ارتقا و عمق‌بخشی به فرهنگ دینی یک ضرورت در هلال‌احمر

نماینده رهبر معظم انقلاب در آیین تکریم و معارفه معاون فرهنگی و امورآموزشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه تاکید کرد:

آیین تکریم و معارفه معاون فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در سالن مرکز عملیات اضطراری جمعیت به صورت ویدیو کنفرانس و ارتباط با مسئولان دفاتر استان‌ها برگزار شد.

این مراسم که هفتمین نشست ویدیو کنفرانس حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی با معاونان و مسئولان دفاتر حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر در سال‌جاری نیز به شمار می‌آمد با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

در این مراسم ضمن تکریم حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی از خدمات ارزنده دکتر یاسر احمدوند در عرصه فرهنگی در جمعیت هلال‌احمر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا فجری از سوی نماینده رهبر معظم انقلاب به عنوان معاون فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه جمعیت هلال‌احمر منصوب شد.

 

اهمیت الگوبرداری از سیره‌ و گفتار اهل بیت

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال‌احمر در این مراسم که در ایام سوگواری حضرت فاطمه(س) برگزار شد، ضمن تسلیت و تعزیت ایام، درباره اهمیت الگوبرداری از سیره‌ و گفتار اهل بیت و لزوم بهره‌‌گرفتن از برکات معنوی ایشان سخنانی را بیان کرد.

او مکتب حضرت فاطمه زهرا(س) را مکتب دفاع از حریم ولایت برشمرد و افزود: «ایشان در سخت‌ترین شرایط حمایت خود از امیرالمومنین را دریغ نکرد و جامعه خفته آن عصر را بیدار کرد. پژواک فریاد رسای ایشان در یادآوری مسأله غدیر، امروز هم در جامعه اسلامی شنیده می‌شود.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه به بازخوانی خطبه‌هایی از صدیقه کبری(س) در دفاع از ولایت پرداخت و جریان ولایت را جریان هدایت به صراط مستقیم دانست و افزود: «ما هم باید با الگوبرداری از این سیره، حامی و مدافع مکتب  ولایت باشیم.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی همچنین در این مراسم ابراز امیدواری کرد که با کاهش شیوع ویروس کرونا در کشور در سال 1401 همایش مسئولان حوزه نمایندگی ولی‌فقیه به صورت حضوری پس از دو سال برگزار شود.

 

دکتر کولیوند فردی آشنا به هلال‌احمر، مومن، انقلابی و ایثارگر

نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر در ادامه با اشاره به تغییرات مدیریتی در دولت سیزدهم و جمعیت هلال‌احمر گفت: «شورای‌عالی جمعیت هلال‌احمر با اکثریت آرا فردی شایسته را به ریاست جمعیت هلال‌احمر به رئیس‌جمهوری معرفی کرد و رئیس‌جمهوری محترم نیز دکتر کولیوند را که فردی آشنا به هلال‌احمر، مومن، انقلابی، ایثارگر و  یک عنصر شناخته‌شده در جامعه اسلامی ما است، به ریاست جمعیت هلال‌احمر منصوب کرد.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی همچنین ابراز امیدواری کرد که این مدیر شایسته و انقلابی با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و منابع، این جمعیت مردم‌نهاد را به سمت اهداف خود که تسکین درد و رنج مردم در جامعه بشری است، سوق دهد.

بنا به گفته نماینده رهبر انقلاب ایجاد اخوت و برادری در جامعه، خدمت در عرصه سلامت و تکریم ‌انسان‌ها از جمله اقداماتی است که باید جمعیت هلال‌احمر در مسیر آن و در اقدام عملی نسبت به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب قدم بردارد.

 

گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله غیوری

نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر در ادامه یاد و خاطره آیت‌الله غیوری را گرامیداشت و افزود: «مرحوم آقای غیوری نزدیک به 32سال عنوان نمایندگی امام خمینی(ره) و همچنین مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را در جمعیت هلال‌احمر بر عهده داشت و در هلال‌احمر از آنچه در توان او بود برای ارتقای فرهنگ دینی و گسترش دینی حتی آن سوی مرزهای سرزمین ایران اسلامی دریغ نکرد و  تلاش‌ها و فعالیت‌های فراوانی داشت.»

