صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را پیش‌بینی کرد

صندوق بین‌المللی پول با پیش‌بینی رشد ۲ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ از ورود اقتصاد انگلیس به رکود در این سال و افت شدید رشد اقتصادی منطقه یورو خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود موسوم به چشم‌انداز اقتصادی جهان پیش‌بینی کرده است اقتصاد جهان در سال جاری میلادی به طور متوسط ۲.۹ درصد رشد کند که کمتر از رشد ۳.۴ درصدی ثبت شده در سال ۲۰۲۲ است.

ورود اقتصاد انگلیس به رکود و آلمان در مرز رکود

این نهاد بین‌المللی انتظار دارد رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته جهان در سال ۲۰۲۳ به کمتر از نصف برسد و از ۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱.۲ درصد در این سال کاهش یابد.

منطقه یورو با افت شدید رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ مواجه خواهد شد و در حالی که سال گذشته میلادی ۳.۵ درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده بود در سال جاری میلادی بیشتر از ۰.۷ درصد رشد نخواهد کرد.

اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳ به مرز رکود می‌رسد و رشد ۰.۱ درصدی را تجربه خواهد کرد. رشد اقتصادی فرانسه نیز ۰.۷ درصد، ایتالیا ۰.۶ درصد و اسپانیا ۱.۱ درصد پیش‌بینی شده است.

اقتصاد انگلیس در سال ۲۰۲۳ وارد رکود خواهد شد و با رشد منفی ۰.۶ درصدی در این سال مواجه خواهد شد. انگلیس تنها کشور در میان اقتصادهای بزرگ دنیاست که با رکود اقتصادی و رشد منفی در سال ۲۰۲۳ مواجه می‌شود.

اقتصاد آمریکا نیز که در سال گذشته رشد ۲ درصدی را تجربه کرده بود در سال جاری رشدی بهتر از ۱.۴ درصد به دست نخواهد آورد.

با وجود افت شدید رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته، رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه طی سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت و از ۳.۹ درصد در سال قبل به ۴ درصد طی این سال خواهد رسید.

اقتصاد چین در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی داشته که بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در سال جاری رشد ۵.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

روسیه که در سال پیش با رشد منفی ۲.۲ درصدی مواجه شده بود طی سال ۲۰۲۳ از رکود اقتصادی خارج شده و رشد اقتصادی ۰.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

کاهش رشد اقتصادی عربستان به کمتر از نصف

این گزارش همچنین متوسط رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ را ۵.۳ درصد برآورد و پیش‌بینی کرده است این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۳.۲ درصد کاهش یابد.

رشد اقتصادی عربستان در سال جاری به کمتر از یک سوم خواهد رسید و از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲.۶ درصد در سال جاری خواهد رسید.

چهارمین سال متوالی رشد اقتصادی ایران با وجود تحریم‌ها

صندوق بین‌المللی پول همچنین با وجود تحریم‌ها انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ نیز روندی رو به رشد داشته باشد. ایران در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصادی سه درصدی را تجربه کرده بود و بر اساس پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادی ایران به ۲ درصد خواهد رسید.

بر این اساس صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد اقتصاد ایران برای چهارمین سال متوالی و با وجود تداوم تحریم‌های آمریکا رشد مثبت داشته باشد. اقتصاد ایران که در سال ۲۰۱۹ در پی سیاست تحریم‌های حداکثری رشد منفی ۳.۱ درصدی را تجربه کرده بود در سال ۲۰۲۰ و با وجود شیوع کرونا از رکود خارج شد و رشد ۳.۳ درصدی و در سال ۲۰۲۱ رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرد.

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به گزارش ماه اکتبر این سازمان تغییری نداشته است. صندوق بین‌الملی پول در گزارش ماه اکتبر خود نیز رشد اقتصادی ۲ درصدی را برای ایران در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده بود.

رتبه ۱۲ ایران از نظر رشد اقتصادی در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ

بر اساس این گزارش ایران در میان ۳۰ اقتصاد بزرک دنیا،‌ در رتبه ۱۲ از نظر رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد. هند در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ دنیا در رتبه نخست قرار گرفته و بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول رشد ۶.۱ درصدی را در این سال تجربه خواهد کرد.

انگلیس نیز با رشد منفی ۰.۶ درصد در انتهای این رده بندی قرار گرفته است. از جمله کشورهایی که رشد کمتری نسبت به ایران خواهند داشت عبارتند از اسپانیا با ۱.۱ درصد، لهستان با ۰.۳ درصد، کره جنوبی با ۱.۷ درصد، برزیل با ۱.۶ درصد و آرژانتین با ۱.۷ درصد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.