تردید درباره نحوه ورود نخستین مسافر مبتلا به امیکرون به ایران/هوایی آمد یا دریایی؟

نمی‌توان با قاطعیت گفت از چه طریقی و از کدام کشور این ویروس به ایران وارد شده است

بنا بر اعلام مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی، مسافر مبتلا به کرونا امیکرون اگر هم از امارات آمده باشد، معلوم نیست از مرزهای دریایی وارد شده یا هوایی: اما در بنادر سخت‌گیری بیشتری در مبادی ورودی داشته و داریم. کما این که ما مسافر دریایی زیادی از این کشور نداریم و بیشترین مسافران از طریق مرزهای هوایی وارد کشور می‌شوند.

چنگیز جوادپور به ایسنا گفت: در هفته دو شناور از بندر لنگه به امارات می‌روند و برمی‌گردند، بنابراین ریسک ورود ویروس کرونا حتی در صورت تایید و رصد دقیق از طریق مرزهای هوایی بیشتر است. در حال حاضر شرایط و پروتکل‌های ورود مسافران را با توجه به شیوع سویه جدید ویروس کرونا به نام امیکرون، تشدید کرده‌ایم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورهای مختلف را به سه دسته تقسیم کرده است که در این میان دسته اول کشورهای پرخطری هستند که ورود مسافران و اتباع آن‌ها به صورت کلی ممنوع است.

به گفته مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی، مسافران دیگر کشورها برای ورود به ایران از طریق مرزهای دریایی باید ضمن داشتن تست PCR منفی کارت واکسن را نیز ارائه دهند یعنی هر دو دوز واکسن را تزریق کرده باشند.

جوادپور همچنین اضافه کرد: با توجه به شیوع سویه جدید ویروس کرونا سختگیری‌های بیشتری در انجام عملیات دریایی از جمله تخلیه و بارگیری و ورود مسافران صورت می‌گیرد و و این پروتکل‌ها بر اساس آنچه از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت ابلاغ شده، انجام می‌شود. البته از ابتدای شروع ویروس کرونا کشتی‌های تجاری در لنگرگاه منتظر می‌مانند و پس از رصد و کنترل‌های صورت گرفته اجازه تخلیه و بارگیری به آن‌ها داده خواهد شد و اگر همه این مسائل چک و ایمنی مسافران یا ملوانان خارجی از نظر سلامت تایید شود به آن‌ها اجازه خروج از کشتی داده خواهد شد.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی در پایان گفت: در صورت لزوم آن‌ها را در کشتی و در صورت نبود امکانات در مراکز قرنطینه‌ای که در همه بنادر تعبیه شده است، قرنطینه می‌کنیم تا دوره بیماری آن‌ها تمام شود و در این ایام متولیان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کادر پزشکی بر آن‌ها نظارت خواهند کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.