 

قدردانی از عملکرد یاسر احمدوند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه به ارزیابی عملکرد معاونت فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی در دوران مدیریتی دکتر یاسر احمدوند پرداخت.

او ضمن مثبت ‌خواندن این عملکرد خاطرنشان کرد: «با تشکیل دولت جدید، وزارت ارشاد هم برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی خود و همچنین توسعه عرصه نشر و کتاب خواستار همکاری با آقای احمدوند شد.

این جدایی برای حوزه نمایندگی ولی‌فقیه و برای مجموعه سخت و دشوار است. اما امیدواریم حضور ایشان در سمت جدید موجب بهبود وضعیت فرهنگی براساس معارف دینی در کشور شود.»

نماینده رهبر معظم انقلاب انتشار 63 شماره از مجله مهر و ماه و 44 شماره از مجله زاد را نمونه ارزشمند از خدمات ایشان برشمرد که در آن به معارف دینی در عرصه فرهنگ پرداخته شده است.

او افزود: «حتی در شرایطی که جمعیت هلال‌احمر از لحاظ مالی در تنگنا قرار داشت، فعالیت‌های مثبت فرهنگی ادامه یافت.» او ارتباط با هنرمندان، نویسندگان و فرهنگیان، انتشار کتاب ده‌هشتاد، درس گفتارها و برگزاری نشست‌های تخصصی را از جمله اقدامات تاثیرگذار معاونت فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی در دوران مدیریت دکتر یاسر احمدوند دانست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی همچنین مسأله کتابخوانی را ضرورتی مهم در عرصه فرهنگ برشمرد و افزود: «گسترش تکنولوژی و فضای دیجیتال در کشور باعث کاهش کتابخوانی در کشور شده و این جفایی بزرگ در عرصه فرهنگ است. امیدواریم با حضور دکتر احمدوند شاهد تحولی جدی در این عرصه باشیم.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه از عملکرد دو ماهه مجید معزی، مدیر کل حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت در سرپرستی معاونت فرهنگی و امور آموزشی قدردانی کرد.

 

اهمیت پرداخت به مسأله جوانان در برنامه‌های فرهنگی

نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه به معرفی حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا فجری، معاون جدید فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه پرداخت.

او با اشاره به اینکه انتصاب ایشان با مشورت و نظر صاحب‌نظران و نخبگان فرهنگی صورت گرفته است، افزود: «حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا فجری دارای شخصیت علمی و مقام علمی بالای حوزوی است، همچنین سابقه کار فرهنگی در دفتر تبلیغات و عرصه تالیف را داشته‌اند.»

نماینده رهبر معظم انقلاب نگاه حجت‌الاسلام‌والمسلمین فجری را در عرصه  تبیین معارف دینی ارزشمند خواند و تصریح کرد: «آشنایی با چالش‌های زندگی امروزی، نگاه عمیق به سبک زندگی اسلامی که نیاز و ضرورت فرهنگ در جامعه امروز ما است، از ویژگی‌های این روحانی فرهیخته است.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی بر ضرورت بهره‌گیری از بیانیه گام دوم در عرصه فرهنگ تاکید کرد و افزود: «جمعیت هلال‌احمر به دنبال افزایش مشارکت جوانان، یافتن مسئولیت اجتماعی و توانایی به دست آوردن فرصت‌ها در جامعه است تا جوانان بتوانند علاوه بر آماده‌سازی خود برای زندگی آینده به جوان‌سازی جمعیت هلال‌احمر نیز کمک کنند و امیدواریم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین فجری اقدامات فرهنگی جمعیت در این زمینه ارتقا یابد.

او در ادامه تصریح کرد: «جمعیت هلال‌احمر در طول نزدیک به صد سالی که از عمر خود را گذرانده، فعالیت‌های گوناگونی انجام داده، از جمله ترویج مهرورزی، نیکوکاری، هم‌افزایی و مشارکت در خدمات عام‌المنفعه و همچنین ارتقای ظرفیت اجتماعی و فرهنگی هلال‌احمر از رویکردهای بارز این سازمان مردم‌نهاد بوده که نتایج درخشانی نیز به دنبال داشته است.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال‌احمر در ادامه بر لزوم ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی در  سازمان جوانان تاکید کرد. او همچنین حضور موثر مسئولان‌ دفاتر در جلسات فرهنگی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ جوانان را از جمله اقدامات دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان‌های مختلف برشمرد و در این‌خصوص بیان کرد: « ارتباط مستمر، پویا و شاداب با جوانان می‌تواند هم موجب ارتقای سرمایه اجتماعی در جمعیت و هم ارتقای سبک ‌زندگی دینی در کشور شود.»

