رهاسازی ۱.۵ میلیون مترمکعب آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، رهاسازی ۱.۵ میلیون مترمکعب آب از سد سیلوه و رودخانه کانی‌رش از محل تونل سدچپرآباد در اشنویه برای انتقال به دریاچه ارومیه آغاز شد.

به گزارش شهروند آنلاین،مجید رستگاری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا در اشنویه با بیان اینکه از ابتدای آذر رهاسازی آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه آغاز شده است، افزود: رهاسازی تا ۲۰ میلیون مترمکعب ادامه دارد و سال آینده نیز این اتفاق تکرار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی در خصوص سد چپرآباد اشنویه نیز اظهار کرد: با پیگیری مقام عالی استان (استاندار آذربایجان غربی) و مسئولان، یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای اتمام عملیات این سد مصوب شده که اکنون ۴۰ درصد این اعتبار تخصیص یافته و جذب شده است.

او با بیان اینکه با مشخص شدن پیمانکار، جاده دسترسی روستاهای باب خالد آباد و دیگر روستاهای حاشیه چپرآباد مهیا خواهد شد، ادامه داد: همچنین نواقص مربوط به سد چپرآباد و ایستگاه تغدیه پمپاژ اراضی نیز برطرف خواهد شد.

رستگاری با بیان اینکه آبگیری سد چپرآباد به سال آینده موکول شده بود، یادآور شد: با برنامه‌ریزی و پیگیری صورت گرفته امیدواریم زودتر این سد به مرحله آبگیری سد برسد.

سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب را خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان هزار و ۱۰۰ هکتار را نیز تامین می‌کند.

با بهره‌برداری کامل از سد، میزان برداشت از رودخانه «گدار» کاهش یافته و امکان تامین و انتقال ۲۳۷ میلیون متر مکعب آب از طریق این رودخانه به دریاچه ارومیه نیز فراهم می‌شود.

سد اشنویه که در ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ افتتاح شد در ۱۰ کیلومتری این شهر احداث شده که طول و عرض تاج آن به ترتیب ۴۸۸ و ۱۰ متر است.

در عملیات ساخت این سد بیش از یک میلیون و ۸۹۰ هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌برداری و همچنین بیش از یک هزار تن آرماتوربندی، ۲۳ هزار متر مکعب بتن ریزی و ۱۱۵ کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.

اشنویه در جنوب آذربایجان غربی قرار داشته و با ارومیه، مرکز استان حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.