تورم کنترل‌ شده و رو به کاهش است

رئیسی: رفع تحریم‌ها با قوت دنبال می‌شود

رئیسی به ایجاد هزینه‌های جدید برای دولت اشاره و خاطرنشان کرد: «ما امروز با کسری جدی بودجه مواجه هستیم و باید این کسری را تا آخر سال حل کنیم، چراکه اگر این مسأله سروسامان پیدا نکند، مشکلات جدی برای کشور به وجود خواهد آورد و این موضوع نیازمند این است که هزینه‌ها افزایش پیدا نکند.»

شهروندآنلاین: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در سومین گفت‌‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به عملکرد دولت می‌دهید، اظهار داشت: «نمره را باید مردم عزیز به دولت بدهند، زیرا مردم داوری به صورت عادلانه هستند. مردم مطلع و آگاه هستند که کشور با چه شرایطی روبه‌رو است، از جمله کرونا و از مسائل اقتصادی و خزانه مطلع هستند.»

نکات مهم سخنان رئیس‌جمهوری چنین است: 

 در این چند سال به امید مردم خدشه وارد شده بود که دولت نسبت به برگرداندن این امید مصمم است.

در روز تنفیذ ریاست‌جمهوری به مسائل دولت توجه داشتم، از جمله آنها واکسیناسیون عمومی بود. روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند که این اتفاق یک غصه عظیمی برای مردم و مسئولان کشور ایجاد کرده بود و پاسخی که در آن زمان شنیده می‌شد این بود که تخصیص ارز در آن زمان امکانپذیر نیست یا کشورهای مختلف به دلیل شرایط تحریم به ایران واکسن نمی‌دهند.

 ۳۰میلیون واکسنی که برای واکسیناسیون عمومی در نظر گرفته شده بود، متاسفانه 5میلیون دوز تزریق شده بود، اما توانستیم در این مدت نیمی از مردم را واکسینه کنیم.

در صدمین روز از دولت باید اعلام کنم که ۱۰۰میلیون دوز واکسن تزریق شده است، یعنی هر دو دوز تزریق شده و اکنون در حال تزریق دوز سوم هستیم و دولت بر صیانت جان مردم تاکید دارد. همچنین شرایط فراهم شد که مدارس و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم و در شرایط کرونا که ۱۰۰هزار کسب‌وکار مختل شده بود، به لطف خدا و همت مسئولان و مردم فضای کسب‌وکار در کشور رونق گرفته است، اما این موضوع احتیاط‌های فراوانی می‌طلبد تا دوباره موج‌های بیشتری ایجاد نشود.

 بسیاری از شهرهای ما از نظر کرونایی نظر مطلوب و خوبی دارد. دولت از مردم ممنون است، زیرا یک زمانی مردم به دنبال واکسن بودند، اما اکنون دولت به دنبال مردم است تا واکسن تزریق کنند.

برای تامین واکسن، شخصا با برخی کشورها تماس گرفتم

 صف طویل مردم را برای تحویل دارو مشاهده کردم و از این صحنه متاثر شدم و نشستی با مسئولان ذی‌ربط داشتم که در آن جلسه تاکید شد تمام  داروخانه‌های سطح کشور یعنی ۳۰۰ مرکز به توزیع داروی مورد نظر مجهز شود.

به کشورهای سازنده واکسن تماسی داشتم و شخصا این موضوع را پیگیری کردم. همچنین برای تامین ارز این واکسن‌ها آقای مخبر معاون اول ریاست‌جمهوری پیگیری کردند و وزارت خارجه یک ستادی در رابطه با تزریق واکسن و واردات واکسن ایجاد کردند تا مسأله اول دولت، واکسن و وارد کردن آن به کشور باشد.

 واکسیناسیون عمومی باعث شد گشایشی برای بازگشایی کسب‌وکارها و مدارس دانشگاه‌ها ایجاد شود و بنده تاکید کردم که نخبگان یک کار اقناعی را دنبال کنند که مردم قانع شوند تا واکسیناسیون را به طور کامل انجام دهند، زیرا از دست دادن حتی یک نفر دردناک است.

