قانون نظام‌ وظیفه پس از بازنگری به نفع سربازان غایب نیست/ نماینده مجلس: البته ارفاقاتی پیش‌بینی شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت قانون نظام‌ وظیفه پس از اصلاح قطعا به نفع سربازان غایب نیست.

سیدعلی آقازاده دافساری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که قانون نظام وظیفه پس از بازنگری و اصلاح قطعا به نفع سربازان غایب نیست و محدودیت‌های این گروه را بیشتر خواهد کرد.

سیدعلی آقازاده دافساری گفت: البته برای سربازان غایب و متاهل و کسانی که دچار برخی مشکلات هستند، ارفاقاتی پیش‌بینی شده است.

کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حال بازنگری و اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی است که به گفته رئیس این کمیته، قانون حوزه نظام وظیفه در آینده‌ای نزدیک ساماندهی می‌شود.

برخی نمایندگان مجلس یازدهم خواستار تغییر قانون مربوط به سربازی و تبدیل رویکرد نظام وظیفه از شیوه کنونی به «سربازی حرفه‌ای» شده‌اند؛ اگرچه ستاد کل نیروهای مسلح با این رویکرد مخالفت کرده است.

آذر ماه امسال رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود تعدادی از جوان‌هایمان به دلایل مختلف سربازی نرفته‌اند، در نتیجه بعضی می‌گویند سربازی حرفه‌ای مثل بعضی از کشورها. مثلا طرف می‌رود پنج سال حقوق می‌گیرد و پنج سال دیگر اگر می‌خواهد در نیرو‌های مسلح می‌ماند. اگر نخواست می‌رود، بعضی‌ها می‌گویند که خرید خدمت کنیم. اگر یادتان باشد زمانی بچه‌هایی که پدرشان و خانواده‌شان نمی‌توانست ۱۵میلیون آن موقع را پرداخت کنند، با حسرت و با آه نگاه می‌کردند که همسایه بغلی رفت بعد از ۲۵ روز آموزش، دنبال کار و زندگی‌اش، این باید دو سال برود که به نظر من تبعیض بود. حتی بعضی‌ها می‌گویند سربازی را بفروشید پولش را بدهید به اینها که سربازی می‌آیند. یعنی من ۱۵میلیون، ۲۰میلیون، ۸۰میلیون بدهم به شما که می‌خواهید بروید سربازی، به جای اینکه به شما یک‌ونیم میلیون دو میلیون بدهند پنج میلیون می‌دهند.

تجربه‌گران سربازی در فضای مجازی با انتشار خاطره‌هایشان از برخوردها و تجربه‌هایشان از سربازی و شیوه اجرای قانون آن در ایران انتقاد دارند که از سوی دیگر، ستاد کل نیروهای مسلح خواستار برخورد و رفتار غیراحساسی نسبت به این موضوع شده است.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ماه گذشته خبر داد که پرونده‌ای نظارتی برای شکایت‌های مربوط به سربازی تشکیل داده است.

او یادآوری کرد که این کمیسیون در حال بررسی ابعاد شکایت با هماهنگی ستاد کل نیرو‌های مسلح است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.