شکایت بودار 96 میلیارد تومانی از فدراسیون فوتبال!

محکومیت سنگین فدراسیون فوتبال توسط یک شرکت خارجی واقعی است؟

مسئولان فدراسیون فوتبال از یک شکایت سنگین خبر داده‌اند؛ آنها مدعی‌اند یک شرکت خارجی فدراسیون را 3 میلیون یورو محکوم کرده است.

شهروندآنلاین: دیگر عادت کرده‌ایم هر از گاهی یک پرونده محکومیت سنگین برای فوتبال ایران و متعلقاتش باز شود؛ در گذشته این شکایت‌ها فقط مربوط به باشگاه‌ها بود اما حالا فدراسیون فوتبال هم درگیر این موضوع شده است. بعد از شکایت سنگین مارک ویلموتس و محکومیتی که تا چندی دیگر انتظار فدراسیون را می‌کشد اما مدیران فوتبال از یک پرونده عجیب دیگر پرده برداشته‌اند!

در شرایطی که فدراسیون فوتبال این روزها منتظر روشن شدن پرونده ویلموتس است اما حالا این فدراسیون با یک آوار 3 میلیون یورویی بزرگ دیگر مواجه شده است!

پای شرکت خارجی در میان است

ماجرا از این قرار است که در زمان مدیریت گذشته، فدراسیون فوتبال با یک شرکت قراردادی منعقد می‌کند تا دیدار دوستانه تیم ملی مقابل ونزوئلا برگزار شود اما ظاهرا فدراسیون‌ وقت به یکسری از تعهدات خود عمل نمی‌کند و نسبت به ایمیل‌های شرکت هماهنگ‌کننده این بازی دوستانه بی‌توجهی کرده و در نهایت در نامه‌ای که به فدراسیون فوتبال رسیده اعلام شده که شرکت مذکور بابت این بی‌تعهدی خواستار غرامت سه میلیون یورویی است.

این بازی دوستانه مربوط به سال 2017 میلادی و 1396 شمسی است. در روزهایی که تیم ملی همراه کارلوس کی‌روش خود را برای جام جهانی 2018 روسیه آماده می‌کرد دو بازی دوستانه خارج از ایران برای تیم ملی مهیا شد. یک بازی در تاریخ ۱۸ آبان (۹ نوامبر) در ورزشگاه اشتروم گراتس اتریش، تیم ملی برابر تیم ملی پاناما قرار گرفت و پس از آن نیز در روز ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) در ورزشگاه آرنهم هلند در مقابل تیم ونزوئلا، شاگردان کی‌روش صف آرایی کردند که این بازی با نتیجه یک بر صفر به سود تیم ملی کشورمان با گلزنی جهانبخش به پایان رسید.

این‌طور که از نامه ارسالی به فدراسیون فوتبال مشخص است مسئولان وقت نسبت به انجام برخی تعهدات بی‌توجه و در قبال آن هم پاسخگو نبوده و اکنون یک شکایت بین‌المللی دیگر برای فوتبال ایران به‌وجود آمده است. ارزش قرارداد این بازی دوستانه در سال 96،  200 هزار دلار بوده اما اکنون این شرکت با طرح دعوی خواستار غرامت سه میلیون یورویی شده است. شکایت مطرح شده با محاسبه ارز فعلی کشور به رقمی حدود 96 میلیارد تومان می‌رسد و باید دید فدراسیون فعلی برای دفاع از این شکایت چه مدارکی می‌تواند ارایه کند.

فدراسیون‌نشینان در شرایطی از محکومیت خبر داده‌اند که هیچ سندومدرکی در این خصوص منتشر نشده و اصلا مشخص نیست پشت پرده این ماجرا چیست.

