تاکید مخبر بر تسریع توسعه میادین مشترک نفت و گاز

معاون اول رئیس‌جمهوری تعیین تکلیف میادین مشترک نفت و گاز را مطالبه عمومی کشور عنوان کرد

محمد مخبر در جلسه شورای اقتصاد که عصر امروز (چهارشنبه 8 تیر) به ریاست او برگزار شد، همچنین با اشاره به درخواست وزارت نیرو درباره احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با ایجاد انگیزه در بخش خصوصی، راندمان و بازدهی نیروگاه‌های برق کشور افزایش پیدا کند تا ضمن تأمین نیازهای مصارف خانگی، شاهد تأمین نیازهای بخش صنعت و سایر مصارف باشیم.

به گزارش شهروند آنلاین؛ مخبر با تأکید بر ممنوعیت خرید و واردات کالاهای خارجی مشابه تولید داخل از دستگاه‌های اجرایی خواست در توسعه و تولیدات در دست اقدام، حتی‌المقدور از ظرفیت‌ها و تولیدات داخلی استفاده کنند و صرفاً نیازهای مازاد از طریق واردات تأمین شود.

در این جلسه که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، درخواست برخی دستگاه‌های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تعدادی از این درخواست‌ها به تصویب رسید.

سرمایه‌گذاری در طرح تولید زودهنگام میدان نفتی چند لوله، سرمایه‌گذاری در طرح احیای چاه‌های نفتی کم بازده و غیرفعال توسط شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح تکمیل و بهبود پالایشگاه‌های گازی و سرمایه‌گذاری در طرح توسعه میادین گازی مناطق مرکزی ایران از جمله درخواست‌های وزارت نفت در این جلسه بود که پس از بحث و بررسی تصویب شدند.

سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی شامل نیروگاه‌های سلطانیه، زاگرس، خلیج فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه و همچنین خرید و واردات تجهیزات و ماشین ‌آلات خارجی مورد نیاز پروژه‌های سد مخزنی باغان و سد دشت پلنگ و نیز سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح مطالعه، بازسازی و مرمت‌ سازه‌های تاریخی آب جزء درخواست‌های وزارت نیرو در این جلسه بود که مورد تأیید اعضای شورای اقتصاد قرار گرفت.

در این نشست همچنین با دو درخواست وزارت راه وشهرسازی در خصوص اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورا در خصوص اجرای طرح تدارک قطعات بسیار ضروری ناوگان لوکوموتیوهای راه‌آهن و همچنین اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورای اقتصاد در خصوص اجرای طرح تدارک ۳ دستگاه لوکوموتیو جرثقیل‌دار ۱۲۰ تنی و لوازم یدکی مرتبط با آنها مورد موافقت قرار گرفت.

استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای طرح تأمین تجهیزات برقی و مکانیکی و ناوگان خط دو متروی اصفهان نیز درخواست وزارت کشور در این جلسه بود که به تصویب رسید. وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه درخواست خود را مبنی بر تأمین تجهیزات خارجی برای طرح احیای گسترش صنایع بلوچ مطرح کرد که پس از بحث و بررسی مورد تصویب قرار گرفت./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.