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین معزی در این مراسم هدایت و نظارت بر مجموعه اقدامات و فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر به منظور رعایت اصول و اهداف عالیه و انطباق آن با موازین اسلامی و انسانی و همچنین آموزش، گسترش و تعمیق تعالیم اسلامی و هدایت امور فرهنگی و نهادینه‌سازی و ارتقای فرهنگ سازمانی بر اساس ارزش‌های اسلامی بین مدیران، کارکنان و اعضای هلال‌احمر را از ماموریت‌های دیگر حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در هلال‌احمر و معاونت معاون نظارت و امور شرعی نماینده ولی‌فقیه دانست.

 

قدردانی از عملکرد فرهنگی استان‌ها

«یاسر احمدوند»، معاون سابق فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر نیز ضمن ارایه گزارشی از عملکرد معاونت در این نشست از تلاش‌های جدی و مجاهدت مسئولان دفاتر در استان‌ها و کارشناسان حوزه در پیشبرد برنامه‌ها و ماموریت‌های حوزه نمایندگی ولی‌فقیه قدردانی کرد.

«یاسر احمدوند» همچنین ابراز امیدواری کرد که این مجموعه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین فجری فعال‌تر شده و با طراحی مناسب‌تر در ماه‌های آتی بتوانیم در مسیر دستیابی به اهداف و برنامه‌های حوزه نمایندگی ولی‌فقیه گام‌های جدی و موثری را طراحی و اجرا کنیم.

دکتر یاسر احمدوند با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در کشور یک چالش برای برگزاری برنامه ‌فرهنگی به شمار می‌آمد، ابراز امیدواری کرد که با کاهش مرگ‌ومیر کرونایی در کشور شاهد رشد برنامه‌ فرهنگی در مجموعه جمعیت هلال‌احمر شویم.

 

خدمت در حوزه نمایندگی ولی‌فقیه یک افتخار

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا فجری، معاون فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه نیز در این نشست به برخی از برنامه‌های آتی خود در معاونت فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی اشاره کرد.

معاون جدید  فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی ضمن  گرامیداشت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) یاد و خاطره آیت‌الله غیوری را نیز در این جمعیت گرامیداشت. حجت‌الاسلام‌والمسلمین فجری ضمن قدردانی از حسن اعتماد نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال‌احمر اظهار امیدواری کرد که  با همکاری همه اعضای حوزه نمایندگی بتوانند به این اعتماد پاسخ مثبت دهند.

معاون فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در ادامه حضور در نهادی را که منتسب به رهبر معظم انقلاب است، افتخاری برای خود خواند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین فجری همچنین  با توجه به آشنایی خود از دوران کودکی و نوجوانی با جمعیت هلال‌احمر، این مجموعه را مجموعه‌ای پیش‌رو و خدمت‌رسان توصیف کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری، معاون نظارت و امور شرعی نماینده ولی‌فقیه نیز در این مراسم ضمن ارایه و تشریح گزارشی از اقدامات، معاونت نظارت و امور شرعی در جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: «در بحث نظارت طبق گزارش‌های مسئولان دفاتر روند مثبتی را دنبال می‌کنیم. از همین اینجا از تمام مسئولان دفتر قدردانی می‌کنم و امید است با رویکرد جدید رئیس جمعیت این مهم بیش از پیش موفق شود.»

«مجیدمعزی»، مدیرکل حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر نیز در این جلسه ضمن  گرامیداشت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س)  به ارایه تشریح اقدامات اداری و مالی حوزه پرداخت.

در پایان این ویدیو کنفرانس  6 نفر از مسئولان دفاتر به ارایه نظرها، برنامه‌ها و ‌گزارش‌های مرتبط  پرداختند. بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی در تقویت برنامه تبلیغی، اهمیت حفظ سرمایه داوطلبی در جمعیت، افزایش هماهنگی و تعامل با واحدهای جمعیت و ارایه گزارش اجمالی از فعالیت‌ها از دیگر موارد ارایه‌شده توسط مسئولان دفاتر در این جلسه بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.