امپراتوری روم و آداب شهرنشینی

در جهان باستان شاید هیچ دولتی به قدرتمندی امپراتوری روم پدید نیامد

با این‌که بزرگترین رقیب آن یعنی امپراتوری ایران سلسله‌های مختلف از پادشاهی مادها تا هخامنشیان، اشکانیان و نهایتا ساسانیان را به خود دید، اما رومی‌ها با تکیه بر نظر جمعی که در مجلس سنا تبلور یافته بود، امپراتوری خود را تا قرن‌ها از گزند انقراض حفظ کردند.

رومی‌ها منشأ اثر خدمات بسیاری در جهان باستان بودند. مثلا شاید باور نکنید اما انگلستان را رومی‌ها کشف کردند! تا 55 قبل از میلاد مسیح (ع)، انگلستان سرزمینی بود که خیلی از ساکنان آن نمی‌دانستند کشورشان کجای این جهان بزرگ قرار دارد!

ژولیوس سزار جهت بسط قدرت و ثروت امپراتوری روم تصمیم گرفت به انگلستان حمله کند. سپاه سزار در حمله به انگلستان پیروز نشد اما کمترین حُسن ماجرا این بود که وجود کشوری به این نام را اثبات کرد. جنگ میان این دو سرزمین تقریباً 100 سال طول کشید که نتیجه غایی آن اشغال انگلستان بود. از 43 بعد از میلاد، انگلستان دیگر بخشی از امپراتوری روم به شمار می‌رفت.

جدای از بحث کشورگشایی و تمدن‌سازی، امپراتوری روم در مبحث شهرنشینی، حقوق شهروندی و پیاده ‌سازی نوعی از آداب و رسوم اجتماعی نیز در زمان خود جزو ممالک پیشرو به شمار می‌رفت. برای درک بیشتر این واقعیت شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

دراز کشیدن موقع صرف ناهار و شام

دراز کشیدن هنگام خوردن غذا را رسمی برخاسته از یونان باستان باید به شمار آورد! اما رومی‌ها هم هنگام غذا خوردن دراز می‌کشیدند. البته در یونان باستان، رسم بر این بود که فقط مردان طبقات بالای جامعه برای غذا خوردن دراز بکشند و زنان و کودکان از هر طبقه و تمام افراد طبقات پایین باید مثل بچه آدم می‌نشستند و غذایشان را می‌خوردند!

اعطای حق شهروندی به اکثریت مردم

اکثریت جامعه‌ روم را کسانی تشکیل می‌دادند که به اندازه‌ کافی ثروتمند نبودند تا از طبقات بالا محسوب شوند. طبقه پَست در جامعه‌ باستانی روم باعث بسیاری از ناآرامی‌ها و خشونت‌های مدنی بودند. این روند ادامه داشت تا 287 قبل از میلاد که قوانینی تصویب شد و تمام ساکنان روم از حقوق شهروندی بهره‌مند ‌شدند.

پرنده‌ و میمون،‌ حیوان محبوب خانگی

رومی‌ها در کل علاقه‌ بسیار زیادی به داشتن حیوان خانگی داشتند. رایج‌ترین حیوانات خانگی در روم، انواع پرنده و میمون بود. هرچند که این روزها سگ‌ها و گربه‌ها محبوب‌اند. رومیان باستان به گل و گیاه هم علاقه وافری داشتند. آن‌ها معتقد بودند که وجود گل و گیاه در خانه مانند سم دفع آفات در برابر موش‌ها و حشرات عمل می‌کند!

نظافت کردن بدن با اسفنج سر چوب

رومیان باستان برای تمیز کردن بدن‌شان از یک چوب استفاده می‌کردند که اسفنجی بر روی آن قرار داشت. در آن زمان هنوز دستمال توالت اختراع نشده بود. از همین رو در توالت‌های امپراتوری روم دسته‌چوب‌هایی وجود داشت که در یک طرف آن اسفنج قرار می‌گرفت و در پایان قضای حاجت، از آن برای تمیز کردن استفاده می‌شد. بسیاری از مردم این چوب‌ها را داخل سطلی از آب، نمک و سرکه می‌کردند و بدن‌شان را عاری از آلودگی می‌ساختند. این مایع ترکیبی، بهداشتی‌ترین مایع برای ضدعفونی کردن بدن و جلوگیری از شیوع بیماری-به ویژه در اردوگاه‌های نظامی- به شمار می‌رفت.

«توگا» و «استولا» لباس ثروتمندان

«توگا» اسم پوشاک روم باستان است، که پارچه‌ای به طول ۶ متر بوده و مردم آن را به دور بدن‌شان می‌پیچاندند. توگا غالباً از پشم و از کتان بافته می‌شد. تا 200 سال قبل از میلاد، توگا پوشاکی بود که منحصراً مردها می‌پوشیدند و فقط شهروندان رومی مجاز به استفاده از آن بودند. لباس زنان در روم باستان «استولا» نام داشت.

البته بر خلاف چیزی که در بسیاری از فیلم‌ها نشان داده می‌شود، فقط مردان ثروتمند و نجیب روم «توگا» می‌پوشند. اغلب این لباس‌ها سفید رنگ بودند. اما بعضی از رنگ‌های آن برای نشان دادن نقش مشخص و مهم افراد استفاده می‌شد. مثلاً سناتورهای رومی، ردایی بلند و بنفش‌رنگ روی توگا می‌پوشیدند. شهروندان طبقات پایین‌تر هم لباس‌های نخی یا پشمی به تن می‌کردند.

برگردان از فکت سایت

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.