بازدید صلیب سرخ جهانی از اسرای جنگی

در میانه مخاصمه مسلحانه روسیه-اوکراین

رئیس کمیته بین المللی صلیب خطاب به خانواده های اسیران جنگی گفت می‌خواهم شما بدانید که عزیزان شما اولویت اول ما هستند، و ما تا بازدید از تمامی اسرای جنگی از پا نخواهیم نشست. این بازدید ها اخباری را که خانواده ها مدت ها در انتظار آن بودند را به دستشان می رساند.

به گزارش شهروند آنلاین؛ کمیته بین المللی صلیب سرخ از ژنو گزارش می دهد که در هفته­ های اخیر اسرای جنگی بیشتری که توسط روسیه و اوکراین نگهداری می­ شوند توسط کمیته بین­ المللی صلیب سرخ مورد بازدید قرار گرفتند. این اتفاق به نمایندگان صلیب سرخ جهانی اجازه داد تا وضعیت اسارت و نحوه رفتار با آنها را بررسی کرده و اخبار مورد انتظار را با خانواده ­های ایشان تبادل کنند.

همچنین، تیم­ های صلیب سرخ جهانی توانستند اقلامی مانند کتاب، لوازم بهداشتی شخصی، پتو و لباس گرم را نیز در اختیارشان قرار دهند.

میریانا اسپولیاریک، رئیس کمیته بین­المللی صلیب سرخ در این باره می گوید: «این بازدیدها گام رو به جلوی مهمی در حفظ بشردوستی در بحبوحه خشونت این مخاصمه مسلحانه بین ­المللی است. ما این امکان را داریم تا نحوه رفتار با اسرای جنگی را بررسی کنیم و اطمینان حاصل کنیم که خانواده­ ها آخرین خبرها [از عزیزان­شان] را دریافت می­کنند. انتظار ما این است که این بازدیدها به دسترسی ­های منظم­ تر به تمامی اسرای جنگی منتج شوند.»

هفته گذشته، کمیته بین­ المللی صلیب سرخ یک بازدید دو روزه از اسرای جنگی اوکراینی انجام داد و این هفته نیز بازدید دیگری خواهد داشت. طی این زمان، از اسرای جنگی روسی نیز بازدید­هایی بعمل آمد و تا پایان ماه بازدیدهای بیشتری نیز برنامه ­ریزی شده است.

تیم­ های کمیته بین ­المللی صلیب سرخ به خانواده ­های اسرای جنگی سر می­ زنند تا اخبار عزیزان­شان را به آنها اطلاع دهند. بیشتر این خبرها یادداشت­ های کوتاه محبت­آمیز و اخبار شخصی است. بعضی از اعضای خانواده­ شان می­خواهند که نگران نباشند. دیگران از آنها درخواست سیگار، جوراب و شیرینی دارند. تمامی این پیام ­ها راه نجاتی برای بستگان مضطرب است.

طبق کنوانسیون سوم ژنو، تمامی اسرای جنگی از حق ملاقات منظم با نمایندگان کمیته بین­ المللی صلیب سرخ برخوردارند. در حالی که بازدیدهای اخیر پیشرفت مهمی محسوب می­شوند، باید هرکجا که اسرا نگهداری می­شوند به کمیته بین­ المللی صلیب سرخ دسترسی مکرر و بدون ممانعت، و خصوصی برای ملاقات با تمامی اسرای جنگی داده شود.

// انتهای پیام

بیانیه رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد تحصیل کودکان در مناطق درگیری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.