کارگران چقدر عیدی می‌گیرند؟

حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال‌جاری اعلام شد

مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۵میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵  تومان است.

شهروندآنلاین: اصغر آهنی‌ها، فعال اقتصادی که سابقه عضویت در شورای‌عالی کار را نیز در کارنامه کاری خود دارد، درباره میزان حداقل و حداکثر  عیدی کارگران در سال‌جاری گفت: «میزان حداقل عیدی کارگران در سال‌جاری برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی نیز برابر با سه برابر حداقل دستمزد خواهد بود.»  

 به موجب تصمیمات اتخاذشده میزان حداقل دستمزد در سال‌جاری برابر با دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است. به این ترتیب با احتساب دو برابر حداقل دستمزد، کف عیدی کارگران ۵میلیون و ۳۱۰هزار و ۹۹۰ تومان است. براساس این گزارش حداکثر رقم عیدی هفت میلیون و ۹۶۶هزار و ۴۸۵ تومان است.
طبق عرف جاری مبلغ عیدی همراه با حقوق بهمن یا اسفند به کارگران پرداخت خواهد شد.

بر اساس قانون کار کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.
در این قانون تاکید شده است: مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک‌دوازدهم سقف تعیین‌شده در فوق تجاوز نماید.

بر اساس بند ۱۰ ماده ۹۲ قانون مالیات مستقیم عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک‌دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم است.

همچنین در کارگاه‌هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می‌نمایند. عرف کارگاه معتبر خواهد بود. بر اساس بند ۱۰ ماده ۹۲ قانون مالیات مستقیم عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک‌دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم است.
از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵۱۶۵ ریال تعیین شد. همچنین از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۸۷۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.
بر همین مبنا مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۵میلیون و ۳۱۰هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷میلیون و ۹۶۶هزار و ۴۸۵  تومان است.

حداقل عیدی در سال گذشته با توجه به میزان حداقل دستمزد تعیین‌شده برابر با ۳میلیون و ۸۲۰ هزار تومان و حداکثر عیدی نیز برابر با ۵میلیون و ۷۳۱هزار تومان بوده است. به این ترتیب کف عیدی در سال‌جاری با سقف عیدی در سال گذشته برابر شده است.

حداقل دستمزد در سال گذشته برابر با یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان بود.

کارمندان دولت چقدر عیدی می‌گیرند؟

دولت در بخشنامه‌ بودجه ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی رقم مشخصی را برای عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ اعلام نکرده است، اما به نظر می‌رسد که رقم آن به طور علی‌الحساب همان حدود یک‌میلیون و ۶۵۰هزار تومانی باشد که برای شرکت‌های دولتی پیش‌بینی شده بود.
در بودجه سال گذشته عیدی کارکنان یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان پیش‌بینی شد، ولی درنهایت با توجه به تغییرات ضریب، هیأت دولت در پایان سال میزان عیدی را یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان تعیین کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.