وضعیت تامین و ذخیره کالاهای اساسی مطلوب است

مسأله معیشت و نان مردم جزو دغدغه‌های اولویت‌دار دولت است، اما این دولت شرایط را با مشکلات زیاد آغاز کرد، مثلا در بحث کالاهای اساسی نگرانی‌هایی بود، اما امروز شرایط در تامین و ذخایر کالاهای اساسی بسیار مطلوب و خوب است.

در روزهای پایانی مرداد ماه که هنوز دولت جدید از مجلس رأی اعتماد نگرفته بود و بنده با دولت قبل در حال کار بودم، بحث پرداخت حقوق مرداد ماه مطرح بود و تیم دولت قبل نگران بودند که چگونه بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق ماهیانه مرداد را پرداخت کنیم، اما اکنون سه ماه از دولت جدید می‌گذرد و بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق‌ها به موقع پرداخت می‌شود.

دولت علاوه بر هزینه‌هایی که دارد، فاکتورهایی از دولت قبل وجود دارد، یعنی هزینه‌ها از قبل شده است و اکنون دولت باید پرداخت کند، یعنی ماهانه ۱۰هزار میلیارد تومان این بدهی‌ها پرداخت می‌شود.

تورم کنترل شده و درصدد کاهش آن هستیم

 دولت برای خلق پول حساس است، یعنی باید از هر اقدامی که باعث ایجاد تورم در کشور می‌شود، دوری شود، همچنین بودجه سال۱۴۰۱ طوری تنظیم شده است که ضد تورم باشد و طبق آمارهای مراکز آمار، تورم کنترل شده و درصدد هستیم که این تورم کاهشی باشد.

در تهران ما با کمبود پزشک مواجه نیستیم، اما آیا در شهرستان‌ها نیز وضعیت مثل تهران است؟ در شهرستان‌ها پزشک وجود دارد، اما آیا دسترسی به پزشک متخصص برای همه استان وجود دارد.

 دولت نسبت به ثبات اقتصادی و کنترل قیمت‌ها در کشور تصمیم‌گیری‌ها و اقداماتی را صورت می‌دهد و معاون اول رئیس‌جمهوری مسئول ستاد تنظیم بازار است که همواره در حال رصدکردن است و ستاد اقتصادی در دولت نیز فعال است که مسئولان اقتصادی در این ستاد بحث و گفت‌وگو می‌کنند تا بازار را کنترل کرده و کالای مورد نیاز مردم به سهولت به دست آنها برسد.

به دنبال ایجاد ثبات در اقتصاد هستیم

 تمام تلاش دولت این است که ثبات اقتصادی در کشور اتفاق بیفتد، چراکه ثبات برای تولیدکننده، مصرف‌کننده، خریدار، فروشنده و همه بسیار مهم است.

بازار باید قابل پیش‌بینی باشد و بتوان چند ماه آینده را تخمین زد. ما دنبال تحقق چنین شرایطی در کشور هستیم و تحقق این شرایط را نیز دست‌یافتنی می‌دانیم.

 ما باید به داشته‌های کشور خوب توجه کنیم و بدانیم برای تامین نیاز مالی کشور راه‌های مختلفی وجود دارد.

فرار مالیاتی پردرآمدها باید دنبال شود

امروز فرار مالیاتی همه را رنج می‌دهد، چراکه کسانی هستند که درآمدهای سرشار دارند، اما از دادن مالیات فرار می‌کنند که این مسأله باید دنبال شود.

دولت دارایی‌هایی دارد که مولد نبوده و به عنوان دارایی‌های مازاد دولت تلقی می‌شود. هر دستگاهی دارای زمین، امکانات و ساختمان بوده و همه این امکانات فریز شده است. همانگونه که در قانون آمده، دولت باید مازاد امکانات خود را واگذار کند تا به پول تبدیل کرده و برای مصارف دولت هزینه شود. اما آنچنان که باید به این مهم توجه نشده است که اگر به این موارد توجه شود، می‌توان کشور را بدون اینکه اقدامات دولت آثار تورمی داشته باشد، اداره کرد.

