شرط‌بندی‌های سیاه در پاتوق‌های زیرزمینی تهران

۵ سالی است که وارد دنیای قمار و قماربازی شده است. از وقتی زنش مهریه‌اش را اجرا گذاشت و طلاق گرفت. از همان موقع مهره‌ها، کارت‌ها و تاس‌ها سرنوشتش را تعیین کردند. با پرتاب تاس‌ها و جابه‌جایی کارت‌ها، معامله شروع می‌شد. معامله دو سر باخت. هر شرکت‌کنندهای که تاس بیشتری بیارد یا کارت بیشتری رو کند، می‌برد. مبالغ از ۱۰ هزار تومان شروع می‌شد تا به ماشین هم می‌رسید.

قمار کردم ماشین بردم

محمود یکی از ۸۷۲ متهم دستگیرشده پنجاه‌ویکمین طرح «رعد» است. یکی از همان مجرمانی که صبح چهارشنبه در حیاط پلیس آگاهی ردیف به‌ردیف ایستاده‌. او هم در 48 ساعت گذشته، به همراه دیگر سارقان، مالخران و زورگیران بازداشت شده است. از او یک خودرو سرقتی کشف کرده‌اند.

«خودرو را در یکی از همین قمارها بردم. نمی‌دانستم سرقتی است وقتی پلیس وارد خانه‌ام شد شوکه شدم.»
محمود، کارمند بانک بوده است اما زمانی که به‌دلیل عدم پرداخت مهریه ۱۰۰ میلیونی زنش به زندان افتاده کارش را از دست داده و از همان زمان وارد دنیای قمار شده است.

«از سال ۹۵ وقتی بیکار شدم به قمار پناه آوردم. هرجا که پاتوق باشد، می‌روم. شرق، غرب، شمال و جنوب تهران فرقی ندارد. رفتن به پاتوق‌ها هم هزینه دارد برای هر ۱۵ دقیقه زمانی که این پاتوق‌ها در اجاره قماربازان قرار می‌گیرد ۱۰ هزار تومان باید پرداخت شود.»

اعتیاد ندارم

این مرد که در صبح سرد ۱۷ آذرماه در کنار دیگر سارقان و دزدان پایتخت ایستاده، چرت می‌زند. چشمانش برای چند ثانیه بسته می‌شود ولی با صدای هیاهوی متهمانی که در حیاط به صف ایستاده‌اند چشمانش را به سختی باز می‌کند و به کندی پاسخ می‌دهد. می‌گوید اعتیاد ندارد بی‌خوابی او را به این روز انداخته است.

«از وقتی دستگیر شدم نخوابیدم. خواب به چشمانم نیامد. ۵ سال است که آواره شدم. زنم رفت و کارم را از دست دادم. قمار کردم تا مهریه را جور کنم اما نشد، به زندان افتادم. قمار مرا خانه خراب کرد. سرنوشتم در گرو تاس و مهره‌ها بود. هیچوقت سرقت نکردم اما این ماشین سرقتی را به پای من نوشتند.»

مراحل بازی

محمود از دیگر همدستانش چیزی نمی‌گوید اما درباره مراحل بازی خوب می‌داند. «بازی یا جمعی است یا تک‌نفره که شاخ‌به‌شاخ می‌گویند. در بازی جمعی یک لیدر تاس، مهره یا کارت‌ها را می‌اندازد و دیگران پشت دستش بازی می‌کنند. در واقع روی کارت‌ها و مهره‌های لیدر شرط‌بندی می‌کنند. هرچه رقم کارت‌ها، ‌ مهره‌ها و تاس‌ها بیشتر باشد برد با گروه می‌شود. در بازی تک‌شاخ هم دو نفر روبه‌روی هم می‌نشینند و برای هر پرتاب مهره و تاس یا کارت پولی شرط‌بندی می‌کنند برد با آن کس است که بیشترین عدد تاس را نشان دهد.»

او می‌گوید قمار صد شبش عزاست یک شبش عروسی. در قمار، بردی وجود ندارد. ته قمار بدبختی است. همان موقع محمود را با دستان بسته به سمت بازداشتگاه می‌‎برند.

اجرای پنجاه‌ویکمین طرح رعد

اجرای مرحله جدید طرح رعد پلیس پیشگیری روز چهارشنبه صبح در محل ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با حضور سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران برگزار شد.

سردار حسین رحیمی در حاشیه مرحله 51 طرح «رعد» گفت: «در این طرح که در بازه زمانی ۴۸ ساعته بوده است، ۸۷۲ سارق، مالخر و زورگیر بازداشت شدند. ۳ هزار و ۲۹۱ اموال مسروقه مردم هم کشف شد.»
رئیس پلیس تهران با اشاره به کشف ۷۰۰ دستگاه تلفن همراه، ۲۰۸ دستگاه خودرو و موتورسیکلت سرقتی در رعد ۵۱، از رسیدگی به یک‌هزار و ۵۰ پرونده سرقت خبر داد.

در پنج عملیات، مأموران با تیراندازی سارقان مسلح مواجه شدند که سارقان مسلح زمینگیر و بازداشت شدند.

او با بیان اینکه «اشراف خوبی بر پاتوق‌های سارقان پیدا کرده‌ایم»، گفت: « ۸۸پاتوق سارقان و ۱۱ مرکز تجمع مالخران در این طرح منهدم شد.»
رحیمی از بازداشت 12 نفر از اوباشی خبر داد که علاوه بر اوباش‌گری در بحث سرقت نیز مشارکت داشتند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.