شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها پیدا می‌شود

سخنگوی دولت: شیب تورم کنترل شده؛ به سمت ثبات اقتصادی می‌رویم

سخنگوی دولت گفت: «دولت سیزدهم لغو تحریم‌ها را وظیفه خود می‌داند و با جدیت آن را پیگیری می‌کند و به موازات فعالیت‌ها برای لغو تحریم‌ها، تلاش برای خنثی‌سازی آن نیز ادامه دارد.»

سخنگوی دولت گفت: «دولت سیزدهم لغو تحریم‌ها را وظیفه خود می‌داند و باجدیت آن را پیگیری می‌کند و به موازات فعالیت‌ها برای لغو تحریم‌ها، تلاش برای خنثی‌سازی آن نیز ادامه دارد.»

علی بهادری جهرمی در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با حضور در شبکه خبر در تشریح اقدامات ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم اظهار کرد: «مهم‌ترین نقطه قوت دولت سیزدهم پشتکار آن است. در طول این سه ماه دولت شبانه‌روزی مشغول فعالیت است. از 6 صبح برنامه‌های کاری رسمی دولت در حوزه‌های مختلف آغاز می‌شود.»

نکات مهم سخنان سخنگوی دولت چنین است: 

 هماهنگ‌شدن سلایق مختلف در بخش‌های مختلف دولت مقداری زمان می‌برد. شاید یکی از نقاط ضعف دولت عدم اطلاع‌رسانی دقیق به مردم باشد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت جدید اصلی‌ترین مسأله مبارزه با ویروس کرونا و تامین واکسن بود، یادآور شد: «آقای رئیسی بلافاصله پس از انتخابات، حتی قبل از تشکیل کابینه، تامین واکسن را در دستور کار قرار دادند. بر همین اساس تعامل با کشورهای مختلف برای تامین واکسن آغاز شد و رئیس‌جمهوری علاوه بر پیگیری شخصی، تعدادی از وزارتخانه‌ها را مامور پیگیری تامین واکسن کرد.»

وزارت نفت موفقیت‌های خوبی در فروش نفت و بازگرداندن درآمدهای حاصل از آن داشته است. دولت سیزدهم لغو تحریم‌ها را وظیفه خود می‌داند و با جدیت آن را پیگیری می‌کند.

در اوایل دولت سیزدهم، یک‌سوم استاندارد معین، در انبارها کالای اساسی وجود داشت، حتی هشدارهایی درخصوص عدم تامین برخی کالاهای اساسی داده می‌شد. الان که زمان گذشته است، می‌توانیم این را اعلام کنیم که خیلی از مسئولان آن زمان می‌گفتند ما ممکن است با بحران نان مواجه شویم. پیش‌بینی این بود که در کمتر از یک ماه بعد ما بحران نان خواهیم داشت.

با این اقدام دولت و در دستور کار قرار گرفتن این امر، معضل موجود هم رفع شد. مردم مدت‌هاست در سختی اقتصادی قرار دارند و برای خرید مایحتاج با مشکل مواجه هستند که دولت این وضعیت را به ارث برده است.

دلایل شیب تند تورم در کشور

به واسطه حجم نقدینگی و کسری بودجه به طور طبیعی شاهد شیب تند تورم در کشور بودیم. دولت در این‌ مدت توانست شیب تورم را کاهش دهد که این به معنای کاهش افزایش قیمت است.

اینگونه نیست که مسائل کلان اقتصادی یک شبه درمان شود، تلاش ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ثبات قیمت‌هاست. شاخص‌ها هم نشان می‌دهد که شیب تورم کنترل‌شده و مرحله‌به‌مرحله به سمت ثبات اقتصادی می‌رویم و نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد.

آقای رئیسی معتقد هستند نخبگان و مدیران مرتبط باید نقشه راهی را تدوین و به سمت آن حرکت کنند. برای جلوگیری از تصمیمات فردی، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تشکیل شده است.

رئیس جمهوری معتقدند که صبح جمعه‌ها باید برای مردم شیرین باشد. آیت‌الله رئیسی به حضور بین مردم اعتقاد جدی دارند و وزیران و مسئولان را به این امر مجاب می‌کنند.

برگزاری سفرهای استانی

تصمیمات و کار کارشناسی سفرهای استانی پیش از سفرها انجام می‌شود و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام از اولویت‌های دولت است.

این یک واقعیت است و موفقیت در کنترل کرونا حاصل همکاری مردم و دولت در یک مسیر است. دیوارها بین مردم و دولت باید از بین برود؛ تا وقتی این دیوار از بین نرود، مردم و دولت به تنهایی راه خود را خواهند رفت.