باید کسری بودجه را تا آخر سال حل کنیم

 ما امروز با کسری جدی بودجه مواجه هستیم و باید این کسری را تا آخر سال حل کنیم، چراکه اگر این مسأله سروسامان پیدا نکند، مشکلات جدی برای کشور به وجود خواهد آورد و این موضوع نیازمند این است که هزینه‌ها افزایش پیدا نکند.

سفرهای استانی باعث افتخار ما است

 این باعث افتخار است که هر هفته در خدمت مردم باشم و این دیدارها باید بیشتر شود، زیرا فاصله دولتمردان با مردم باید به حدی کاهش یابد که مردم به راحتی حرف‌ها و اعتراضات خودشان را به مسئولان بزنند. از این‌رو دولت سیزدهم، دولت مردمی است و این باعث افتخار ما است.

برای حضور در یک استانی ابتدا مسائل و مشکلات آن استان از نمایندگان مجلس، نخبگان استانی و امام جمعه پرس‌وجو می‌شود و بعد از بررسی‌های لازم به آن استان سفر می‌شود. همچنین بخشی در دولت ایجاد شده است تا پیگیر مصوبات استانی دولت باشد تا مردم از پیشرفت آن مطلع شوند.

در سفرهای استانی پروژه‌های جدید کلنگ‌زنی نمی‌شود، بلکه کلنگ‌های گذشته که هنوز در مرحله تکمیل قرار دارد، در دستورکار قرار می گیرد و اقدام به تکمیل آن می‌شود.

 بنده به استانداران، فرمانداران و کارکنان دولت اعلام می‌کنم که حضور در بین مردم بهتر از پشت میز نشینی است، زیرا این حضور باعث می‌شود که مشکلات مردم به راحتی حل شود.

هیچ کارمندی مجاز نیست کار امروز مردم را به فردا بیندازد

 بدنه دولت باید همراه رأس دولت باشد و این بدنه باید خودش را برای کار به‌موقع و بهنگام آماده کند، زیرا مردم کار با تاخیر را نمی‌پسندند. ما بنا داریم که کار را به‌موقع انجام دهیم، زیرا این اعتماد مردم را افزایش می‌دهد.

 بنده اینجا اعلام کنم که هیچ کارمندی در دولت مجاز نیست که کار امروز را به فردا موکول کند و باید کار را به‌موقع انجام دهد، زیرا روح مجاهدت و بسیجی‌بودن را شهدا به ما آموخته‌اند و باید به گلایه مردم حساس بود.

 سیاست دولت سیزدهم با کشورهای جهان، سیاست فعال و حداکثری است، یعنی ارتباط فعال با جهان خواهد بود، از جمله همسایگان و کشورهای منطقه در اولویت دولت قرار دارند.

در این مدت بنده ارتباطات حضوری و تلفنی با سران کشورها داشته‌ام. در این ارتباطات آنچه که محور بوده است، اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با جهان است و این موارد محورهای دیدارها بوده است. مثلا شرکت بنده در اجلاس شانگهای و سازمان اکو دیدارهایی را با سران کشورهای مختلف داشته‌ام و در آنجا تاکید شد که روابط دوجانبه باید گسترش یابد.

ارتباطی که 5 سال با ترکمنستان قطع شده بود، احیا شد

زمانی که در تاجیکستان حضور داشتم از وزارت امور خارجه آماری درباره تبادلات با این کشور را درخواست کردم که اکنون این روابط تا به امروز سه برابر شده است، همچنین بعد از اجلاس شانگهای دولت اعلام کرد که فعالان اقتصادی باید فعال شوند تا از ظرفیت کشورهای عضو استفاده حداکثری شود.

