پایان تلخ یک فاجعه؛ روزی 6 میلیارد در جیب ویلموتس!

پاسخگویی رئیس وقت فدراسیون هم دردی از پرونده سرمربی سابق تیم ملی کم نکرد

بعد از مدت‌ها انتظار، سرانجام حکم نهایی پرونده مارک ویلموتس صادر شد؛ اگرچه این حکم شکسته شده، اما باز هم مبلغ زیادی باید به این مربی بدهیم.

به گزارش شهروندآنلاین، انتظارها برای اعلام حکم پرونده مارک ویلموتس از سوی دادگاه CAS به پایان رسید و دادگاه با شکستن حکم ۶.۲ میلیون یورویی که فیفا در مرداد ۱۳۹۹ اعلام کرده بود، فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت ۳ میلیون و ۳۲۵ هزار یورو به علاوه ۵ درصد سود سالیانه محکوم کرد.

فدراسیون فوتبال با حکم جدید دادگاه داوری ورزش، روی هم رفته برای ۳۲ روز حضور ویلموتس در ایران و کسب ضعیف‌ترین نتایج تیم ملی، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو پرداخت خواهد کرد!

کل مبلغ قرارداد ویلموتس برای سه سال و نیم، ۷ میلیون و ۸۷۵ هزار یورو بود. مبلغ قرارداد سال‌های اول، دوم و سوم ویلموتس سالانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو و برای نیم‌سال سوم نیز یک میلیون و ۱۲۵ هزار یورو یعنی نصف رقم یک سال مقرر شده بود. با توجه به اینکه پیش از این فدراسیون فوتبال ۱.۷ میلیون یورو در دوران حضور ویلموتس در ایران به این مربی پرداخت کرده بود، با احتساب غرامت فعلی، ویلموتس برای ۳۲ روز حضور در ایران حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به جیب خواهد زد!

با احتساب هر یورو ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان به نرخ ششم مرداد ۱۴۰۱، دستمزد دریافتی این سرمربی کروات جمعا ۱۸۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان خواهد شد!

ویلموتس برای هر روز نزدیک به 6 میلیارد تومان و برای هر ساعت حدود 250 میلیون تومان و برای هر دقیقه حدود 5 میلیون تومان دستمزد دریافت کرد که در فوتبال ایران بی‌سابقه است!

این مبلغ هنگفت در حالی به این سرمربی پرداخت خواهد شد که او در مجموع در چهار بازی رسمی هدایت ایران را بر عهده داشت و دو باخت برابر بحرین و عراق متحمل شد و ایران را در یک‌قدمی شکستی بزرگ و راه نیافتن به جام جهانی قرار داد.

علاوه بر این، باید به ماجراهای شستا هم اشاره کرد که منجر به واگذاری ساختمان فدراسیون فوتبال به این شرکت، هزینه وکلای ایرانی و البته خدشه وارد شدن به اعتبار فوتبال ایران شد.

ویلموتس در حالی سرمربی تیم ملی ایران شده بود که کارلوس کی‌روش برای هر سال ۱.۴ میلیون یورو دریافت می‌کرد و فدراسیون فوتبال وقت به ریاست مهدی تاج مدعی بود با مربی‌ای توافق خواهد کرد که دستمزدی کمتر یا برابر کی‌روش دریافت کند. در عوض به سراغ مردی رفت که چندین برابر آنچه استحقاقش را داشت، از ایران گرفت.

دفاعیات تاج درباره قرارداد با ویلموتس

بعد از صدور حکم نهایی پرونده ویلموتس، مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال و مسئول مستقیم عقد قرارداد با این مربی در برنامه‌ای تلویزیونی سعی کرد در این‌باره شفاف‌سازی کند، اما توضیحات او نیز کافی نبود.

تاج در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «الان گاهی می‌گویند من به خاطر خون شهدا و انقلاب از پرونده فساد ویلموتس نمی‌گذرم.‌ من به عنوان رئیس فدراسیون می‌گویم اگر فسادی در پرونده ویلموتس بوده، عدد و رقمی کم بوده، اگر زیاد داده شده یا برخی گفته‌اند دو میلیون یورو را نداده‌اند. خزانه‌دار ما نوشته دو میلیون یورو را در حساب زراعت بانک نزد آقای ویلموتس که پول کمی برداشت و بعد ساسپند شد و هنوز هم ساسپند آمریکاست. بعد از آن هم نه پولی گرفتیم، نه پولی دادیم، نه عدد و رقمی آمده است.»

رئیس وقت فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: «اینکه معاون محترم وزیر به صراحت در رسانه اعلام می‌کند که ما را به دادسرا بفرستند، دخالت مستقیم محسوب می‌شود. فرستادن به دادسرا در فوتبال عرف نیست و باید به محاکم قضائی فدراسیون فوتبال برود. همان زمانی که ما به دادسرا معرفی شدیم، فیفا یک نامه زد و گفت من شنیدم که هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال را به دادسرا معرفی کرده‌اند؛ اگر این درست باشد، ما مایلیم فوتبال ایران را تعلیق کنیم.»

او گفت: «فیفا و AFC با هم امضا کرده‌اند. ما باید استقبال می‌کردیم اما آقای اسلامیان، آقای اصفهانیان، آقای شیعی، خانم صوفی، آقای بهاروند، آقای طالقانی و آقای ممبینی همه نامه‌ای امضا کردیم و نوشتیم در خصوص احتمال دخالت در امور فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در پی قطع همکاری ویلموتس و شکایت او در کمیته تعیین وضعیت ما را محکوم کرد. صدور این حکم در شرایطی که فدراسیون به دلیل شرایط ناشی از تحریم‌ها به منابع مالی و مطالبات خود نزد فیفا دسترسی ندارد، موجب ایجاد نارضایتی در افکار عمومی ایرانیان شده است و دستگاه قضائی کشور تحقیقاتی در این‌باره انجام داده، اما در عین حال تاکنون به هیچ عنوان دخالتی در فدراسیون و علیه مدیران آن انجام نداده است. این مردانگی است یا نه؟ همه هم امضا کرده‌اند.»

تاج درباره منبع پرداخت پول به ویلموتس هم گفت: «از فیفا پرداخت می‌شود. الان اگر نتوانیم بدهیم می‌توانیم اعلام کنیم همچنان تحریم پابرجاست؛ نه تعلیق می‌شویم نه اتفاقی رخ می‌دهد تا رفع تحریم هیچ اتفاقی نمی‌افتد و جریمه‌ای هم تعلق نمی‌گیرد، چون ما حدود ۲۲ میلیون یورو از فیفا طلبکاریم. همان زمان هم که ما رئیس فدراسیون بودیم ۱۰ میلیون دلار طلبکار بودیم. من تمام پول کی‌روش را در ۸ سال از کجا دادم؟»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.