سیگنال‌های بورسی آقای رئیس برای سهامداران

درخواست رئیس سازمان بورس از دولت: نرخ تسعیر ارز ۱۵هزار و ۹۰۰ تومان است؛ این عدد باید به نرخ نیما نزدیک شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: «اگر دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه باشد، باید از بورس حمایت کند، زیرا بخش عمده‌ منابعی که باید تامین کند از این بازار است.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: «اگر دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه باشد، باید از بورس حمایت کند، زیرا بخش عمده‌ منابعی که باید تامین کند از این بازار است.» مجید عشقی درخصوص لایحه بودجه و تاثیر آن بر بازار سرمایه افزود: «بحث بودجه هر زمان مطرح می‌شود، ابهامات بسیاری در بازار سرمایه ایجاد می‌شود. به عقیده من، کسب‌وکارها را باید به صورت بلندمدت ببینیم و ثبات در متغیرهای اصلی کسب‌وکارها بسیار ضروری است.»

او اضافه کرد: «ما هر ساله در لایحه بودجه اعداد و متغیرهای اصلی شرکت‌ها را تعیین می‌کنیم. این تصمیماتی که با اصل کسب‌وکارها سروکار دارد، نباید در بودجه باشد. حتی من از سیاست‌گذاران درخواست کردم برای تامین منافع سهامداران و ایجاد اعتماد در بازار سرمایه تصمیمات به صورت بلندمدت گرفته شود. البته با توجه به ذی‌نفعان مختلفی که وجود دارد، این اقدام دشوار است.»

در بودجه برای صنایع بورسی قیمت‌گذاری دستوری نخواهیم داشت

رئیس هیأت مدیره سازمان بورس گفت: «قطعا در بودجه برای صنایع بورسی قیمت‌گذاری دستوری نخواهیم داشت. اصلا بودجه وارد این بحث نخواهد شد. ما هم به شدت پیگیر هستیم، حتی امتیازاتی بگیریم تا به شرکت‌ها کمک کنیم.»

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از طریق بازار سرمایه است؟ گفت: «ما به صورت مستمر وضعیت بورس را گزارش می‌دهیم و پیشنهادات خود را مطرح می‌کنیم که چه اتفاقاتی بیفتد تا منافع سهامداران به ویژه سهامداران خردی که در یکی دو سال اخیر به سهامداران بورسی اضافه شده‌اند، تامین شود.»

قطعا در بودجه برای صنایع بورسی قیمت‌گذاری دستوری نخواهیم داشت. اصلا بودجه وارد این بحث نخواهد شد. ما هم به شدت پیگیر هستیم، حتی امتیازاتی بگیریم تا به شرکت‌ها کمک کنیم.

او اضافه کرد: «حتی اگر دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه باشد، باید از بورس حمایت کند، زیرا بخش عمده‌ منابعی که باید تامین کند از این بازار است. اگر اعتمادها نسبت به بازار سرمایه جلب شود، این بازار به دولت و افزایش ثروت مردم کمک می‌کند. اگر در بازار رونق وجود داشته باشد، دولت می‌تواند دارایی‌های مولد خود را بفروشد، عرضه اولیه داشته باشد و سهام بفروشد.»

 وعده‌های عشقی حال بازار سرمایه را خوب می‌کند؟

عشقی ادامه داد: «در حال حاضر بحث پروژه‌های بزرگ را در کشور آغاز کردیم. یکسری پروژه بزرگ در حوزه نفت و گاز، پتروشیمی و معادن است و اینها وقتی می‌توانند تامین مالی شوند که اعتماد به بازار سرمایه بازگردد و بورس رونق داشته باشد.»

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که سازمان بورس در حمایت از منافع سهامداران چه پیشنهاداتی را به دولت ارایه کرده است؟ افزود: «یکی از پیشنهادات اصلی سازمان بورس، کاهش مالیات شرکت‌های تولیدی است. در حال حاضر معافیت برای شرکت‌هایی که در بورس هستند و شناوری سهام آنها اعداد خاصی است، وجود دارد که ما قصد داریم معافیت مالیاتی را برای شرکت‌های تولیدی بیشتر کنیم. به عنوان مثال، حداقل ۵درصد بیشتر معافیت مالیاتی برای شرکت‌های بورسی بگیریم.»

او گفت: «بحث بعدی، ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید درخصوص تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است که این اتفاق باید به صورت مستمر بیفتد. همچنین در این قانون ذکر شده که صندوق توسعه ملی مجاز است یک درصد از منابع خود را به صندوق تثبیت تزریق کند و پیشنهاد ما این است که صندوق توسعه ملی مکلف باشد یک درصد از منابع را وارد صندوق تثبیت کند، زیرا صندوق تثبیت در زمان‌هایی که مشکلی در بازار سرمایه وجود دارد، از تشکیل صف‌های فروش جلوگیری می‌کند، ولی این منابع باید افزایش پیدا کند و به صورت مستمر ماهیانه از این صندوق به بورس ورودی داشته باشیم که دستورالعملی نیز برای این کار تعبیه شده است.»

حذف قیمت‌گذاری دستوری از صنعت سیمان نیز تاثیر خوبی روی این صنعت گذاشته و هم‌اکنون معضل سیمان نداریم و هر کس سیمان بخواهد، می‌تواند از بورس کالا به صورت مستقل خریداری کند.

بهبود فضای کسب‌وکار و شفافیت برخی از صنایع در قیمت‌گذاری دستوری

عشقی درخصوص قیمت‌گذاری دستوری گفت: «یکی دیگر از پیشنهادات سازمان بورس، بهبود فضای کسب‌وکار و شفافیت برخی از صنایع در قیمت‌گذاری دستوری است. از سال‌های گذشته بحث قیمت‌گذاری دستوری از سازمان‌های مختلف از جمله بورس کالا پیگیری شده است و به نتایج خوبی در محصولات فلزی و پتروشیمی رسیدیم که تقریبا بحث قیمت‌گذاری دستوری در این صنایع منتفی شده است.»

او بیان کرد: «حذف قیمت‌گذاری دستوری از صنعت سیمان نیز تاثیر خوبی روی این صنعت گذاشته و هم اکنون معضل سیمان نداریم و هر کس سیمان بخواهد، می‌تواند از بورس کالا به صورت مستقل خریداری کند.»

رئیس سازمان بورس درخصوص نرخ تسعیر ارز بانک‌ها نیز اظهار کرد: «یکی از این مباحث مهم، نرخ تسعیر ارز دارایی بانک‌هاست که معضل ایجاد کرده و با نرخ عجیبی تسعیر می‌شود. در حال حاضر نرخ تسعیر ارز ۱۵هزار و ۹۰۰ تومان است و باید این عدد به نرخ نیما نزدیک شود.»

او گفت: «هم‌اکنون برای اولین بار سازمان بورس با بانک مرکزی، کمیته مشترکی تشکیل داده است و مسائل مرتبط را در این کمیته مشترک بررسی می‌کنند. در مورد نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها بانک مرکزی دغدغه کارشناسی منطقی دارد که در حال جمع‌بندی آن هستیم. امیدواریم این معضل به زودی رفع شود، زیرا بانک‌ها برای سودی که شناسایی نکردند، نباید مالیات بدهند و باید نرخ تسعیر ارز افزایش یابد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.