در سفر ترکمنستان ارتباطی که به مدت پنج سال قطع شده بود، برقرار شد، همچنین در این سفر قرارداد سوآپ گازی با این کشور به امضا رسید که این موضوع می‌تواند بخشی از مشکل گازی کشور را حل کند، همچنین ایران می‌تواند از فرصت‌های اقتصادی از جمله قرارگیری در مسیر ترانزیتی این کشورها استفاده کند.

دولت پرخرج، دولت قابل قبولی نخواهد بود

 بودجه دارای درآمد و هزینه است و باید در کشور درآمدها را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم، بنابراین باید مجلس کمک کند تا این مهم تحقق یابد. دولت پرخرج، دولت قابل قبولی نخواهد بود.

بودجه ۱۴۰۱ که اکنون در حال گذراندن مراحل نهایی خود است، در راستای عدالت است، چراکه معتقدیم توزیع امکانات بر اساس عدالت می‌تواند صورت بگیرد. ملاک عدالت آمایش سرزمینی است و ممکن است کسی نسبت به آمایش سرزمینی سوال و ان‌قلتی داشته باشد، اما بالاخره ما باید ملاکی داشته باشیم که ملاک ما آمایش سرزمینی است.

به دنبال ایجاد عدالت در توزیع امکانات هستیم

برخی از بخش‌ها در کشور، کم‌برخوردار و محروم است و ما باید عدالتی در توزیع امکانات ایجاد کنیم که بتواند به رضایت همگانی بینجامد اما در عین حال ممکن است عده‌ای نارضایتی اجمالی پیدا کنند، اما رضایت عمومی مردم برای ما از همه چیز مهم‌تر است.

ما معتقدیم که باید سامانه جامع فعال شود. بخش‌های مختلف دارای سامانه بوده، اما جامعیت ندارد و به هم متصل نیست و ما نمی‌توانیم از آن بهره‌برداری کاملی داشته باشیم.

یکی از کارهای دارای اولویت که ما اکنون در کشور در حال انجام دادن آن هستیم بحث شکل دادن به سامانه جامع است که یکی از آرزوهای ما بوده و می‌تواند کمک‌کننده باشد و ما به مردم این نوید را می‌دهیم که به زودی این سامانه جامع به بهره‌برداری خواهد رسید و کارهای مقدماتی آن انجام شده است.

از اقدامات مجلس درباره رونق فضای کسب‌وکار استقبال می‌کنیم

 ما از آنچه که در مجلس نسبت به فضای کسب‌وکار و رونق تولید تصویب شده است، استقبال می‌کنیم و معتقدیم که هر هفت قانون در وضعیت اقتصادی موثر خواهد بود، چراکه باید مشکلات را از پیش پای تولیدکننده، کارآفرین و سرمایه‌گذار رفع کرد.

دولت مصمم است که به این روابط ناسالم خاتمه دهد و حتما این روابط ناسالم به کشور، اقتصاد و بازار ضربه می‌زند.

بودجه تخصیصی به ارز ترجیحی قبل از دولت سیزدهم تمام شد

 هشت میلیارد در قانون بودجه برای اینکه بتوان در سال‌جاری کارهای اساسی‌تری صورت بگیرد، پیش‌بینی شد. این مبلغ تا آغاز دولت ما کفاف نداد و تمام شد و پولی که باید در کل سال استفاده می‌شد در همان پنج ماه قبل از آغاز دولت جدید به پایان رسید.

 ما به مردم گفته بودیم کاری که بخواهد به اقتصاد کشور شوک وارد کند، انجام نخواهیم داد و به دنبال غافلگیرکردن مردم هم نیستیم، بنابراین مسأله ارز ترجیحی در جلسات تخصصی بررسی شد و تمهیداتی نیز در دولت برای این قضیه اندیشیده شده تا بتوانیم دست دلال‌ها را قطع کنیم و این امکان مستقیم در جیب مردم قرار بگیرد.

