افزایش خسارت سوانح ناشی از بی‌توجهی به تغییرات‌اقلیمی است

دردیدار رئیس هلال‌احمر با استاندارگلستان؛

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به گزارش زیست محیطی استاندار گلستان، گفت: عدم پیشگیری، خسارت‌های جبران ناپذیری از سوانح ناشی از تغییر اقلیم به ما تحمیل خواهد کرد

به گزارش شهروند آنلاین؛ صبح امروز رئیس جمعیت هلال احمر در اولین سفر استانی خود به دیدار علی‌محمد زنگانه رفت و موضوع سوانح ناشی تغییرات آب‌وهوایی بخش اصلی این گفت‌وگوها بود.

زنگانه در این دیدار گفت: اگر خلیج گرگان خشک شود، جنگل‌های هیرکانی‌، کشاورزی استان و محیط زیست در خطر نابودی جدی قرار می‌گیرد.

استاندار گلستان افزود: ۲ کانال‌ اصلی ارتباط خلیج با دریا مسدود بودند. یکی از آن‌ها کاملا بسته بود و دیگری  هم در حد یک متر برای عبور آب باز مانده بود.

او هشدار داد: اگر این کانال‌ها لایروبی نشود استان گلستان نابود می‌شود. این خسارت کمتر از تخریب و خشک شدن دریاچه ارومیه نیست.

استاندار گلستان همچنین به مشکل تجمیع رسوبات در رودخانه‌های استان و تاثیر این موضوع بر تشدید خسارت سوانح طبیعی گفت: سیل سال ۹۸ نشان داد که گلستان در برابر سیلاب تا چه میزان آسیب پذیر است. اکنون با عدم لایروبی رودخانه‌ها اگر سیل اتفاق بیفتد، ممکن است تا ۱۰ برابر لایروبی که از سیل ۱۳۹۸ خسارت برجا بگذارد.

او توضیح داد: اکنون رسوبات ۱۱۰ هزار هکتار اراضی شیب دار وارد رودخانه‌ها می‌شود. ۶۰۰ کیلومتر مربع از این رودخانه‌ها از مناطق پر جمعیت می‌گذرد که رسوبات در آن‌ها تجمیع شده است.

او ادامه داد: حتی دهانه پل ها پر از رسوب است. «گرگان‌رود» از وسط بسیاری از شهرهای استان رد می‌شود و اکنون گلستان در معرض این تهدید بزرگ است.

استاندار گلستان بر مشکل کم آبی این استان تاکید کرد و گفت: در استان سبز گلستان، سیلاب‌هایی به علت عدم کنترل آب‌های سطحی اتفاق می‌افتد. در حالی که نزدیک به ۱۰۰ درصد آب آشامیدنی را از سفره‌های زیر زمینی تامین می‌کنیم که منجر به فرونشست زمین در اغلب مناطق شده است.

زنگانه افزود: همه این‌ها در حالی است که ما مشکل جدی آب داریم و نیاز به ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب داریم.

استاندار گلستان ادامه داد: استان ما از نظر مواهب الهی و ظرفیت‌های موجود از استان‌های مهم کشور است، اما بسترهای توسعه در آن از زیرساخت نامناسبی برخوردار است.

در این جلسه رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اهمیت پیشگیری برای کاهش خسارت در سوانح ناشی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین گفت: شناخت ما در این سال‌ها از موضوع تغییرات اقلیمی‌کم بوده و متاسفانه با عدم پیشگیری، خسارت‌های جبران ناپذیری از سوانح ناشی از تغییر اقلیم دریافت کرده‌ایم.  آمادگی لازم را با صرف هزینه افزایش دهیم. این هزینه سرمایه‌گذاری کشور برای کاهش خسارت‌های سنگین و جبران ناپذیر است.

کولیوند تاکید کرد: به عنوان جمعیت هلال احمر نجاتگران و امدادگران و امکانات لجستیکی ما در خدمت افزایش آمادگی به منظور کاهش آثار مخرب سیلاب ها و خشکسالی همزمان است.

رئیس جمعیت هلال احمر به خدمات تیم‌های سحر (سفیران حمایت روحی و روانی) برای کاهش آسیب‌های روحی و روانی متاثرین از سوانح اشاره کرد و گفت: تیم‌های سحر مردم حادثه دیده را به خودباوری می‌رسانند تا زندگی را از نو شروع کنند.

او همچنین درباره دوره‌های دادرس پیشرفته افزود: در این طرح دانش‌آموزان و جوانان کشور برای پیشگیری از سوانح و پاسخ مناسب به سانحه آماده می‌شوند که امروز اختتامیه دوره‌ی منطقه‌ای آن در استان گلستان در حال برگزاری است./ پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.