فواید یک نوشیدنی اسیدی برای مردان میانسال

مصرف مداوم و منظم سرکه به مردان بالای ۴۰ سال کمک می‌کند تا فشار خون خود را کنترل کنند

تحقیقات مشاهده‌ای جدید بر غذاهای ژاپنی نشان می‌دهد سرکه برای سلامت مردان از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشمندان دانشگاه اوزاکا گزارش داده‌اند که مصرف منظم سونومونو یکی از غذاهای ژاپنی که بر پایه سرکه تهیه می‌شود، در میان مردان بالای 40 سال با کاهش فشار خون مرتبط است.

به گزارش شهروند آنلاین؛ تحقیقات پیشین نشان می‌داد افرادی که روزانه ۳۰ میلی لیتر سرکه می‌نوشند، سطح فشار خون پایین‌تری دارند. با این حال، افراد مورد مطالعه در پروژه تحقیقاتی پیشین وزن قابل توجهی را نیز از دست دادند، که ممکن است فشار خون پایین ذکر شده را توضیح دهد.

فواید سرکه در یک رژیم غذایی سالم به خوبی شناخته شده است اما می‌تواند به فواید بیشتر آن نیز پی برد. محققان در این پروژه تحقیقاتی جدید از شرکت کنندگان نخواستند چیزی را تغییر دهند.

محققان اعلام کردند: مطالعه غذای ژاپنی سونومونو فرصتی منحصر به فرد برای انجام یک پروژه مشاهده‌ای برای ارزیابی این که آیا مصرف سرکه در چارچوب یک رژیم غذایی معمولی با نوسانات فشار خون مرتبط است یا خیر، فراهم کرد.

سونومونو یک غذای بسیار رایج در ژاپن است که معمولاً توسط نسل‌های قدیمی‌تر مصرف می‌شود. سوپرمارکت‌‌های ژاپنی، طیف گسترده‌‌ای از بسته‌بندهای آماده سونومونو را ارائه می‌کنند.

در این پروژه تحقیقاتی، محققان ۱۴۹۸ مرد و زن بالای ۴۰ سال را که قبلاً برای فشار خون بالا یا سایر مسائل سلامتی رد صلاحیت‌کننده غربالگری شده بودند، انتخاب کردند. در این گروه، ۷۴۶ نفر تحت آزمایش فشار خون قرار گرفتند و طبق دستورالعمل‌های انجمن ژاپنی فشارخون بالا طبقه‌بندی شدند. همان شرکت‌کنندگان سپس یک نظرسنجی رژیمی را تکمیل کردند که به شدت بر مصرف غذاهای مبتنی بر سرکه مانند سونومونو متمرکز بود.

به طور کلی سرکه در رژیم‌های غذایی مختلف کم استفاده می‌شود و معمولا افراد از خوردن آن به تنهایی نیز خودداری می‌کنند. اما غذای ژاپنی سونومونو که سرکه بخش اصلی آن است می‌تواند به مردان کمک کند تا فشار خون خود را کنترل کنند.

همانطور که محققان تمام داده‌های جمع‌آوری شده را ارزیابی کردند، متوجه وجود الگویی شدند. پروفسور هیراکو کانوشی خاطرنشان می‌کند: «مردانی که به طور معمول سونومونو نمی‌خورند، به طور قابل توجهی فشار خون بالاتری داشتند، حتی اگر وزن و شاخص توده بدنی‌شان (BMI) با آنهایی که این غذا را مصرف می‌کردند یکسان بود. ما معتقدیم که سرکه می‌تواند رشد میکروبیوتای خوب روده را افزایش دهد اما برای تایید این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

شرح کامل این پژوهش‌ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله Heliyon منتشر شده و قابل دسترس است./سیناپرس

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.