در تصمیمات اقتصادی مردم را غافلگیر نخواهیم کرد

ما در دولت بنا داریم در نظام توزیع و تخصیص این اعتبارات دست دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به سمتی برویم تا مردم از این امکانات بهره‌مند شوند. من قبلا هم قول دادم اکنون هم تاکید می‌کنم که ما در تصمیمات اقتصادی حتما مردم را غافلگیر نخواهیم کرد، بلکه با مردم در میان می‌گذاریم و مقدمات  نیز در حال انجام شدن است. هرگونه اصلاحات و اقداماتی را با کارشناسان و اندیشمندان اقتصادی مطرح و مردم را نیز در جریان خواهیم گذاشت.

دولت موظف بوده که از اول فروردین در توزیع یارانه نسبت به پرمصرف‌ها اقداماتی را صورت دهد که انجام نداده، چراکه باید آیین‌نامه‌ها را در رابطه با گاز، برق و آب اصلاح می‌کرد و به تصویب دولت می‌رسید و مسأله اجرای عدالت را بر اساس قانون عملیاتی می‌کرد.

وزارت نیرو و نفت را مامور کردیم این آیین‌نامه را تهیه و اجرایی کند تا اجرای عدالت صورت بگیرد و پرمصرف‌ها وجه مورد نظر را پرداخت کنند و کم‌مصرف‌ها نیز مصرف خودشان را انجام می‌دهند و نسبت به دهک‌های پایین‌تر نیز باید مساعدت‌های لازم صورت بگیرد.

آیین‌نامه یارانه مشترکان پرمصرف اصلاح می‌شود

سخن ما با ۸۰درصد از مردم نیست، چراکه یک مصرف خانگی و صنعتی وجود دارد، در هر دو مصرف پُرمصرف‌هایی داریم که آیین‌نامه آن در دولت تصویب شده و ان‌شاءالله این آیین‌نامه توسط وزارت نفت و نیرو اجرا خواهد شد.

 خنثی‌سازی تحریم‌ها را با تشکیل قرارگاهی در دولت دنبال کردیم و مسأله رفع تحریم را از ابتدای دولت در دستور داشتیم. غربی‌ها فکر می‌کردند ایران در مذاکرات شرکت نمی‌کند و ابتکار عمل ندارد، اما به جهان ثابت شد که ایران در مذاکرات شرکت می‌کند و دو سند هم ارایه کرد. خنثی‌سازی تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها با قوت در دولت دنبال می‌شود.

از ابتدای کار دولت نوشتن یک سند تحول را آغاز کردیم و بیش از ۱۵ اندیشکده در این رابطه با دولت همکاری دارند و این سند تحول در موضوعات مختلف در کشور آماده است و مبتنی بر این سند بودجه ۱۴۰۱ را تدوین کرده‌ایم. این سند بسیار مهم است، رسالت دولت تحول است و‌ محور تحول عدالت است. سند تحول و اجرای این سند برای ما مهم است.

دولت بحران‌هایی را با کمک مردم حل کرد

 بحران‌های زیادی ظرف 100 روز آغاز فعالیت داشتیم، یکی از آنها حمله سایبری بود که دولت با اعتماد مردم موثر عمل کرد و این بحران مدیریت شد و مسأله حل شد. شایعاتی پخش کردند که دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین است، اما مردم دیدند کذب است. فتنه‌ها با اعتماد مردم خنثی شد.

چه آنهایی که به من رأی داده‌اند و چه کسانی که رأی نداده‌اند نسبت به آنها احساس وظیفه می‌کنم. در خدمتگزاری مصمم هستیم تا مشکلات را از پیش پای مردم برداریم. بیش از همیشه به آینده کشور امیدوار هستم.

هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد

 هر چه کار دولت پیش می‌رود با اینکه می‌بینم مشکل وجود دارد، اما راهکار هم هست و هیچ بن‌بستی وجود ندارد. جوانان و مردم انسداد را حس نمی‌کنند، راه برون‌رفت وجود دارد.

ساعتی نیست که از دغدغه‌های مردم غافل شوم، مبالغه هم نمی‌کنم. از لحظه‌ای که از بعد از نماز صبح کار را آغاز می‌کنم دغدغه‌های مردم را پیگیری می‌کنم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.