قبرهای میلیاردی در بوشهر، با منظره رو به دریا!

دفن در جوار امامزادگان از دیرباز مورد توجه و خواست همگان بوده اما اکنون به سوژه‌ رقابت میان پولدارها تبدیل شده و قشر مرفه جامعه حاضر است هزینه زیادی را بابتش پرداخت کند.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: در بوشهر مردگان بسیاری در جوار اماکن مذهبی و دینی از جمله امامزاده محمد باقر (در محله‌ خواجه‌ها)، امامزاده عبدالمهیمن (در محله‌ امامزاده) و… دفن شده‌اند. اما در طول چند سال گذشته و به‌ویژه پس از تکمیل ظرفیت آرامستان بهشت صادق، افراد این محله‌ها، از ترس پُر شدن ظرفیت، اعلام کرده‌اند که دیگر اجازه دفن غریبه‌ها را نمی‌دهند و در واقع امامزاده‌های این محله‌ها خصوصی و ویژه بومی‌های همان محله شده است.

باید توجه داشت که فاصله از نقطه صفر تا صد شهر بوشهر نیم ساعت است؛ این میزان مسافت در شهرهای دیگر در مقایسه با بوشهر بسیار کوتاه محسوب می‌شود اما یکی از دلایل بی‌رغبتی مردم برای دفن در قبرستان عمومی دارالرحمه فاصله مکانی ا‌ست! برای مردمی که اعلام می‌کنند دوست ندارند عزیزانشان خارج از شهر دفن شوند، پیدا کردن یک خانه خوش قیمت شاید راحت‌تر از یک قبر در مرکز شهر باشد. اگر چه تا چند سال پیش تنگک محله‌ای دور از شهر بود اما واقعیت این است که اکنون این محله رونق فراوان دارد و جمعیت زیادی از افراد در آنجا زندگی می‌کنند.

فاتحه‌ برای اهل قبور از فراز چرخ و فلک

فارغ از این مسائل موضوع اصلی گزارش، امامزاده‌ای ا‌ست روبه‌ دریا (در محله پایگاه هوایی) که در یکی دو سال اخیر متقاضیان زیادی برای دفن داشته است. «امامزاده قاسم» روبه‌رو چرخ فلک مشهور شهر بوشهر و پارک شغاب واقع شده است. جایی که مردم برای تفریح و سپری کردن لحاظ خوش در آنجا گذر دارند.

حال تصور کنید که اکنون با بهبود شرایط کرونا، سپری کردن اوقات خوش مردم در کنار ساحل با شیون و ناراحتی گروهی که قصد خاکسپاری عزیز خود را دارند همراه شود و یا با راه‌افتادن چرخ و فلک در نوروز ۱۴۰۱ افراد سوار بر آن از یک سو ناظر دریای زیبا و از سوی دیگر بیننده مراسم عزاداری باشد.

دفن در امازاده با توصیه و فشار مسئولان

به گفته رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان بوشهر، اصل بر این است که مردگان در قبرستان‌های عمومی دفن شوند و دفن فوتی‌ها در جوار امامزاده قاسم (روبه‌رو شغاب) با اصرار مردم و گاهی حمایت مسئولین ارشد استانی انجام می‌شود.

شهریار دریایی‌نژاد در این خصوص می‌افزاید: وقتی با دفن فوتی‌ها در امامزاده‌ها مخالفت می‌کنیم آن مسئول می‌گوید؛ شما تعامل خوبی ندارید و خودتان حرف در دهان هیات امناء امامزدگان برای نپذیرفتن دفن فوتی‌ها می‌گذارید. برخی افراد به واسطه موقعیت و جایگاه اجتماعی‌شان می‌دانند چطور ما را تحت فشار قرار دهند و به خواست‌شان برسند. برخی هم به دروغ اعلام می‌کنند که متوفی نیت دفن در این امامزاده را داشته است و برخی دیگر با دعوا قصد می‌خواهند به خواسته‌شان برسند.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان بوشهر تصریح کرد: برخی افراد بستگان و خانواده‌های ما را پیدا می‌کنند و از آنها می‌خواهند ما را تحت فشار قرار دهند. منع قانونی وجود ندارد که اعلام کند تنها افراد بومی محل باید در امامزاده خاک شوند اما توصیه اکید ما دفن فوتی‌ها در آرامستان‌های عمومی است. امامزاده متعلق به شخص نیست نباید هویت امامزاده از بین برود. برخی افراد در محلات صاحب امامزاده، امامزاده را شخصی و بومی خود می‌دانند. ما معتقدیم که اگر غیربومی آنجا نتواند خاک شود بومی هم نباید خاک شود.

پول قبرهای 2 میلیاردی در حساب امامزاده

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان بوشهر با اشاره به اینکه کار ما قبرفروشی نیست، تاکید کرد: ما پروژه‌های متعددی داریم که باید آنها را به سرانجام برسانیم اما روزانه وقت بسیار زیادی را باید برای چانه‌زنی در خصوص دفن افراد در امامزاده‌ها صرف کنیم.

دریایی‌نژاد در خصوص هزینه دریافتی برای قبور عنوان کرد: هزینه‌ای از خانواده متوفی دریافت و در حساب اوقافی همان امامزاده برای هزینه‌هایش پرداخت می‌شود این هزینه متفاوت و از یک میلیون تومان شروع می‌شود البته پیشنهاد ۲ میلیاردتومانی هم برای یک قبر در امامزاده محمدباقر داشته‌ایم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.