باقری: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد

2 سند شامل لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای در اختیار طرف مقابل قرار گرفت

در شرایطی که هفتمین دور مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه در پایتخت اتریش آغاز شده، مذاکره‌کننده ارشد ایران اعلام کرد که تهران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل داده است

مذاکره‌کننده ارشد ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل داده است.

باقری توضیح داد: «امروز چهارمین روز گفت‌وگوها را در وین آغاز کردیم. در طول روزهای گذشته هیأت جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دیگر هیأت‌هایی که عضو گروه چهاربه‌علاوه یک هستند نشست‌های متعددی را به‌صورت دوجانبه و چندجانبه با هرکدام از هیأت‌ها برگزار کرده است.»

او افزود: «از روز دوشنبه این جلسات در وین برگزار شد و تا پاسی از دیشب این جلسات ادامه داشت. امروز هم چند جلسه دیگر پیش رو داریم. از جمله جلساتی که من با نمایندگان روسیه و چین داشتم، همینطور نشست با روسای هیأت‌های نمایندگی سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که دو نشست دیروز بود و یک نشست هم امروز با آنها خواهم داشت.»

این دیپلمات کشورمان بیان داشت: «در این نشست‌ها ما دیدگاه‌های خودمان را در مورد موضوعات محوری و اصلی این دور از گفت‌وگوها به‌ویژه موضوع لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه طرح کردیم و شاخص‌ها و ملاک‌هایی که برای بیان مواضع خودمان لازم بود با آنها درمیان گذاشتیم. آنها هم در این زمینه سوالاتی را مطرح می‌کردند و ابهام‌هایی داشتند که در این نشست‌ها تلاش شد تا این ابهام‌ها رفع و به سوالات آنها پاسخ داده شود.»

او افزود: «بر همین اساس ما دیشب دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار دادیم. سند اول دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوع لغو تحریم‌ها و همینطور سند دوم در مورد موضوع اقدامات هسته‌ای ایران در اختیار طرف مقابل قرار گرفت. قاعدتا طرف مقابل باید این اسناد را بررسی و آمادگی لازم را برای گفت‌وگوها و مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد متن‌های ارایه‌شده کسب کند.  اما نکته مهم این است که این گفت‌وگوها دارای آثار متنوع و متعدد بین‌المللی است.»

اجازه ندهیم نگاه و رویکرد بازیگران خارج از گفت‌وگوها بر روند مذاکرات تاثیر منفی بگذارد

باقری با اشاره به اینکه بازیگران دیگری که خارج از عرصه این گفت‌وگوها هستند یا به‌طور مستقیم یا به‌واسطه برخی از بازیگران داخل گفت‌وگوها، تلاش می‌کنند در روند گفت‌وگوها اخلال ایجاد کنند و مسیر دستیابی به توافق و مسیر گفت‌وگوهای سازنده را دچار اخلال کنند بیان داشت: «من دیروز در جلسه با نمایندگان مختلف هیأت‌های ۱+۴ هشدار دادم که باید تلاش بشود اجازه ندهیم که نگاه و رویکرد بازیگران خارج از گفت‌وگوها روی روند مذاکرات تاثیر منفی بگذارد.»

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: «ما امیدواریم که بعد از ارایه پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل آنها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به یک جمع‌بندی برای ورود به گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد دو سندی که ارایه شده برسند

او گفت: «ما به طرف مقابل اعلام کردیم که برای ادامه گفت‌وگوها آمادگی داریم. در وین هستیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. قاعدتا آنها نیاز دارند که اسنادی را که ما در اختیار آنها قرار دادیم بررسی کنند. اگر آنها برای استمرار گفت‌وگوها آماده باشند ما هیچ مانعی در این زمینه نخواهیم داشت.»

باقری ادامه داد: «قاعدتا امروز در تماسی که با آنها داریم و آنها با ما خواهند داشت وضعیت بررسی این اسناد و جدول زمانی در گفت‌وگوهایی که بین جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان چهار‌به‌علاوه‌یک در وین برگزار می‌شود، مشخص خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.