در دیدار رئیس‌جمهوری با دانشجویان، همه سلایق و با هر نگرشی دولت را نقد کردند و رئیس‌جمهوری با صبر به نقد همه گوش داد. آقای رئیسی تاکید دارند که مسئولان باید در دانشگاه‌ها حاضر شوند و حرف دانشجویان و مردم را بشنوند.

کابینه سیزدهم، درد مردم را می‌چشد و برای حل آن برنامه‌ریزی و تلاش شبانه‌روزی می‌کند.

رفع نقطه ضعف عدم اطلاع‌رسانی دولت در آینده

یکی از دلایل این امر، حجم کاری است که دولت داشته و فرصتی برای اطلاع‌رسانی به وجود نیامده است، اما در آینده این ضعف جبران خواهد شد.

مدیرانی از قبل دارند در کرسی‌ها مدیریت می‌کنند که به تدریج این مدیران جابه‌جا می‌شوند و مدیران دیگری جایشان را می‌گیرند.

یک عرف و مسیر غلطی بوده است که همیشه هر مدیری که می‌آید احساس می‌کند باید اتوبوسی همه را عوض کند. چه کسی چنین حرفی را زده است؟ باید واقعا همه عوض شوند؟ یعنی همه یکسره همیشه بد منصوب و بد انتخاب شده‌اند؟ واقعا آنقدر ما به هم اعتماد نداریم؟ این یکی از مشکلات کشور ما است و باید آن را حل کنیم.

چرا ما چنین انتظاری داریم؟ البته از سخن من چنین نتیجه‌ای نگیرید که قرار نیست این ۴۰درصد عوض شوند، بلکه می‌گویم باید یکی‌یکی بررسی شود که عملکردها چگونه بوده و گزینه رقیب یا جایگزین نسبت به این فرد عملکرد بهتری خواهد داشت یا خیر.

کسی نمی‌تواند با آقای رئیسی کار نکند. اگر کسی در مدیریتی قرار دارد، آقای رئیسی تا آخرین ساعت اداری از او کار می‌خواهد. ضمن اینکه آقای رئیسی الزامی به تغییر ندارند و اگر گزینه‌ای مناسب باشد به دنبال تغییر او نیستند.

اگر قرار است شایسته‌سالاری کنیم از جیب‌مان نمی‌توانیم مدیر شایسته درآوریم. باید مصادیق را یکی‌یکی ارزیابی کنیم و با گزینه موجود تطبیق دهیم، شاید آن فرد بهتر از گزینه جایگزینش باشد. اگر به جمع‌بندی نرسیم که تغییر لازم است حجیتی نداریم که تغییر ایجاد کنیم، چون مدیر جدیدی هم که می‌آید عرفا تا مدتی نمی‌توان تغییرش داد و اگر عجله‌ای در انتصاب داشته باشیم، شاید بعدا به شکل دیگری مشکل ایجاد شود.

در سرعت تزریق واکسن رکورد جهانی زدیم و قریب ۱۱۰میلیون دوز تزریق داشته‌ایم و حتی برای مواردی که دوز سوم لازم است و ما با محدودیت منابع واکسن مواجه نیستیم.

بی‌اثرسازی تحریم‌ها
 شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها پیدا می‌شود و می‌توان منابع ارزی را برای پوشش‌دادن منابع مورد نیاز برای مثلا تامین واکسن را حاصل کرد.

در پی ثبات اقتصادی حاصل از این امر یا حل مسائل پایه و اساسی مثل واکسن کرونا و تامین کالاهای اساسی، قدرت چانه‌زنی پشت میز مذاکره افزایش پیدا می‌کند. طبیعتا اقتدار پشت میز مذاکره هم افزایش می‌یابد.

جلوگیری از افزایش قیمت خودرو

اساسا خودرو موضوع ستاد هماهنگی اقتصادی نبوده است. خودرو مطابق قانون باید ستاد تنظیم بازار نسبت به آن هماهنگی می‌داشت که نهادی قانونی است.

یکی از دلایل اقدام آقای رئیسی درباره جلوگیری از افزایش قیمت خودرو صرف‌نظر از درستی یا نادرستی آن، همین بود که باید این امر با اطلاع‌رسانی به مردم انجام شود و مردم شوکه نشوند. مقدماتش فراهم شود تا مردم مطلع شوند که قرار است قیمت افزایش پیدا کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.