فیلم اسرائیلی که در خیابان‌های تهران ساخته شده!

یورونیوز از یک ماجرای عجیب گزارش می‌دهد

دیروز یورونیوز خبر از رخدادی عجیب داد: «ظاهرا این روزها در سینماهای اروپا فیلمی اسراییلی روی پرده است که در ‏تهران ساخته شده. اتفاقی به‌خودی خود عجیب؛ بخصوص وقتی در نظر آوریم که فیلم داستان یک جاسوس اسراییلی با بازی دایان ‏کروگر را روایت می‌کند که برای انجام ماموریتی به تهران آمده است.»‏

اشاره این گزارش به فیلم مامور مخفی ساخته یوال آدلر است که گفته می‌شود مخفیانه در تهران فیلمبرداری و زمستان گذشته ‏در جشنواره فیلم برلین نمایش داده شد و به‌واسطه ترسیم رابطه عاشقانه میان جاسوس اسراییلی به‌نام راشل با مدیر یک شرکت ‏الکترونیکی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به‌نام فرهاد کنجکاوی‌های زیادی برانگیخت. ‏

به گزارش کافه سینما؛ نکته مهم درباره مامور مخفی این است که حاوی نگاه منفی به ایران نیست و برعکس در صحنه‌های ‏مختلفی تصویری منفی از رفتارهای جاسوسان اسراییلی، بمب‌گذاری و کشتن افراد بی‌گناه و همچنین قتل نگهبان شرکت ‏الکترونیکی فرهاد به دست راشل را به تصویر کشیده. در فیلم می‌بینیم که در جریان ماموریت جاسوس اسراییل افراد بی‌گناهی در ‏ایران کشته می‌شوند و حتی از بمب‌گذاری و کشته شدن مسئولانی به همراه فرزندانشان صحبت می‌شود.

به‌نوشته یورونیوز، این تریلر کنجکاوی‌برانگیز از نگاه اکثر منتقدان فیلمی ضعیف ارزیابی شده و حتی روزنامه گاردین آن‌را ‏فیلمی آشفته ارزیابی کرده است‎.‎‏ این فیلم که براساس رمان «معلم انگلیسی» به‌قلم یکی از ماموران سابق موساد است، ساخته ‏شده؛ از این نظر بحث‌برانگیز شده که گفته می‌شود بخش‌هایی از آن در تهران فیلمبرداری شده است. یعنی کارگردانش علنا گفته که ‏بعد از این‌که تلاشش برای دریافت اجازه رسمی فیلمبرداری شکست خورده، با افرادی در تهران برای فیلمبرداری تماس گرفته و ‏برای این‌که امنیتشان به خطر نیفتد، به‌ آنها گفته شده که برای شرکتی در بلژیک کار می‌کنند.

یورونیوز در انتهای گزارش می‌نویسد: «این موضوع در ماه‌های گذشته باعث واکنش محافظه‌کاران در تهران شد. روزنامه کیهان ‏نوشته بود که باید نهادهای امنیتی و انتظامی و همچنین متولیان فرهنگ و هنر و بخصوص خود اهالی سینما و رسانه مراقبت ‏بیشتری داشته باشند. چه بسا آنها که برای برخی شبکه‌های خارجی یا جشنواره‌ها یا موسسات دیگر کشورها مشغول فیلمسازی یا ‏فیلمبرداری هستند، خودآگاه یا ناخودآگاه بخشی از پازل طرح‌های ضدایرانی سرویس‌های جاسوسی غرب باشند.‏»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.