ترس فدراسیون‌نشینان و جزئیاتی مبهم از قرارداد

موضوع اصلی در این خصوص مطرح کردن ماجرای شکایت از فدراسیون فوتبال توسط مقامات آن است؛ مدیران کنونی فدراسیون فوتبال از ساعت‌ها قبل با اعلام اینکه مدیران قبلی اهمال کردند و قراردادی نامشخص را به امضا رسانده‌اند، فضایی را به‌وجود آوردند تا در فضای مجازی همه مسائل سر مدیران گذشته بشکند اما واقعیت این است که درباره قرارداد موجود ابهام‌های زیادی مطرح است.

در نسخه‌ای از قرارداد اصلی که میان محمدرضا ساکت به نمایندگی از فدراسیون فوتبال،  خراردو هرناندز از شرکت T&C Managmanet   و سباستین دیریخ از شرکت STMG به نمایندگی از فدراسیون فوتبال ونزوئلا و آتالای موتلو به نمایندگی از شرکت MUTLU SPORTS B.V  و رورد وینندس از شرکت TRITY TV هماهنگ‌کننده و پخش‌کننده مسابقه امضا شده است، هیچ عددورقمی مبنی بر پایه و اساس این قرارداد درج نشده است.

در این قرارداد 8 صفحه‌ای به نحوه برگزاری مسابقه اعم از شرایط حمل‌ونقل، اسکان، تغذیه، زمان برگزاری، تدارکات، حضور تماشاگران، پخش تلویزیونی، تبلیغات و تعهدات طرفین در قبال یکدیگر پرداخته شده است. آن‌طور که از فدراسیون فوتبال به گوش می‌رسد، شکایت اصلی این شرکت مستقر در هلند، در ارتباط با مساله حق پخش تلویزیونی و تبلیغات قبل، حین و بعد از مسابقه است که بعد از چهار سال و برخی نامه‌نگاری‌ها در دادگاه حکمیت ورزش طراحی شده است.

خبری از رقم و مبلغ در قرارداد نیست

از قرار معلوم، در این قرارداد، شروطی مبنی چگونگی نمایش این مسابقه در ایران وجود داشته که به اعتقاد این شرکت رعایت نشده است و فدراسیون فوتبال به‌عنوان یکی از طرفین قرارداد و عضو ایرانی این پرونده، متخلف شناسایی شده است. در بخشی از این قرارداد و در صفحه پنجم قید شده که هماهنگ‌کننده این مسابقه فقط یک سیگنال رایگان در اختیار ایران قرار می‌دهد که باید با تاخیر در شبکه‌های تلویزیونی ایران به نمایش درآید و حتی هماهنگ‌کننده مسابقه حقوق کلیه تبلیغات و تلویزیونی در داخل خاک ایران را هم خواهد داشت.

همان‌طور که گفته شد، این قسمت از قرارداد میان طرفین فعلا به بهانه‌ای برای این شرکت به منظور شکایت و طرح ادعای 3 میلیون یورویی تبدیل شده است؛ در حالی که در قرارداد هیچ مبلغ‌ورقمی ذکر نشده است.

در حالی که فدراسیون فوتبال سکوت اختیار کرده و فقط برخی کارکنانش به‌خاطر یک طرح دعوا رعب و وحشت در دل اهالی فوتبال ایران انداخته‌اند، این احتمال وجود دارد که شکایت مذکور با توجه به گذشت زمان و همین‌طور پرداخت تعهدات مالی در زمان مقرر، راه به جایی نبرد!

محکومیت واقعی یا گروکشی؟

فدراسیون‌نشینان در شرایطی از محکومیت خبر داده‌اند که هیچ سندومدرکی در این خصوص منتشر نشده و اصلا مشخص نیست پشت پرده این ماجرا چیست. برخی افراد از جنگ پشت پرده عزیزی خادم با برخی مشاوران سابقش خبر می‌دهند و این ماجرا را به‌نوعی یک گروکشی می‌دانند. از سوی دیگر عزیزی خادم خودش هم در این ماجرا سکوت کرده تا مشخص نشود تکلیف چیست. مدیران سابق فدراسیون فوتبال هم حرفی نمی‌زنند اما این پرونده زوایای مبهم زیادی را در خود جای بدهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.