مرگ جنجالی‌ترین خبرنگار منتقد جنگ‌های آمریکا

فیسک، کهنه خبرنگار انگلیسی و راوی انقلاب ایران و جنگ عراق با ایران درگذشت

«رابرت فیسک» یکی از بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین خبرنگار انگلیس در حوزه بین‌الملل و منتقد جنگ‌های آمریکا علیه کشورهای منطقه در سن ۷۴سالگی درگذشت. او رویدادهایی مانند جنگ داخلی لبنان، حمله روسیه به افغانستان، انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق را پوشش خبری داد

شهروند آنلاین: «رابرت فیسک» یکی از بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین خبرنگار انگلیس در حوزه بین‌الملل و منتقد جنگ‌های آمریکا علیه کشورهای منطقه در سن ۷۴سالگی درگذشت. به گزارش روزنامه ایرلند تایمز، رابرت فیسک که در سال ۲۰۰۵ توسط روزنامه نیویورک‌تایمز به «مشهورترین خبرنگار خارجی در انگلیس» توصیف شد، بعد از چند روز بستری در بیمارستان در شهر دوبلین درگذشت.

فعالیت حرفه‌ای فیسک در روزنامه‌نگاری با «ساندی اکسپرس» در لندن آغاز شد اما این رابطه کوتاه بود و خیلی زود به روزنامه تایمز نقل‌مکان کرد.

پس از کسب شهرت و نام برای تهیه گزارش‌ها از ایرلند شمالی، فیسک برای مدت کوتاهی به پرتغال و سپس به بیروت رفت و در آنجا بار دیگر برای تایمز با عنوان خبرنگار خاورمیانه مشغول به فعالیت شد.

او علاوه براین، دیگر رویدادها مانند جنگ داخلی لبنان، حمله روسیه به افغانستان، انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق را پوشش خبری داد.

او پس از مشاجره با «روپرت مورداک» در سال ۱۹۸۹ به لندن ایندیپندنت پیوست و تا زمان مرگ به کار در این نشریه ادامه داد. این قابل درک است که او در روزهای اخیر قصد بازگشت به خاورمیانه را داشت.

خبرنگار منتقد آمریکا

فیسک در مورد جنگ اول خلیج‌فارس با حضور در منطقه گزارش‌های زیادی ارایه کرد. او همچنین جنگ‌ها به رهبری آمریکا در افغانستان و عراق را پوشش می داد و غالبا در گزارش‌های خود درگیری آمریکا در منطقه را محکوم می‌کرد.

فیسک یکی از معدود خبرنگاران غربی بود که با اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده مصاحبه داشته است، کاری که سه‌بار در دهه ۱۹۹۰ انجام داد.

او همچنین پنج حمله اسراییل، جنگ داخلی الجزایر، حمله صدام حسین به کویت و انقلاب‌های عربی ۲۰۱۱ را پوشش داد.

فیسک حتی در زمان درگیری در بالکان کار خبری می‌کرد و اخیرا به درگیری در سوریه پرداخت.

او در طول فعالیت حرفه‌ای خود جوایز زیادی از جمله جایزه اورول روزنامه‌نگاری، روزنام‌ نگاری بین‌المللی سال بریتانیا و گزارشگر خارجی سال را در چندین نوبت دریافت کرد.

همچنین از چندین دانشگاه مختلف به این خبرنگار صاحبنام مدرک افتخاری و دکتری اعطا شد.

از جمله مشهورترین کتاب‌های او می‌توان به نقطه بازگشت: حمله‌ای که انگلیسی‌ها را در اولستر شکست داد، حیف ملت: لبنان در جنگ و جنگ بزرگ برای تمدن- فتح خاورمیانه اشاره کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.