تغییرات اقلیمی چالش تعیین‌کننده قرن حاضر است

ابراز نگرانی مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کنفرانس مطبوعاتی تهران

رابرت ماردینی مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه‌های جهموری اسلامی ایران تاثیرات نامطلوب تغییرات اقلیمی را چالش تعیین‌کننده قرن حاضر دانست و از ضرورت مداخله جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای کنترل بحران خشکسالی، سیل‌های ناشی از آن و دیگر مشکلات تغییر اقلیم بر زندگی مردم در ایران و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا حمایت کرد.

او گفت: ما باید علاوه بر کارهای معمول به دنبال افزایش تاب‌آوری جوامع محلی با تامین انرژی‌های پاک مثل انرژی خورشیدی و تولید کشاورزی با آبیاری قطره‌ای باشیم. این چالش تعیین کننده قرن ماست و اکنون مرکز تغییرات اقلیمی، ما در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، فدراسیون جمعیت های ملی و 40 سازمان با 3 کشور بزرگ اهداکننده کمک در حال تلاش برای کاهش سرعت تغییرات اقلیمی هستیم.
مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نقش مخاصمات و مناقشات مسلحانه در تشدید بحران خشکسالی را بسیار مهم دانست و از تهیه برنامه کنترل آسیب‌های تغییر اقلیم را برای سازمان های بشردوستانه در سال میلادی گذشته خبر داد و توضیح داد: تغییرات اقلیمی منطقه‌های مختلفی در جهان را متاثر کرده است. همچون شاخ آفریقا و خاورمیانه. اکنون 25 کشور بسیار تحت تاثیر آسیب‌های ناشی از تغییر اقلیم قرار گرفته‌اند. جالب است بدانید که 60 درصد از این کشورها درگیر مناقشات مسلحانه هستند و این مشکل مضاعفی است که تاثیرات نامطلوب تغییرات اقلیمی را افزایش می‌دهد. این وضع را بسیار وخیم کرده است.در مورد کنترل مشکلات تغییر اقلیم نظام بین‌الملل و ما باید هم سرعت تغییرات را کاهش دهیم و هم سازگاری را افزایش دهیم. یعنی کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و سرمایه‌گذاری همزمان نظام بین‌المللی برای سازگاری با کمبودها و مشکلات بسیار مهم است. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و اورژانسی است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سال گذشته برنامه کنترل آسیب‌های تغییر اقلیم را برای سازمان های بشردوستانه تهیه و منتشر کرد.

بحران‌های غذایی تنها در افغانستان نیست

ماردینی عدم کنترل بحران‌های ناشی از تغییرات اقلیم را موجب تشدید بحران غذایی در کشورهای محروم جهان دانست و گفت: بحران‌های غذایی تنها در افغانستان نیست. تنها در یکی یا دو کشور نیست. در چاد، در حوزه ساحل و در شاخ آفریقا چندین کشور به خاطر مناقشات مسلحانه نیاز به کمک‌های غذایی دارند. اکنون کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان و در یمن فعالیت‌هایی را برای تامین غذای مردم آسیب دیده از مخاطرات دارد. ولی نه تلاش ما و نه تلاش برنامه جهانی غذا و نه دیگر سازمان های بشردوستانه کافی نیست چراکه ما علاوه بر بحران غذایی جاری در تعدادی از کشورها باید به فکر خشکسالی و دیگر اثرات نامطلوب تغییرات اقلیم باشیم. سیل‌های ناشی از تغییرات اقلیم، کاهش تولیدات کشاورزی، موضوعات مهمی است. ما باید با حضور خود فشار بر جامعه‌ محلی را کاهش دهیم و تاب‌آوری آن‌ها را بیشتر کنیم. ما دست روی دست نگذاشته‌ایم. ما هرکاری که بتوانیم برای کنترل بحران‌های غذایی انجام می‌دهیم. اکنون بحران اوکراین هم بر این مشکلات غذایی افزوده است و بسیاری از محصولات غذایی در دنیا با مشکل عرضه مواجه شده است.

