تهران عرصه تاخت‌وتاز کلاغ‌های پیر

نبود دشمن طبیعی و تأمین غذای کلاغ‌ها توسط مردم موجب افزایش جمعیت کلاغ‌های پیر شده است

با وجود انجام نشدن تحقیقات آماری درباره پرندگان تهران و نبود آمار دقیقی از جمعیت گونه‌های مختلف پرندگان اما افزایش گونه‌های پرندگان طی ۱۰ سال اخیر در شهر تهران قابل چشم‌پوشی نیست. حدود 250 گونه پرنده در شهر تهران داریم اما تخمین افزایش و کاهش هر یک از آنها دشوار است.

علیرضا هاشمی، مدیر عامل انجمن پرنده‌شناسی و پرنده‌نگری طرلان با اشاره به اینکه با گذشت زمان بعضی پرندگان جایگزین پرندگان دیگر شده‌اند، به ایسنا گفت: «با وجود اینکه اطلاعات دقیقی از کاهش یا از بین رفتن پرندگان وجود ندارد ولی می‌توان گفت که بعضی از پرندگان جایگزین پرندگان دیگر شده‌اند و وضعیت زیستی بهتری دارند. در گذشته در محله‌های قدیمی اطراف شهر تهران که کمتر محل سکونت انسان‌ها بود «یاکریم»های بیشتری زندگی می‌کردند ولی امروزه جمعیت «قمری» بیشتر شده است و یاکریم کمتر. به‌طور مثال پدر بزرگان ما در ایام جوانی و کودکی در شهر تهران بلبل خرما ندیده بودند ولی این‌ گونه بعدا اضافه شده است.»

هاشمی در ادامه درباره تاثیر آلودگی هوا بر پرندگان گفت: «اگرچه درباره تاثیر آلودگی هوا بر پرندگان تحقیقات خاصی انجام نشده است اما به‌نظر می‌رسد که ذرات معلق بر سلامت پرندگان همچون انسان‌ها و موجودات زنده دیگر تاثیرمخربی دارد. به‌عنوان نمونه سیستم تنفسی آنها را دچار مشکل می‌کند.»

این کارشناس محیط‌زیست با اشاره به افزایش تعداد کلاغ‌ها در پایتخت افزود: «طبق مشاهدات، تعداد کلاغ‌ها نسبت به قبل افزایش یافته است که فقدان دشمن طبیعی در شهر می‌تواند از مهم‌ترین دلایل این وضعیت باشد. در شرایط طبیعی در پی کاهش قدرت جسمی کلاغ‌ها به‌علت فقدان تغذیه کافی، پرندگان شکاری آنها را شکار می‌کنند اما در شهر تهران دشمنی برای کلاغ‌ها وجود ندارد. وقتی پرندگان نتوانند در طبیعت غذای موردنیاز خود را تأمین کنند، ضعیف می‌شوند و از بین می‌روند ولی در تهران کلاغ وقتی پیر می‌شود، حتی اگر نتواند پرواز کند، می‌تواند از زباله‌ها تغذیه کند. به همین دلیل ما در پارک‌ها کلاغ‌های پیری را می‌بینیم که نمی‌توانند پرواز کنند و راه می‌روند ولی کماکان زنده هستند چون یا مردم به آنها غذا می‌دهند یا کلاغ‌ها به زباله‌ها و پسماندهای غذایی دسترسی دارند و این اتفاقی است که باعث افزایش جمعیت کلاغ‌های پیر در تهران و تمام شهرهای بزرگ می‌شود.»

به گفته هاشمی هر تغییری در جمعیت جانداران می‌تواند تبعاتی را برای محیط‌زیست به‌دنبال داشه باشد. وقتی تعداد کلاغ‌ها و جانوران دیگر زیاد می‌شود، تعادل اکولوژیک به‌هم می‌خورد و بر زندگی دیگر جانداران هم تاثیر می‌گذارد.

هاشمی در ادامه به ذکر مثالی پرداخت و اظهار کرد: «اگر تعداد بلبل‌ها در شهر تهران زیاد شود، آنها شروع می‌کنند به اشغال لانه‌ها و منابع غذایی پرندگانی همچون گنجشک. این وضعیت اصلا خوب نخواهد بود. در صورت افزایش قیمت کلاغ‌ها، آنها می‌توانند به جایگاه‌های لانه‌گزینی سایر پرندگان تعرض کنند یا رقیب تغذیه آنان شوند بنابراین هرچیزی که از حد و اندازه معین خود بیشتر شود موجب تغییر کل سیستم اکولوژیک می‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.