مهاجرت معکوس به روستاها در گرو احیای فرهنگی واقتصادی

وزیر کشور به روند توسعه قابل توجه روستاها پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: با این وجود مهاجرت از روستا به مناطق شهری در سال‌های گذشته قابل توجه بود و باید دلیل این موضوع را پیدا و آن را درمان کنیم و مهاجرت معکوس داشته باشیم.

به گزارش شهروند آنلاین، احمد وحیدی عصر یکشنبه در همایش دهیاران استان مازندران در ساری با تبریک دهه مبارک فجر افزود: مناطق روستایی استان در تولید و فرهنگ‌سازی نقش غیر قابل انکاری دارند که این موضوع بسیار دارای اهمیت است.

او ادامه داد: روستاها در حوزه‌های مختلف کشور نقش غیر قابل انکاری دارند و قبل از انقلاب حتی روستاهایی که در نزدیک شهرها هم بودند از نظر آب، گاز و برق و بهداشت بسیار اسفناک بود و حدود ۷۰ درصد مردمی که در آن مقطع در این مناطق زندگی می کردند، شرایط بسیار بدی داشتند.

وزیر کشور بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی توجه زیادی به روستاها شد و شاید روستای بسیار کمی داشته باشیم که دارای آب و برق و گاز نباشد.

وحیدی تصریح کرد: با این وجود مهاجرت از روستا به مناطق شهری در سال‌های گذشته قابل توجه بود و باید دلیل این موضوع را باید پیدا کرده و آن را درمان کنیم و مهاجرت معکوس داشته باشیم.

او ادامه داد: به طور حتم یکی از دلایل این موضوع شغل نداشتن جوانان در روستاها و توجه نکردن به فرهنگ روستایی است و باید گفت ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم که باید فرهنگ و اقتصاد این مناطق را احیا کنیم.

وزیر کشور گفت: بسیار خوشحال کننده است که در برخی از روستاهای استان با فرهنگ کار و تلاش با ایده‌پردازی شغل ایجاد کردند و اکنون محصولات آنان به نقاط مختلف جهان حتی کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

وحیدی افزود: برخی از این روستاها جمعیت آن درصدد رفتن به مناطق شهری بودند اما با ایجاد شغل و همدلی و حفظ آداب و رسوم مناطق اکنون جمعیت در روستاها ماندگار شد.

او ادامه داد: با همدلی جمعیت را در مناطق روستایی نگه داریم و حضور روستاییان در مناطق شهری و کلان‌شهرها جزو سیاست‌های نظام نیست بلکه باید بیش از پیش به مناطق روستایی توجه شود.

وزیر کشور بیان کرد: ۴۷ مسئولیت برعهده دهیاران است و در وزارت کشور قرارگاه جهادی توسعه روستایی ایجاد شده است و دهیاران باید با برنامه‌ریزی اصولی وظایف خود را به خوبی انجام دهند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.