احتمال فروش جنگنده‌های پیشرفته روسی به ایران/ تقویت نیروی هوایی ایران با خرید سوخو-۳۵

یک روزنامه روسی از احتمال فروش جنگنده‌های پیشرفته سوخو-۳۵ روسی به ایران خبر داد و اعلام کرد این هواپیماها پیشتر برای فروش به مصر آماده شده بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه اوراسیادیلی چاپ مسکو روز جمعه در مقاله‌ای خاطرنشان کرد که موضوع فروش جنگنده‌های چندمنظوره سوخو-۳۵ به ایران که قبلا مصر سفارش خرید آن را به مسکو داده بود، مطرح است.

به نوشته رسانه روسی، مصر به‌دلیل تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه این کشور، از خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵ از روسیه در چارچوب قرارداد ۲ میلیارد دلاری منصرف شد.

اوراسیادیلی نوشت: «در زمان حاضر چندین فروند جنگنده سوخو-۳۵ که برای تحویل به مصر درنظر گرفته شده بود و آمریکا، قاهره را واداشته که از خرید آن منصرف شود، آماده فروش برای کشورهای دیگر از جمله الجزایر و ایران است.»

این رسانه نوشت: «بخش عمده ناوگان هوایی نظامی ایران از هواپیماهای خریداری شده از آمریکا شامل اف-۱۴ای، اف-۴ و اف-۵ می‌شود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خریداری شده و در دوره پس از پیروزی انقلاب هم تهران چندین فروند شکاری‌های میگ-۲۹ از مسکو خریداری کرد.»

روزنامه روسی با اشاره به اینکه ایران از اوایل دهه ۹۰ میلادی هواپیماهای تهاجمی نخریده است، نوشت: «بنابراین با خریداری ۲۰ هواپیمای جدید پیشرفته می‌تواند ناوگان هوایی نظامی خود را به‌طور قابل‌توجهی تقویت کند.»

در این مقاله خاطرنشان شد که پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ این احتمال مطرح شد که ایران با استفاده از فرصت پیش‌آمده ۳۰ فروند جنگنده چندمنظوره سوخو-۳۰ و ۳۰۰ دستگاه تانک از روسیه خریداری می‌کند.

رسانه روسی در مقاله خود همچنین به پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ اشاره کرد و افزود که ایران در تجارت تسلیحات هیچ مانعی ندارد.

در مقاله روسی با استناد به اطلاعات پژوهشگاه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم گفته شد که مصر به روسیه سفارش ساخت و فروش ۲۴ فروند جنگنده سوخو-۳۵ تا سال ۲۰۲۳ داده است.

«سوخو-۳۵ اس» جت مافوق‌ صوت ساخت کارخانه هواپیماسازی سوخو است که سال ۲۰۰۷ ساخته شده و تاکنون ده‌ها پرواز آزمایشی انجام داده است.

این جنگنده نسل ۴++ محسوب می‌شود که از قابلیت‌های ویژه‌ای از جمله قدرت مانور بالا و سامانه هدایت الکترونیکی پیشرفته برخوردار است.

این جنگنده‌ها که می‌توانند هشت هدف را همزمان شناسایی، تعقیب و با موشک‌های پیشرفته نابود کنند، همچنین با سامانه پارازیت‌افکنی، توان بالایی برای پنهان شدن از دید رادارهای دشمن دارند.

روسیه در عملیات ضدتروریستی در سوریه که از مهرماه سال ۱۳۹۴ تا دی‌ماه سال ۹۵ برگزار شد، به‌طور گسترده از جنگنده‌های سوخو-۳۵ برای قلع‌وقمع تروریست‌ها استفاده کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.