یک گابنی، فوتبال ایران را بهم می‌ریزد

در انتظار حکم جنجالی کمیته انضباطی؛ گل‌گهر محکوم می‌شود؟

پرونده بزرگ در کمیته انضباطی فدراسیون؛ اگر غیرمجاز بودن بازیکن گابنی گل‌گهر تایید شود، بازی‌های این تیم 3 بر صفر خواهد شد.

شهروندآنلاین: اگرچه گل‌گهر سیرجان با هدایت امیر قلعه‌نویی در لیگ برتر نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده و با بردی که عصر جمعه مقابل پدیده مشهد به‌دست آورد، جایگاهش در صدرجدول مسابقات را تثبیت کرد، اما یک پرونده قضائی احتمال دارد شرایط این تیم را کاملا در لیگ دگرگون کند.

شروع یک جنجال بزرگ

ماجرا به استفاده گل‌گهر در 3 مسابقه خود مقابل استقلال، پیکان و سپاهان از یک بازیکن گابنی برمی‌گردد. اریک باگناما، بازیکنی است که چند هفته قبل به گل‌گهر سیرجان پیوست و حالا اکثر فوتبالی‌ها معتقدند این بازیکن، غیرقانونی است و حق بازی کردن برای تیم کرمانی را نداشته است.

بر اساس قوانین جذب بازیکنان خارجی توسط باشگاه‌های لیگ برتری اگر بازیکنی از کشورهای درجه دوم آفریقا بخواهد به ایران بیاید، حداقل در دو سال گذشته باید 4 مسابقه ملی در کارنامه‌اش ثبت شده باشد. بر اساس اطلاعات به‌دست آمده و بررسی ترکیب تیم ملی گابن در مسابقات گذشته خود (رسمی و دوستانه) نام باگناما در هیچ‌یک از بازی‌ها دیده نمی‌شود و حالا همین موضوع منشا یک پرونده قضائی جنجالی شده است.

نکته مهم در این خصوص هشدارهایی که قبل از بازی کردن باگناما در لیگ برتر به باشگاه گل‌گهر سیرجان در برنامه‌های تلویزیونی داده شد اما آنها به نامه‌ای از فدراسیون گابن استناد کردند که در آن ذکر شده بود باگناما در 4 مسابقه برای تیم ملی گابن بازی کرده است. این در حالی است که حالا مشخص شده آن نامه جعلی بوده است!

3 باشگاه از گل‌گهر شکایت کردند

باگناما در بازی گل‌گهر سیرجان و استقلال که با تساوی به پایان رسید حضور داشت و بلافاصله بعد از بازی، باشگاه استقلال از باشگاه سیرجانی به‌خاطر استفاده از باگناما شکایت کرد. در مسابقات بعدی گل‌گهر مقابل پیکان و سپاهان نیز این بازیکن گابنی به میدان رفت که در ادامه شکایت دو باشگاه دیگر را در پی داشت. جالب اینکه گل‌گهر هردو بازی مقابل پیکان و سپاهان را با برد پشت سر گذاشت.

باشگاه‌هایی که از گل‌گهر شکایت کرده‌اند خواهان 3 بر صفر شدن نتایج دیدارهایشان هستند. آنها معتقدند که بازیکن گابنی مصداق بارز بازیکن غیرمجاز است و باید نتیجه را به سودشان برگردانند. این در شرایطی است که گل‌گهر در این 3 بازی 7 امتیاز کسب کرده و اگر این امتیازات از آنها گرفته شود، از صدرجدول پایین می‌آیند و به میانه‌های جدول می‌روند.

قانون چه می‌گوید؟

باشگاه‌های شاکی از گل‌گهر معتقد هستند که آیین‌نامه انضباطی به‌طور واضح و کامل در این خصوص توضیح داده است. ماده 61 کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به‌طور واضح اعلام کرده که اگر بازیکنی بدون مستندات لازم برای یک تیم به میدان برود، غیرمجاز است و نتایج دیدارها باید 3 بر صفر شود. این در شرایطی است که گل‌گهری‌ها اعتقاد دارند وقتی سازمان لیگ برای باگناما کارت بازی صادر کرده، پس تقصیری گردن‌شان نیست و فدراسیون باید به سازمان لیگ ایراد بگیرد. از سوی دیگر سازمان لیگ هم می‌گوید قبل از صدور کارت بازی برای بازیکن گابنی به گل‌گهر هشدار داده بود که همه مسئولیت‌ها درباره حضور او در ترکیب بر عهده باشگاه است.

