پیرزنی که تمام قوانین را زیر پا گذاشت

خانم کترینا اینگلمن سوندبرگ در سوئد بیشتر به نوشتن آثار طنز شهرت دارد

این رمان نیز در راستای ادبیات معاصر اسکاندیناوی نگاهی هرچند طنز اما متفاوت به مقوله‌ سالمندان در جوامع امروزی دارد که در اغلب مواقع به شدت دستخوش تبعیض سنی هستند.

مارتا اندرسون و دوستانش که به ‌رغم کهولت سن، پس از فرار از آسایشگاه سالمندان، همواره در پی ماجراجویی و لذت بردن از زندگی بوده‌اند، اکنون در پی هدف نهایی خود هستند: ساختن روستایی رویایی برای سالمندان. پنج عضو باند بازنشستگان، در این اثر نیز بار دیگر با توسل به نقشه‌های مختلف سعی می‌کنند صندوق سرقت را که با هدف کمک به نیازمندان جامعه درست کرده‌اند بیشتر از قبل پُر کنند و برای این کار مجبور می‌شوند دست به سرقت‌هایی عظیم‌تر بزنند. این رمان نیز در راستای ادبیات معاصر اسکاندیناوی نگاهی هرچند طنز اما متفاوت به مقوله‌ سالمندان در جوامع امروزی دارد که در اغلب مواقع به شدت دستخوش تبعیض سنی هستند. درونمایه‌ی این رمان طنز را نیز می‌توان همسو با آثار یوناس یوناسون و فردریک بکمن دانست.
خانم کترینا اینگلمن سوندبرگِ سوئدی، بیشتر در کشورش به واسطه‌ خلق رمان‌های عامه‌پسند تاریخی و طنزپردازی مشهور است. این نویسنده تاکنون بیش از بیست اثر داستانی را نوشته است. اما مشهورترین اثر او «پیرزنی که تمام قوانین‌ را‌ زیر پا‌ گذاشت» (۲۰۱۲) سبب شهرت نویسنده در سطحی جهانی شد و این اثر در مدتی کوتاه به ده‌ها زبان ترجمه شد. موفقیت این کتاب سبب شد نویسنده رمان «پیرزن دوباره شانس‌ می‌آورد» (۲۰۱۴) را منتشر کند. هر دو اثر این نویسنده به فارسی ترجمه و از سوی انتشارات «آموت» روانه بازار کتاب شده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.