سومین سال رکود اقتصادی ایران

پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران

براساس گزارش بانک جهانی، چشم‌‏انداز رشد اقتصادی ایران به علت محدودیت‏‌های تجاری و تداوم همه‏‌گیری جهانی در سال‏‌های آتی همچنان ضعیف خواهد ماند. برآورد بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۹، منفی ۴.۵درصد است که سومین سال رکود اقتصادی ایران خواهد بود.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران گزارش اخیر بانک جهانی در مورد اقتصاد ایران را منتشر کرده است. براساس این گزارش، همه‌گیری کووید-19، اثر تحریم‌های اقتصادی و عدم توازن ساختاری موجود در اقتصاد ایران را تشدید کرده است.

کاهش درآمدها، دولت را وادار به انتشار اوراق بدهی جدید و فروش دارایی‌ها در بازار سهام کرده و ریسک بازار مالی را افزایش داده است. کاهش ارزش پول ایران نیز تورم را تسریع کرده که عواقب منفی بر معیشت خانوارهای آسیب‌پذیر داشته است.

اقتصاد ایران طی یک‌دهه گذشته دچار رکود بوده که میراثی از تحریم‌ها و وابستگی اقتصاد این کشور به بازار بی‌ثبات نفت است. از سال 1389 (11 /2010)، تولید ناخالص داخلی ایران با متوسط نرخ سالانه منفی 0.1درصد رشد داشته و در این بازه زمانی فرصت‌های کلیدی مانند اوج قیمت‌های نفتی را از دست داده است.

فعالیت اقتصادی در ایران بسیار ناپایدار بوده، زیرا این کشور تحت فشار تحریم‌های اقتصادی متنوع و چرخه‌های قیمت نفت قرار داشته است. نوسانات اقتصادی بالا در ایران، شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور را نامطلوب ساخته و انتظارات تورمی را افزایش داده است. با اینکه پایه اقتصادی این کشور نسبتا متنوع است،اما رشد بخش غیرنفتی همچنان راکد مانده است.

در بخش دیگری تحت عنوان «روند اخیر»، آمده است: پس از تحریم‌های وارده بر اقتصاد ایران که باعث شده‌ ارزش‌افزوده بخش نفت افت کند، تولید 1398 کاهش 6.8 درصدی را تجربه کرده است. تولید ناخالص داخلی غیرنفتی ایران 1.1 درصد رشد کرده، زیرا کاهش ارزش پول ملی ایران، تولید را رقابتی‌تر کرده است.

کاهش تولید ناخالص داخلی ایران در فصل نخست سال 1399 ادامه یافت، به‌طوری که با توجه به اقدامات مربوط به مهار کووید-19، رشد اقتصادی در این فصل به 3.5درصد (نسبت به فصل مشابه سال گذشته) رسید و این میزان کاهش تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سایر کشورها در سطح متوسطی قرار دارد.

اثر کمتر کووید-19 روی اقتصاد ایران، تا حدودی به دلیل پایه اقتصادی کوچک‌تر این کشور و ارتباط محدود آن با سایر کشورها پس از دهه‌ها تحریم است. فشارهای تورمی در سال 1399 بالا بوده و با کاهش ارزش پول ایران در 5ماه نخست سال 1399، تورم افزایش شدیدی را تجربه کرده است.

برآورد می‌شود نرخ تورم ایران در سال 1399 به دلیل انتظارات تورمی و فشارهای بیشتر از جمله هزینه‌های تجاری بالاتر و افت شدید ارزش پولی ملی به میزان 45.7درصد، با افزایش 10واحد درصدی به 41.2درصد برسد. عوامل موثر بر تورم بالا، عمدتا افزایش شاخص قیمت غذا و اجاره مسکن است که به‌طور نامتناسبی دهک‌های درآمدی پایین را تحت‌تأثیر قرار داده است.

همزمان با روند افزایشی نرخ ارز، تورم ماهانه در تیرماه 1399 به 6.4درصد (ماهانه) رسید که بالاترین سطح تورم ماهانه‌ طی 21ماه اخیر است. شایان ذکر است در مهر 1399 تورم ماهانه به 7درصد هم رسید که با توجه به زمان انتشار گزارش بانک جهانی، به آن اشاره‌ای نشده است.

در قسمت دیگری از گزارش بانک جهانی چشم‌انداز اقتصاد ایران این‌طور پیش‌بینی شده است: انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1399 به دلیل قرنطینه کوتاه‌مدت، کاهش 4.5درصدی را تجربه کند. پیش‌بینی می‌شود تضعیف اقتصادی در نیمه دوم سال 1399 با شیوع مجدد ویروس در فصل سرد سال، تشدید یابد.

درصورت وجودنداشتن واکسنی که به‌طور گسترده مورد تأیید قرار گرفته، انتظار می‌رود بهبودی در سال1400 بسیار ضعیف و عمدتا ناشی از بخش غیرنفتی باشد. همچنین پیش‌بینی می‌شود فشارهای مالی به دلیل انتشار بیشتر اوراق قرضه و افزایش هزینه‌های کووید-19 در سال 1399 تشدید یابد.

درآمد دولت، پیش از بهبود با احیای اقتصادی جزئی، در سال 1399 به حداقل خود خواهد رسید و پس از آن شروع به رشد خواهد کرد. همچنین انتظار می‌رود فشارهای تورمی به دلیل نااطمینانی‌های اقتصادی و فشارهای نرخ ارز، همچنان در سطحی بالا باقی بماند.

ریسک‌های چشم‌انداز اقتصاد ایران مربوط به کووید-19 و تحولات ژئوپلیتیکی است. اگر شیوع کووید-19 بار دیگر بسیار افزایش یابد، به نحوی که منجر به تشدید اقدامات قرنطینه‌ای شود یا تا سال 2021 واکسن قابل اطمینانی توزیع نشود، چشم‌انداز اقتصادی در معرض ریسک قابل توجهی قرار خواهد داشت.

انتشار بالای اوراق بدهی دولتی و فروش دارایی‌ها در بازار سهام، ریسک‌های مالی را افزایش می‌دهد و می‌تواند فشار بیشتری بر بخش بانکی که با کمبود سرمایه همراه است، وارد کند. با اعمال محدودیت‌های تجاری بیشتر یا درصورت ضعیف‌ماندن تقاضا از سوی سایر شرکای صادراتی، ترازهای خارجی می‌تواند بیشتر تضعیف شود.

لغو تحریم‌های آمریکا، همانند اجرای توافق هسته‌ای برجام در سال 2016، می‌تواند اثر اقتصادی بزرگی بر ایران داشته باشد. با توجه به عملکرد اقتصادی ایران در سطح کمتر از سطح بالقوه آن، ممکن است بهبود در سا‌ل‌های آتی قوی‌تر باشد. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی ایران در سال 1400 به 1.5درصد و در سال 1401 به 1.7درصد برسد. همچنین انتظار می‌رود طی دوسال آینده صادرات و واردات کشور با رشد هرچند ناچیز، همراه باشد.

طبق آمارها، انتظار می‌رود نرخ تورم ایران از سال 1399 به بعد روند کاهشی را طی کند: حدود 34.1درصد در سال 1399 و 27.4درصد در سال 1400. نسبت تراز حساب جاری ایران به تولید ناخالص داخلی نیز در سال 1399 به منفی 6.6 درصد می‌رسد.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.