ایجاد 2 سانتی‌متر خاک هزار سال زمان می‌برد

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از چالش‌های اصلی بحث حکمرانی واحد و یکپارچه برای مدیریت و توسعه حوزه خاک است که امیدواریم با برنامه‌ریزی و همکاری تمام دستگاه‌ها به این حکمرانی واحد برسیم.

به گزارش شهروند آنلاین، «فریبرز عباسی» امروز در همایش روز جهانی خاک که در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: خرد شدن اراضی، تغییر کاربری‌ها و فرسایش خاک چالش‌های اصلی حوزه خاک هستند که بحران‌های محیط زیستی و تخریب خاک را به دنبال دارند.

سرپرست معاونت خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کاهش کیفیت محصول، کاهش عملکرد در واحد سطح، کاهش نفوذ خاک، بروز سیل، افزایش مهاجرت، تغییر اقلیم و گرمایش زمین به تخریب خاک وابسته است که با احیا و حفاظت آن می‌توان بخشی از مسائل و مشکلات را حل و فصل کرد.

تولید ۲ سانتیمتر خاک به یک هزار سال زمان نیاز دارد

عباسی با بیان اینکه بستر خاک ۹۵ درصد از امنیت غذایی را تامین می‌کند، گفت: خاک نقش ۲۰ درصدی در افزایش منابع پایدار و تنوع زیستی در کره زمین دارد و برای ایجاد ۲ سانتی‌متر خاک به یک هزار سال زمان نیاز داریم.

ایران دارای رتبه دوم ارزیابی صیانت از خاک در دنیا

سرپرست معاونت آب و خاک کشاورزی با اشاره به رتبه ایران در ارزیابی فائو برای اجرای برنامه‌های صیانت از خاک افزود: هرساله فائو، کشورهایی که روز جهانی خاک را برگزار و برنامه‌های مستند در زمینه صیانت از خاک دارند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که سال گذشته ایران در بین ۱۳۹ کشور، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

او ادامه داد: فائو شعار روز جهانی خاک امسال را «خاک سرآغاز غذا» تعیین کرد و برگزاری این روز برای همگرایی بین دستگاهی و افزایش سطح فرهنگ صیانت و مدیریت خاک است.

جلوگیری از تخریب خاک، نیازمند ابلاغ قانون

عباسی اظهار داشت: قانون حفاظت از خاک در خردادماه سال ۱۳۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شد که شامل پنج بخش مهم است.

سرپرست معاونت آب و خاک کشاورزی اضافه کرد: بر اساس این قانون سه بخش مدیریت بهره برداری از خاک، پیشگیری از تخریب خاک و اصلاح خاک‌های تخریب شده از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است و پیشگیری از آلودگی خاک و اصلاح خاک‌های آلوده وظیفه سازمان محیط زیست خواهد بود.

او ادامه داد: با تصویب قانون حفاظت از خاک، تشکیلات حفاظت از خاک در معاونت آب و خاک ایجاد شده و شورای راهبردی و کمیته‌های متنوعی در این زمینه تشکیل شده است.

عباسی با اشاره به اینکه تهیه نقشه‌های مدیریت پذیر خاک در ۱۳ استان کشور کلید خورده است گفت: تهیه نقشه‌های فنی شوری خاک‌های کشور توسط موسسه تحقیقات آب و خاک انجام شده و رونمایی خواهد شد.

او یکی از خلاهای حوزه خاک کشور را نبود شورای‌عالی خاک برای سیاست‌گذاری‌های کلان دانست و افزود: تلاش داریم در این زمینه اقدامات موثری داشته باشیم.

به گفته او، برنامه‌هایی همچون ایجاد مزارع نوآوری را برای صیانت از خاک در دستور کار داریم.

به گزارش ایرنا، مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک امسال با شعار “خاک سرآغاز غذا” در ۱۴ آذر ماه به صورت ملی در تهران و همه استان‌های کشور با محوریت معاونت آب و خاک و مشارکت دفتر نمایندگی سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، انجمن علوم خاک ایران با هدف فرهنگ‌سازی و توجه به مقوله مدیریت و حفاظت از منابع خاک کشور برگزار شد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.