کرونا کم بود، سرخک هم آمد؛ ذات‌الریه نگیریم!

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: چنانچه مبتلایان به سرخک تحت درمان قرار نگیرند با عارضه‌های متعدد ناشی از این بیماری مواجه خواهند شد که یکی از مهمترین این عارضه‌ها سینه پهلو یا ذات الریه است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ دکتر مسعود مردانی با اشاره به خطر شیوع سرخک در کشور گفت: بعد از ورود تعداد زیادی از مهاجران از کشور افغانستان، میزان شیوع سرخک در کشور به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که تا چند سال پیش در کشور به سمت ریشه کنی بیماری سرخک حرکت می‌کردیم، افزود: متأسفانه هم اکنون به علت شیوع بالا زنگ خطر ابتلا به این بیماری به صدا درآمده است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از افزایش شش برابری مهاجرت‌ها از کشور افغانستان خبر داد و گفت: هم اکنون روزانه بیش ۸ هزار نفر از افغانستان وارد کشور می‌شوند.

دکتر مردانی با بیان این که تعداد زیادی از مردم افغانستان در برابر بیماری سرخک واکسینه نشده‌اند، تأکید کرد: پارسال نیز بیش از ۱۰۰ مورد انتقال سرخک گزارش شده که بیشتر از بین مهاجران افغانستانی بوده است.

وی گفت: همچنان موارد ابتلا به سرخک در کشور دیده می‌شود و متأسفانه این عدد در مقایسه با پارسال روند افزایشی داشته است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که بیماری سرخک، بیماری حاد دستگاه تنفسی فوقانی است، افزود: این بیماری عمدتا در دوران کودکی ایجاد می‌شود.

دکتر مردانی از پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون علیه سرخک در کشور خبر داد و گفت: در سال ۱۳۸۴ در طرح ملی سرخک و سرخجه حدود ۳۰ میلیون ایرانی بر علیه این بیماری‌ها واکسینه شدند.

وی با بیان این که بیماری سرخجه مادرزادی در کشور ریشه کن شده است، افزود: درباره بیماری سرخک نیز چهار سال است که کنترل گسترده و حرکت به سمت ریشه کنی بیماری سرخک به سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه، نخستین مورد ابتلا به سرخک در استان کرمان شناسایی شد، گفت: هم اکنون متأسفانه با افزایش بار مهاجرت‌ها این بیماری به بیشتر نقاط کشور منتقل شده است.

دکتر مردانی با بیان این که تب بالا از بارزترین نشانه‌های ابتلا به سرخک است، هشدار داد: تب در مبتلایان به سرخک گاهی تا ۴۰ درجه سانتی گراد می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه بی قراری، بی اشتهایی، عطسه، سرفه، علامت‌های مختصر آب ریزش بینی از دیگر نشانه‌های ابتلا به سرخک است، گفت: در بیماری سرخک سطح داخلی حلق و دهان هم قرمز و ملتهب می‌شود.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود: دانه‌های قرمز روی پوست در مبتلایان به سرخک ابتدا در ناحیه سر وصورت شروع می‌شود و در حدفاصل رویش مو و رفته رفته همه اندام‌ها را درگیر می‌کند.

دکتر مردانی هشدار داد: ذات الریه بعد از سرخک بسیار سیر بالینی طولانی دارد و حتی می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

وی به خانواده‌هایی که به علت ترس از ابتلای کودکشان به کرونا، واکسیناسیون‌های معمول را انجام نداده‌اند، توصیه کرد: در اولین فرصت با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور به صورت رایگان کودکان خود را در برابر این بیماری واکسینه کنید.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که نباید اجازه دهیم بیماری سرخک در کشور شیوع پیدا کند، گفت: حتی افرادی که علیه این بیماری واکسینه شده اند هم ممکن است بعد از مدتی انتی بادی لازم برای مقابله با بیماری را نداشته باشند.

دکتر مردانی افزود: افراد به محض مشاهده علامت‌های ابتلا به بیماری باید به پزشک مراجعه و شرایط قرنطینه را رعایت کنند.

وی ادامه داد: بزرگسالانی که علیه سرخک واکسینه شده اند و آنتی بادی محافظت کننده در برابر بیماری داشته باشد به این بیماری مبتلا نمی‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.