جریمه‌های کرونایی چطور اعمال می‌شود؟

از این به بعد هر کسی از درِ خانه خارج می‌شود اگر ماسک نداشته باشد جریمه می‌شود

استفاده از ماسک در تهران اجباری شده است و دلیل آن هم این است که تهران در وضعیت فوق قرمز قرار گرفته است.

موج سوم کرونا این‌بار شدیدتر از دو موج قبلی شده و تا جایی پیش رفته است که تخت‌های بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها پر شده است و بیمارستان‌ها بیماران غیر اورژانسی را پذیرش نمی‌کنند. آمارهای شناسایی بیماران در روز به بالای 4 هزار نفر رسیده است و آمار مرگ‌ومیر هر روز بیشتر از 200 نفر است و این زنگ خطر را برای وضعیت بحرانی کرونا به صدا درآورده است.

اما این  اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که بسیاری از مردم تا خودشان با این بیماری درگیر نشده باشند شدت و بحران این بیماری را حس نمی‌کنند؛ نه به ماسک باور دارند و نه فاصله‌گذاری اجتماعی را مهم می‌دانند، سفر می‌روند و در تجمعات شرکت می کنند و بدون رعایت نکات بهداشتی از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده و مدام در میهمانی‌ها شرکت می‌کنند.

کاهش آمار توجه به پروتکل های بهداشتی 

برخی از کارشناسان بر این باورند که مردم از شرایط موجود خسته شده‌اند و این خستگی سبب شده است که بی‌خیال رعایت نکات بهداشتی شوند. سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرده که میزان رعایت  پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۶۱.۸۵ درصد رسیده و شاهد روند نزولی در این زمینه هستیم. همچنین میزان استفاده از ماسک در مراکز و اماکن عمومی در کشور به ۵۵.۳۵ درصد رسیده است. این عددها نشان می‌دهد که راه برای تاخت و تاز کرونا به خوبی باز شده است تا بیشتر بیمار کند، بیشتر کادر بهداشت و درمان را فرسوده کند و بیشتر جان بگیرد و داغ بگذارد.

ماسک نزنید، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوید

این‌طور به نظر می‌رسد که توصیه‌ها، خواهش‌ها و دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت مدام اعلام می‌کرد موثر واقع نشده است و مسئولان ناچار شده‌اند که توصیه‌های دستوری و راهکارهای بازدارنده را در دستور کار خود قرار دهند تا شاید از این طریق راه گسترش و جولان این ویروس را بگیرند.

طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا استفاده از ماسک از امروز (شنبه) از درِ خانه اجباری است و ورود به وسایل حمل و نقل عمومی بدون ماسک ممنوع است. رئیس‌جمهوری نیز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از امروز (شنبه) در تهران هر فردی که ماسک نزند، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

رئیس‌جمهوری تأکید کرد که نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که در اختیار دارد در این زمینه استفاده می‌کند و به فرد متخلف ابلاغ خواهد شد که چه روزی و در چه خیابانی بدون ماسک بوده‌ و او موظف است جریمه را به حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، واریز کند.

جریمه ۲۰۰ هزارتومانی برای کسانی که ابتلایشان را به کرونا کتمان کنند

روحانی همچنین تأکید کرد که فرد به محض اطلاع از ابتلای خود باید به خانواده و محل کارش اطلاع دهد و دو هفته در قرنطینه بماند و حق خروج از قرنطینه را نداشته باشد و اگر تخلف کند برای هر نوبت تخلف ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

رئیس‌جمهوری همچنین تأکید کرد که فرد متخلف دو هفته فرصت دارد جریمه را به حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند واریز کند، در غیر این صورت از روش‌های دیگر به عنوان بدهکاری آن افراد اقدام شده و جریمه از او اخذ می‌شود.

۴ مرحله جریمه برای اصنافی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

او همچنین درباره اصناف نیز اعلام کرد اگر فردی که به عنوان خدمت‌دهنده در اصناف حضور دارد، خودش مراعات نکند، جریمه می‌شود و اگر به افرادی خدمت بدهد که ماسک ندارند باز هم جریمه می‌شود. جریمه‌های اصناف نیز به این صورت است که در مرحله اول تذکر داده می‌شود، در مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود، در مرحله سوم یک میلیون تومان جریمه در انتظار اوست و در مرحله چهارم محل کسب متخلف پلمپ می‌شود.

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع

رئیس‌جمهوری درباره میزان جریمه تخلف از پروتکل‌ها در اداره‌ها نیز تأکید کرد که «برای ورود به ادارات نیز مقرراتی مشخص شد؛ هم برای حراست و هم برای نگهبانی. آنها باید مانع ورود افراد بدون ماسک به ادارات شوند و اگر این وظیفه را رعایت نکنند، همه مقرراتی که برای فرد متخلف گذاشته شده، برای حراست و نگهبانی هم جاری است.»

تعیین این جرایم و برخوردهای قهری می‌تواند در شرایط اوج کرونا به نوعی بازدارنده باشد و نمودار صعودی ابتلا و بستری ناشی از کرونا را در کشور کنترل کند. همان‌طور که در بسیاری از کشورهای دنیا این اتفاق افتاده است؛ به عنوان مثال در انگلیس جریمه در نظر گرفته‌شده برای افرادی که ملزم به خود قرنطینگی هستند اما این موضوع را رعایت نمی‌کنند از ۱۰۰۰ پوند شروع شده و در صورت تکرار به رقم ۱۰ هزار پوند می‌رسد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.