قاضی دادسرای عمومی: سن سارقان پایین آمده

اغلب افرادی که دست به سرقت می‌زنند از خانواده‌های قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند

به گفته اسلام افضلی، در مورد سرقت قانون مجازات اسلامی نسبت به سارقان قاطع و خشن است و همان‌گونه که سارق دست به سلاح می‌برد و خشن سرقت می‌کند، قانون هم به همان نحو با خشونت با او برخورد می‌کند.

این قاضی دادسرای عمومی و انقلاب تهران که با یک برنامه رادیویی گفت‌و‌گو می‌کرد، افزود: «در قانون دو نوع سرقت اصلی به‌عنوان سرقت‌های حدی و تعزیری جرم‌انگاری شده است. جرایم سرقت‌های حدی از فقه گرفته شده و ریشه اسلامی دارد و کمتر اتفاق می‌افتد، چون شروط سیزده‌گانه‌ای دارد که منجر به قطع دست می‌شود. در سرقت‌های تعزیری هم انواع سرقت‌ها از نوع مسلحانه، مقرون به آزار، سرقت اموال دولتی و… جرم‌انگاری و در جرایم آن شدت بخشیده شده است که در برخی از موارد سرقت تا ۲۰ سال حبس هم در نظر گرفته شده است.»

به گزارش ایسنا، افضلی با بیان اینکه قانون در مورد سارقان و راهزنانی که دست به سرقت می‌زنند و موجب ترس مردم می‌شوند، آورده که این افراد حکم محارب هستند و مجازات محارب اعدام است، گفت: «پس می‌توان گفت که قانون برای انجام سرقت شدت و بازدارندگی دارد. اینکه با این بازدارندگی و شدت هنوز هم آمار سرقت افزایش دارد، به دلیل این است که سرقت یک جرم مالی و چند فاکتوره است و عواملی همچون اعتیاد، فاصله طبقاتی، مسائل اجتماعی و … زمینه‌ساز و باعث وقوع سرقت می‌شوند.»

او در پایان افزود: «یکی از علت‌هایی که سارقان را برای انجام سرقت جریح می‌کند این است که افراد مالباخته به علت ترس از بروکراسی اداری پرونده‌های سرقت را پیگیری نمی‌کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.