کمیته انضباطی ورود کرد

در چنین فضایی کمیته انضباطی به ماجرا ورود کرده و قرار است طی دو سه روز آینده حکم خود را صادر کند. در این خصوص گفته می‌شود مسئولان کمیته انضباطی به گل‌گهری‌ها اعلام کرده بودند که در بازی با پدیده از باگناما استفاده نشود و به‌همین خاطر امیر قلعه‌نویی او را در ترکیب تیمش قرار نداد. از سوی دیگر کمیته انضباطی از فدراسیون گابن درباره بازی‌های ملی این بازیکن استعلام مجدد گرفته که گفته می‌شود آنها از فدراسیون ایران عذرخواهی کرده‌اند.

پس از آنکه فدراسیون فوتبال به تفاوت سربرگ‌های دو نامه دریافتی از فدراسیون گابن مشکوک می‌شود، از طریق فیفا با این فدراسیون ارتباط برقرار می‌کند و در نهایت دبیرکل فدراسیون فوتبال گابن با ارسال نامه‌ای که به امضای دبیرکل این فدراسیون رسیده، ادعا می کند یکی از نامه‌های قبلی جعلی بوده و مدعی می‌شود کارمندی که این نامه را جعل کرده حتما به کمیته اخلاق فیفا معرفی خواهد شد. پیش از این فدراسیون هرچه به ایمیل قبلی نامه می‌زد با پاسخ‌های مبهم مواجه می‌شد اما یک ایمیل تاییدشده از سوی فیفا در اختیار فدراسیون فوتبال قرار گرفت.

به گفته یکی از مدیران ارشد فدراسیون فوتبال، نامه‌نگاری فدراسیون با فیفا و پیگیری فیفا جواب داد و دبیرکل فدراسیون گابن با ارسال نامه‌ای که رونوشت آن برای فیفا ارسال شده، توضیح کاملی در مورد نامه‌های قبلی که گویا برخی جعلی بوده، ارایه کرد. این نامه روز پنجشنبه به دست مسئولان فدراسیون فوتبال رسید. نامه‌ای با امضای دبیرکل فدراسیون فوتبال گابن و اشاره به این موضوع که یکی از دو نامه قبلی جعلی است. در نامه دبیرکل فدراسیون فوتبال گابن سوابق کامل بازیکن خارجی گل‌گهر که از سوی فدراسیون فوتبال مورد استعلام قرار گرفته بود، آمده و به این نکته اشاره شده که اریک باگناما سابقه بازی ملی دارد و برای یک اردوی کوتاه‌مدت و برگزاری بازی دوستانه به تیم ملی کشورش دعوت شده که دعوتنامه او به شکل جداگانه به باشگاه گل‌گهر ارسال خواهد شد.فدراسیون فوتبال متن نامه ارسالی از دبیرکل فدراسیون فوتبال گابن را به کمیته انضباطی فدراسیون ارایه کرده است. قرار است بر اساس این پاسخ رسمی که مورد تایید فیفا هم قرار گرفته، حکم نهایی در خصوص این پرونده صادر شود.

حکم جنجالی در راه است؟

اگر اطلاعات به‌دست آمده درست باشد، 3 بازی گل‌گهر مقابل استقلال، پیکان و سپاهان 3 بر صفر به سود حریفان خواهد شد. موضوعی که از گل‌گهر 19 امتیازی 7 امتیاز کسر خواهد کرد و این موضوع باعث دگرگونی جدول لیگ برتر خواهد شد. چراکه با اضافه شدن 3 امتیاز به استقلال، پیکان و سپاهان این تیم‌ها در جدول بالا می‌آیند و در کورس بالای جدول شرایط بالاتری پیدا خواهند کرد. باید دید در روز دوشنبه که احتمالا حکم صادر خواهد شد، چه اتفاقاتی برای این پرونده جنجالی رخ خواهد داد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.