سخنگوی دولت:بانیان وضع موجود باید پاسخگو باشند

بهادری‌جهرمی: رئیس جمهور نگفت خودرو گران نشود، بلکه می‌خواستند افزایش قیمت اصولی و قانونی باشد

سخنگوی دولت با بیان اینکه جهت‌گیری کلی دولت در بودجه ۱۴۰۱ دستیابی به رشد 8درصدی است، گفت: «دولت به دنبال این است با فعال‌سازی و جلب مشارکت مردم این میزان رشد را محقق کند.»

شهروندآنلاین: علی بهادری‌جهرمی در نخستین نشست خبری خود با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور به مجلس اظهار کرد: «جهت‌گیری دولت در بودجه، کمک و برنامه‌ریزی برای تحقق رشد ۸درصدی است. فعال‌سازی و جلب مشارکت خصوصی- عمومی و مردم برای تحقق این رشد اقتصادی ۸درصدی است. دولت همه تلاشش را می‌کند تا مردم این رشد ۸درصدی را رقم بزنند.»

 بهادری‌جهرمی یادآورشد: «دولت سعی می‌کند با طراحی زیرساخت‌های لازم، شرایط را برای بخش خصوصی و دولتی فراهم کند.»

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت با تشریح محورهای مهم بودجه اظهار کرد: «اگر بخواهیم از دو محور اساسی در بودجه یاد کنیم، یکی خط قرمز قرار دادن هر گونه اقدام یا تصمیم تورمی است. دولت تلاش دارد بدون خلق پول تورم و امکان فعالیت را برای فعالان بخش خصوصی فراهم کند.»

سخنگوی دولت با اشاره به راه‌اندازی صندوق پیشرفت و عدالت و اهداف آن گفت: «این صندوق سعی دارد در سطح ملی و استانی به تحقق رشد ۸درصدی با مشارکت بخش خصوصی کمک کند.»

او در ادامه اظهار کرد: «برای توسعه بخش خصوصی تخفیف مالیاتی برای همه بنگاه‌های تولیدی و کسب‌وکارهای خرد در نظر گرفته شد. همچنین سعی شد با تدابیر اصلاح مالیاتی، فرارهای مالیاتی به ویژه از ماخذهایی که سهمی در تولید کشور ندارند، درآمد مالیاتی بالایی هم محقق شود که این درآمد برای توسعه پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شود.»

 دولت بنای کلنگ‌زنی جدید ندارد

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: «همچنین در حوزه عمرانی شاهد تحرک جدی در سال آتی خواهیم بود. دولت بنای کلنگ‌زنی جدید ندارد، بلکه کار ویژه اصلی خود را تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام قرار داده و شاهد تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام سال آینده در کشور خواهیم بود.»

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت یادآور شد: «علاوه بر این دولت با حذف هزینه‌های غیرضرور و ۱۵درصدی هزینه‌های جاری سعی کرد هزینه را به بخش عمرانی ببرد.»

بهادری حذف فقر مطلق را از دستورات رئیس‌جمهوری عنوان کرد و گفت: «حقوق پرداختی مستمری‌بگیران تحت پوشش کمیته امداد دو برابر حقوق کارمندان افزایش یافته است. علاوه بر این صندوق مسکن محرومان برای تحقق و توسعه عدالت اجتماعی تشکیل می‌شود.»

سخنگوی دولت با تاکید بر اهتمام دولت برای حل بحران خشکسالی گفت: «هزینه‌های تامین آب از ۹هزار میلیارد تومان به ۲۲هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش یافته است. همچنین سال آتی آغاز اجرای ۲میلیون مسکن از ۴میلیون مسکن است‌.»

او اشاره کرد: «در حوزه توسعه پالایشگاه، ساخت پالایشگاه جدید با ظرفیت ۳۰۰هزار بشکه در روز و همچنین توسعه پالایشگاه آبادان در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است.»

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش حقوق کارمندان پلکانی و به نفع کم‌درآمدها پیش‌بینی شده است، گفت: «در حال حاضر فشار افزایش تورم بیشتر بر کم‌درآمدهاست، برای همین در سال ۱۴۰۱ افزایش حقوق از کم‌درآمدترین‌ها ۳۰درصد و درنهایت(پردرآمدها) ۶درصد است و سقف حقوق هم ۳۷میلیون تومان در نظر گرفته شده است.»

سخنگوی دولت با اشاره به کنترل کرونا در کشور گفت: «هر چند خطر شیوع مدل‌های جدید کرونا ممکن است ما را با مشکلاتی مواجه کند، برای همین رعایت پروتکل‌ها باید در اولویت قرار بگیرد. با این حال از حیث تزریق واکسن و همراهی مردم در این زمینه رکورددار هستیم.»

او در بخش دیگری از این نشست درباره حمایت از متضرران بابت محدودیت‌های کرونا گفت: «بخشودگی جرایم مالیاتی فعالان گردشگری آسیب‌دیده پرداخت می‌شود، همچنین کمک معیشتی به نویسندگان و روزنامه‌نگاران تصویب شد که به پیشنهاد وزارت ارشاد این کمک‌هزینه توزیع خواهد شد.»

