ابلاغ آیین‌نامه اجرایی پرداخت مالیات خودروهای بالای یک‌میلیارد تومان

معاون اول رئیس‌جمهوری آیین‌نامه اجرایی مربوط به سازوکار شمول مالیاتی برای مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین به ارزش بیش از یک‌میلیارد تومان را با هدف جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرانه در بازار خودرو ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ و در اجرای تکلیف مقرر در بند (ش) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و با هدف جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرانه و تنظیم‌گری در بازار خودرو، آیین‌نامه اجرایی این بند از قانون درباره سازوکار شمول مالیاتی برای مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین با ارزش بیش از ۱۰میلیارد ریال را تصویب کرد.

به موجب آیین‌نامه مذکور، همه مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین اعم از اشخاص حقوقی غیردولتی به‌ازای هر خودروی بالاتر از ۱۰میلیارد ریال و اشخاص حقیقی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸سال و محجور تحت ‌تکفل، با ارزش مجموع بالاتر از ۱۰میلیارد ریال مشمول این آیین‌نامه می‌شوند.

بر این اساس، نرخ مالیات سالانه برای خودروهای سواری و وانت دوکابین با ارزش روز از مبلغ ۱۰میلیارد و یک ریال تا ۱۵میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰میلیارد ریال معادل یک‌درصد، از ۱۵میلیارد و یک ریال تا ۳۰میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵میلیارد ریال معادل ۲درصد، از ۳۰میلیارد و یک ریال تا ۴۵میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰میلیارد ریال معادل ۳درصد و نسبت به مازاد ۴۵میلیارد ریال معادل ۴درصد تعیین شد.

در صورت تعدد مالکان یک خودرو، هر یک از آنها به نسبت سهم خود از ارزش آن خودرو با اضافه‌کردن ارزش سایر خودروهای تحت تملک، مشمول این آیین‌نامه خواهند بود.

اشخاص مشمول این آیین‌نامه مکلفند مالیات سالانه مجموع ارزش خودروهای خود را مطابق نرخ‌های مندرج در این آیین‌نامه، حداکثر تا پایان بهمن ماه امسال پرداخت کنند. در غیر این صورت سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از طریق عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات متعلق را وصول کند.

دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (مراکز تعویض پلاک خودرو) مطابق قانون مجاز به ثبت هرگونه نقل و انتقال از قبیل بیع قطعی، صلح و هبه و همچنین تعویض پلاک خودروی مالکان مشمول این آیین‌نامه بدون احراز و اخذ گواهی پرداخت مالیات‌های نقل و انتقال قطعی و اجاره و مالیات موضوع این آیین‌نامه نیستند و متخلفان در پرداخت مالیات متعلقه، مسئولیت تضامنی دارند.

همچنین به موجب این آیین‌نامه، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است در مدت سه ماه از تاریخ دریافت اطلاعات مندرج در آیین‌نامه، با طراحی یک سامانه، امکان مراجعه، مشاهده مجموع ارزش خودروهای مشمول، مالیات متعلقه، پرداخت مالیات و دریافت گواهی موضوع این آیین‌نامه را برای اشخاص مشمول فراهم کرده و تمهیدات لازم را به‌منظور دسترسی دفاتر اسناد رسمی و مراکز تعویض پلاک به عمل آورد.

صدور مجوز به دادگستری استان گیلان برای فروش ۵ فقره ملک

با امضای معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوبه مربوط به صدور مجوز به دادگستری استان گیلان برای فروش پنج فقره ملکی ابلاغ شد.

وزرای عضو کمیسیون لوایح در جلسه مورخ ۲۹ آبان ۱۴۰۰، به پیشنهاد وزارت دادگستری و به استناد ماده (۱۱۵) قانون محاسبات عمومی کشور، به دادگستری استان گیلان اجازه دادند نسبت به فروش ۵ فقره ملک با رعایت قوانین و مقررات مربوط و پس از تغییر کاربری اقدام و وجوه حاصل از فروش آن را به حساب درآمد عمومی کشور واریز و مطابق ماده (۶) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) هزینه کند.

ابلاغ مصوبه تخصیص اعتبار پروژه‌های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی در اردبیل

معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوبه دولت برای تخصیص اعتبار به‌منظور اجرای پروژه‌های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی در استان اردبیل را ابلاغ کرد.

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۱ آذر ۱۴۰۰، با اختصاص مبلغ ۸۰۰میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل به‌منظور اجرای پروژه‌های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی برای احداث و مرمت سیل‌بندها و تاسیسات شهری و پل‌های شهرستان‌های اردبیل، نمین، نیر و سرعین در این استان موافقت کرد.

در همین زمینه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه‌وبودجه و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

ابلاغ مصوبه اصلاحی مجوز واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی

دولت مصوبه مربوط به مجوز واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور را اصلاح و ابلاغ کرد.

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۴ آذر ۱۴۰۰، به‌منظور تامین نظر مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه مربوط به مجوز واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور آن را اصلاح کرد.

به موجب این اصلاحیه، سازمان برنامه‌وبودجه کشور مکلف است با اعلام شرکت پشتیبانی امور دام کشور و پس از تایید سازمان حسابرسی مابه‌التفاوت قیمت مصوب جهت فروش و قیمت تمام‌شده را از محل اعتبارات مصوب مربوط تخصیص دهد.

سازمان برنامه‌وبودجه کشور همچنین موظف است اصل و سود تسهیلات و هزینه‌های تبعی را از محل اعتبارات مصوب مربوط تعهد و تضمین کند.

ابلاغ مصوبه اصلاحی استرداد حقوق ورودی و هزینه انبارداری برخی کالاها

با امضای معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوبه اصلاحی مربوط به استرداد حقوق ورودی و هزینه انبارداری برخی کالاها بیش از سقف بودجه سالانه ابلاغ شد.

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۴ آذر ۱۴۰۰، به‌منظور تامین نظر هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و رفع مغایرت قانونی درخصوص مصوبه مربوط به استرداد حقوق ورودی و هزینه انبارداری برخی کالاها بیش از سقف بودجه سالانه، با اصلاح آن موافقت کرد.

بر این اساس، ردیف اعتبار پیش‌بینی‌شده مندرج در جدول شماره (۹) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در مصوبه یادشده اصلاح شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.