ماردینی:

از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات منطقه نباید غافل شد. ایران می‌تواند نقش مثبتی در کاهش و یا حتی رفع این مخاصمات بازی کند.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ مشکل بحران غذایی در یمن را بسیار بزرگ خواند و گفت: 16 میلیون نفر شب‌ها گرسنه می‌خوابند. 24 میلیون از 30 میلیون جمعیت آن وابسته به کمک‌های بشردوستانه هستند. گمان نکنید که بحران در یمن از 2015 شروع شد. از آن سال تنها یک لایه وسیع‌تری از مخاصمات اتفاق افتاد. توجه کنید که حدود 6 دهه است که بحران یمن ادامه دارد. اخیرا نشستی برای کمک به یمن برگزار شد. تقاضای ما مبلغ 2/4 میلیارد دلار بود. که تنها 3/1 آن تعهد شد و این مبلغ هم در حال حاضر هنوز تکمیل نشده است.
ماردینی راه حل جهان و نظام بین‌الملل را تلاش برای صلح دانست و بر نقش موثر ایران در کاهش مخاصمات خاورمیانه تاکید کرد: باید بر صلح سرمایه‌گذاری کرد. از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات منطقه نباید غافل شد. ایران می‌تواند نقش مثبتی در کاهش و یا حتی رفع این مخاصمات بازی کند. باید به سمت صلح حرکت کنیم. معجزه‌ای در کار نخواهد بود و توجه کنیم که همواره با کمبود منابع بیشتر و افزایش قیمت کالاها در جهان مواجه هستیم و این مشکلات به خصوص با بحران اوکراین افزایش یافته است.
رابرت ماردینی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره مشکلات مختلف مردم افغانستان به خصوص پس از تسلط طالبان بر آن کشور و افزایش موج مهاجران افغانستانی به ایران گفت: در افغانستان مشکلات زیادی داریم. اما ما و شرکایمان باید به خودمان افتخار کنیم که موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورده‌ایم. کمیته بین‌المللی و فدراسیون جمعیت‌های ملی در خط مقدم پاسخ‌دهندگان به مشکلات بشردوستانه افغانستان بوده و هستند. همه تلاش ما این بود که افغانستان فرو نپاشد. و تلاش‌های ما نتیجه داد چراکه تا امروز این کشور دچار فروپاشی نشده است.
او از تلاش هلال احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران حاضر در خاک ایران قدردانی کرد و گفت: ما در مورد مهاجرین و پناهندگان افغانستانی در سال گذشته تعامل بسیار نزدیکی با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران داشتیم. پروژه مشترکی بین ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون کرونا اتباع افغانستانی در خاک ایران تعریف شد و با موفقیت به نتیجه رسید. البته بخشی از کمک‌های بشردوستانه به مهاجرین افغانستانی مبتنی بر حضور داوطلبان جمعیت‌ هلال احمر و سخاوت ایران است.

مدافعه‌گری که از وظایف نهضت جهانی صلیب سرخ است

مشکل ایجاد موانع ناشی از تحریم‌ها علیه تعدادی از کشورها در انجام برنامه‌های بشردوستانه نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه بود. ماردینی در این رابطه گفت: متاسفانه هر روز در سطح جهان تحریم‌های بیشتری اعمال می‌شود به خاطر مناقشات و مخاصمات در جریان در یمن، سوریه، افغانستان و اکنون در اوکراین و روسیه.

او ادامه داد: کار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کاهش آثار مخرب تحریم‌ها بر شهروندان کشورهای مورد تحریم است. ما برای رسیدن به این مطلوب مدافعه‌گری که از وظایف نهضت جهانی صلیب سرخ است را با جدیت دانبال می‌کنیم و در پشت صحنه نیز با افراد و طرف‌های صاحب نفوذ و موثر بر تحولات به طور مستمر مذاکره می‌کنیم. تلاش ها باعث شده در شورای امنیت سازمان ملل نگرانی‌هایی مطرح شود و قطعنامه‌هایی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر صادر شود. به عنوان مثال در ماه اوت گذشته جامعه بین‌الملل به این نتیجه رسید که در افغانستان باید به این جمع‌بندی برسیم که همه باورکنند جامعه درحال فروپاشی به خاطر عدم دسترسی به آب و غذا است.
مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از به نتیجه رسیدن تلاش‌های این کمیته و شرکای آن ابراز امیدواری کرد و گفت: در مسئله افغانستان اکنون طالبان برای پرداخت حقوق پزشکان و پرستاران و سایر نهادهای بهداشتی و خدماتی ضروری دچار مشکل است. مذاکراتی با طرف آمریکایی کردیم تا راهی برای پرداخت حقوق کادرهای درمانی ایجاد کند. این می‌تواند یک الگوی انسان‌دوستانه دست و پا کندو در برنامه‌های بشردوستانه دیگر هم استفاده شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.