ماجرای تخریب خانه‌باغ خانواده رکابی

حکم تخریب خانه‌باغ خانواده رکابی به علت ساخت و ساز و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ۴ ماه قبل از مسابقات اجرا شده است.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از میزان، خانه‌باغ خانواده رکابی به علت ساخت و ساز و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی تخریب شده است. پرونده پارسال تشکیل و حکم تخریب ۴ ماه قبل از مسابقات الناز رکابی اجرا شده است. چند روز گذشته بود که انتشار فیلمی از سوی داود رکابی، برادر الناز رکابی، ورزشکار سنگنورد کشور با موج‌سواری رسانه‌های ضد انقلاب، حاشیه‌های فراوانی ایجاد کرد.

در پی انتشار این فیلم، رسانه‌های ضد انقلاب تلاش کردند تا ماجرای تخریب ساخت و ساز متعلق به خانواده رکابی را با حواشی الناز رکابی در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در مهرماه مرتبط کنند.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد واقعیت ماجرا چیز دیگری است و آنچه این روز‌ها شاهد آن هستیم، روایت کاملا وارونه از واقعیت ماجرا است.

ساختمان متعلق به برادر الناز رکابی، به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز و تغییر کاربری اراضی تخریب شده است. همچنین عملیات تخریب ساختمان نیز به ماه‌ها پیش از رقابت‌های الناز رکابی در مسابقات آسیایی کره جنوبی و حواشی آن و همچنین زمان انتشار فیلم است.انگیزه برادر الناز رکابی در انتشار فیلم در این برهه زمانی مشخص نیست و به نظر می‌رسد این فرد باید در خصوص اقدام خود توضیحاتی ارائه کند.

در همین زمینه، رئیس کل دادکستری استان زنجان در ارتباط با فیلم منتشر شده و جزئیات ماجرا گفت: بی توجهی داود رکابی، مالک ساختمان به اخطار‌های جهاد کشاورزی مبنی بر ساخت و ساخت غیر مجاز منجر به تخریب این ویلا شد.

رئیس کل دادگستری زنجان ضمن تشریح پرونده گفت: در مورخه ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ پرونده‌ای از سوی اداره جهاد کشاوری استان علیه برادر الناز رکابی عضو تیم ملی صخره نوردی جمهوری اسلامی ایران به اتهام ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی به میزان ۱۲۰ متر مربع مطرح و اخطار‌های متعدد به نامبرده مبنی بر تخریب خود شخص که پس از شکایت دستگاه متولی به دستگاه قضائی با ارائه مستندات پس از طی رسیدگی مراحل بدوی و تجدیدنظر، نامبرده طی دادنامه‌ای محکوم به قلع و قمع بنای احداثی و پرداخت جریمه نقدی می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی افزود: در مورخه ۱۴۰۱/۰۳/۴ اداره جهاد کشاورزی استان اعلام کرد که محکوم علیه ۹۰ متر مربع از تغییر غیر مجاز کاربری را برطرف کرده و به میزان ۳۰ متر مربع به صورت غیرمجاز باقی مانده است که این قسمت باقیمانده در مورخه ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ توسط ماموران اداره جهاد کشاورزی تخریب شده است.

او گفت: در فضای مجازی اینطور ادعا شده است که تخریب به علت اتفاقاتی که در مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا در سئول کره جنوبی رخ داده، انجام شده است که قویا این ادعا و خبر، تکذیب می‌شود، چرا که تاریخ اجرای حکم تخریب با تاریخ مسابقه الناز رکابی نزدیک ۴ ماه فاصله هست.

گفتنی است روح‌الله حسنی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در اظهار نظری درباره ماجرای تخریب این خانه‌باغ گفت: تذکر اولیه توسط گشت‌های کشیک در چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰ صادر شده است؛ مأمور جهاد کشاورزی شهرستان متوجه می‌شود این خانه‌باغ در اطراف شهر زنجان (روستای کوشکن) غیرقانونی ساخته شده و اصلاً ویلا مجوزی نداشته است.

او گفت: پس از چندین بار اخطار، خانواده رکابی به اخطار‌های این سازمان بی‌اعتنایی کردند و کار به اعلام شکایت به قوه قضائیه رسید، رأی اولیه بهمن ماه سال ۱۴۰۰ صادر شد و بعد از رأی تجدیدنظر بالاخره این ویلا ۲۱ خرداد ماه امسال تخریب شد، بار‌ها تذکر داده شده بود که وسایل و تجهیزات ویلا خارج شود، ولی هیچ‌گونه اعتنایی نشده بود.

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.