تاکید مخبر بر ضرورت اجرایی شدن توافقات ایران و روسیه

در دیدار دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه با معاون اول رئیس‌جمهوری آخرین وضعیت اجرای پروژه‌های مشترک تهران و مسکو مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شهروند آنلاین،معاون اول رئیس‌جمهوری ظهر امروز در دیدار «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه، استمرار دیدارها و افزایش هماهنگی‌های تهران- مسکو را گامی در جهت پیشبرد برنامه‌های مشترک دو کشور برشمرد و گفت: دیدارهای میان مقامات دو کشور می‌تواند منجر به اجرای هرچه سریعتر توافقات فیمابین شود.

محمد مخبر با اشاره به فراهم شدن مقدمات اجرای پروژه کریدور شمال-جنوب، اظهار امیدواری کرد: با مشارکت جدی طرفین شاهد تسریع در اجرای این پروژه مهم و اثرگذار باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین ظرفیت‌های گسترده و فرصت‌های استثنایی سواحل مکران را یادآور شد و افزود: ایران از حضور و مشارکت شرکتهای روسی برای ایجاد و تکمیل زیرساخت‌ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت استقبال می‌کند.

مخبر بر لزوم عملیاتی شدن قراردادها و توافقات میان دو کشور بویژه در حوزه انرژی تاکید و خاطرنشان کرد: اجرایی شدن توافقات و مشارکت دو کشور در توسعه میادین نفتی و گازی امری مهم و ضروری است که باید به طور جدی دنبال شود.

او رفع مسائل و موانع بانکی را گامی در جهت توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری دانست و افزود: توافقات خوبی در این زمینه میان دو کشور به امضا رسیده که باید در اجرایی شدن کامل این توافق تسریع شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: ایران و روسیه با استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری می‌توانند بخش زیادی از مسائل بانکی موجود را از میان بردارند و این اقدام می‌تواند به گسترش مبادلات تجاری فیمابین منجر شود.

او خاطرنشان کرد: دو کشور می‌توانند با مشارکت یکدیگر در زمینه تامین محصولات غذایی در سطح منطقه نقش‌آفرینی کنند و با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه‌های مختلف نظیر تولید خودرو، سطح همکاریهای تجاری و اقتصادی فیمابین را ارتقاء دهند.

ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار، تعاملات گسترده میان دو کشور را راهگشا و موثر در تحقق اهداف مشترک توصیف کرد و گفت: در این سفر از پروژه راه آهن رشت- آستارا و بندر کاسپین بازدید خواهم کرد تا تصویر دقیقی از روند اجرای پروژه داشته باشم.

او با اشاره به دیدار خود با رئیس کل مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزود: شخصا روند همکاری بانک‌های مرکزی دو کشور را پیگیری و دنبال می‌کنم و امیدوارم موافقتنامه امضا شده میان دو کشور هرچه سریعتر اجرا شود.

لویتین بر آمادگی روسیه برای مشارکت با جمهوری اسلامی ایران برای تامین محصولات غذایی و کالاهای اساسی برای کشورهای منطقه تاکید کرد و از آمادگی شرکت های روسی برای تولید مشترک خودرو، بالگرد و تجهیزات کشاورزی خبر داد.

در این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی ایران و رئیس بزرگترین شرکت حمل و نقل و لجستیک روسیه و نماینده شرکت گازپروم نیز حضور داشتند، آخرین وضعیت پروژه‌های مشترک و زمینه‌های همکاریهای مشترک مورد بررسی قرار گرفت./ایسنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.