعیین‌شده تولید اقتصادی و پایدار است و اگر کمتر از مقدار باشد، تولید غیراقتصادی می‌شود.»

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که قیمت مرغ در بازار بیش از ۳۱هزار تومان است، گفت: «در حال حاضر در میادین میوه‌وتره‌بار مرغ با قیمت ۳۱هزار تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود که در برخی استان‌ها نیز حتی کمتر از این مقدار است. البته در برخی مغازه‌ها هم قیمت مرغ به ۳۵هزار تومان هم می‌رسد، ولی تلاش کردیم که همواره قیمت‌ها کاهشی باشد.»

ساداتی‌نژاد افزود: «همچنین توانستیم میزان کسری موجود در بازار را احصا کنیم. ما در تامین گوشت مرغ و تخم‌مرغ در مهر و آبان به دلیل کاهش جوجه‌ریزی کمبود داشتیم. بخشی از نیاز بازار به مرغ را با مرغ منجمد تامین کردیم. همچنین مهرماه کمترین میزان جوجه‌ریزی انجام شده بود، به همین دلیل تخم‌مرغ نطفه‌دار وارد کردیم و با بازاررسانی بازار آنها را کنترل کردیم. از طرفی توزیع هوشمند را نیز آغاز کردیم. سازمان تعاون روستایی متولی بازاررسانی هوشمند شده است که مرغ منجمد و تخم‌مرغ را با قیمت تنظیم بازار تحت پلتفرم مشخصی به صورت اینترنتی به دست مردم در منازل می‌رساند. براین اساس روزانه ۳۰۰ تن اقلام مذکور در شهر تهران به این شیوه توزیع می‌شود. این طرح از روزهای گذشته در کرج و اصفهان آغاز شده و در شیراز و مشهد هم به زودی آغاز به کار خواهد کرد.»

توزیع هوشمند شکر، روغن و برنج

او افزود: «از چهارشنبه در خراسان‌رضوی، فارس و یزد شکر، روغن و برنج نیز با قیمت‌های تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند در منازل اضافه خواهند شد. هرچه از سامانه هوشمند بیشتر استفاده کنیم دست واسطه‌ها در این بین کم خواهد شد. همچنین برای میوه شب عید هم قصد داریم از توزیع هوشمند استفاده کنیم.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.