 باید میان بانیان وضع موجود و دلسوزان تفکیک قائل شد

بهادری‌جهرمی در ادامه اولویت دولت را کار برای مردم و درگیرنشدن در مسائل حاشیه‌ای عنوان کرد و گفت: «این دولت با روی باز از نقد دلسوزانه و تذکرات مردم و رسانه‌ها استقبال می‌کند و مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. اگر جایی نیاز به اصلاح باشد، دولت اصلاح می‌کند، اما باید بین بانیان وضع موجود و دلسوزان تفکیک قائل شد.»

او تصریح کرد: «بانیان و حامیان وضع موجود باید پاسخگویان وضع موجود باشند. بدنه اجتماعی و خبرنگاران می‌توانند نقد داشته باشند، اما بانیان باید پاسخ دهند.»

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره فعال‌شدن دیپلماسی اقتصادی دولت اظهار کرد: «۱۰۰ روز زمان برای به نتیجه رسیدن برنامه‌ها، زمان کوتاهی است. اما در این مدت شاهد تحول بسیار بودیم. حضور و عضویت در سازمان شانگهای و حضور در اجلاس اکو و انعقاد قرارداد سوآپ گازی از دستاوردهای بسیار خوب در این چند ماه است.»

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت اظهار کرد: «همچنین در راستای تعامل خوب با کشورهای همسایه شاهد آزادسازی ارزهای زیادی از بخش‌های دولتی بودیم. علاوه بر این ۱۷۵ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش ۳.۳دهم میلیارد دلار از ۲۱ کشور در سازمان سرمایه‌گذاری مصوب شده و تاکنون ۲۶۸میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی محقق شده است.»

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری در چارچوب وعده‌های خود حرکت کرده و برای عمل به این وعده‌ها برنامه دارد، گفت: «برنامه دولت دادن وعده‌های احساسی و شعاری نیست تا اعتماد مردم را بیش از این سلب کند. تلاش دولت استفاده از همه ظرفیت‌های کشور به شرط سلامت توانمندی و دغدغه برای مردم است.»

سخنگوی دولت با اشاره به اقدامات دولت در حوزه پژوهش اظهار کرد: «درباره یک‌درصد هزینه اجرایی درخصوص پژوهش، یکی از برنامه‌های دولت هدایت این منابع برای رفع مشکلات واقعی کشور است و سامانه نیازهای دستگاه‌های اجرایی به همین منظور تهیه شد و تخصیص اعتبار با شرط صحت‌سنجی این نیازها در سامانه است.»

او با اشاره به اقدامات دولت برای کنترل قیمت میوه و آجیل شب یلدا گفت: «دولت از همین الان برای میوه شب عید نشست برگزار کرد. در این جلسه نمایندگان اصناف حضور داشتند و وزارت جهاد و اتحادیه اصناف مکلف شدند به صورت مشارکتی برای تامین میوه شب عید و همچنین قیمت خرمای ماه رمضان برنامه‌ریزی کنند.»

سخنگوی دولت در ادامه گفت: «با توجه به سال خشک آبی در محصولاتی مانند آجیل هم محدودیت خواهیم داشت و به همراهی مردم نیاز داریم.»

 همه پیشنهادات ایران در چارچوب مذاکرات قبلی است

بهادری‌جهرمی با ارایه روایت شفافی از گفت‌وگوها در وین گفت: «از اول هدف و برنامه جمهوری اسلامی از مذاکرات کاملا روشن بود. تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم ایران وضع شد و دولت‌های ما به ویژه دولت سیزدهم نسبت به لغو و برداشتن این تحریم‌ها کاملا جدی است، چون این اقدام را سلب حقوق حقه مردم ایران می‌داند.»

او ادامه داد: «طرف‌های غربی که واضعان همین تحریم‌ها بودند، استمرار بر ادامه تحریم دارند و ما هر روز شاهد افزودن موارد تحریمی هستیم. طبیعی است طرف‌هایی که میز مذاکره و توافق را ترک می‌کنند، علاقه‌ای به روایتگری صحیح از میز مذاکره ندارند و از هر گونه ابزار برای ارایه اظهارات نادرست کوتاهی نخواهند کرد. شاهد هستیم که روایت‌های جلسات تحریف می‌شود، طوری که مقام ارشد روسی از تحریف حرف‌های خود گلایه کرد.»

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: «ایران روایت صحیح از مذاکرات دارد و از دکتر باقری تشکر می‌کنم که سعی می‌کند واقعیت‌ها را به مردم منتقل کنند.»

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در پاسخ به این سوال که اقدامات تروییکای اروپایی در جهت تغییر ریل‌گذاری مذاکرات و تشدید فشار بر ایران با طرح اتهام خواسته‌های فرابرجامی است، گفت: «طرف‌های غربی اگر به دنبال برداشتن رفع تحریم باشند، مذاکرات هم موفقیت‌آمیز خواهد بود.»

او ادامه داد: «همه پیشنهادهای تیم مذاکره‌کننده ما در چارچوب مذکرات قبلی است. ایران کشوری نبود که از توافق قبلی خارج شد. همه اقدامات و پیشنهادات در چارچوب همان مذاکرات قبلی است. هدف‌گیری مشخص آن هم لغو همه تحریم‌هاست. اگر طرف‌های غربی نسبت به رفع تحریم‌ها اراده جدی نشان دهند، حتما توافق انجام می‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.