سرانجام لایحه جامع تقسیمات کشوری چه شد؟

وزیر کشور گفت: لایحه جامع تقسیمات کشوری که از سوی این وزارتخانه به دولت ارسال شده است، اکنون در نوبت بررسی کمیسیون‌های مربوطه قرار دارد.

به گزارش شهروند آنلاین،احمد وحیدی در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره آخرین روند لایحه جامع تقسیمات کشوری در دولت گفت: هر لایحه‌ای که از سوی دستگاه‌های مختلف به دولت ارسال می‌شود باید ابتدا در کمیسیون مربوطه دولت بررسی شود و بعد از جمع‌بندی در کمیسیون، به صحن دولت بیاید. این لایحه نیز اکنون در نوبت بررسی کمیسیون‌های مربوطه قرار دارد.

قانون تقسیمات کشوری با هدف مدیریت و ساماندهی فضای سرزمینی واحدها و سطوح به منظور اعمال حاکمیت، تسهیل فرآیند اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمینی در راستای تمرکززدایی، دستیابی به عدالت فضایی، همسویی و هماهنگی در فعالیت دستگاه‌های ملی استانی و محلی با هدف انسجام و وفاق ملی در وزارت کشور مورد بررسی قرار گرفت و پیش‌نویس لایحه آن تهیه و به دولت ارسال شد.

پیش از این زهرا احمدی،مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور گفت که هر حرکت در تقسیمات کشوری باید بر اساس ماده یک قانون شکل‌گیری شود. در قانون تقسیمات کشوری پارامترهای متعددی مورد توجه است. باید توجه کرد قانونی که از سال ۱۳۱۶ در ایران اجرا شده صفر تا ۱۰۰ آن را نمی‌توانیم کنار بگذاریم و یک قانون دیگری بسازیم پس نمی‌توان قانون پیشین را کاملاً کنار گذاشت و قانون جدیدی ساخت.

به گفته او،در لایحه ارایه شده به دولت، مباحثی چون شهرک و شهرهای جدید به عنوان قطب‌های جدید سکونتی هموطنان مورد توجه قرار گفته و دهستان حذف شده است زیرا دهستان فاقد مدیریت سرزمینی است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.