روحانی: آمریکا به قانون و معاهدات بین‌المللی برگردد

تصمیمات مهمی برای ۹ ماه پایانی دولت گرفته‌‌ایم

رئیس‌جمهوری گفت: «ما می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین‌المللی و چندجانبه و احترام به ملت ایران برگردد. اگر آمریکا تحریم غیرظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می‌کند.»

 رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: «ما می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین‌المللی و چندجانبه و احترام به ملت ایران برگردد. اگر آمریکا تحریم غیرظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می‌کند.»

به گزارش «شهروندآنلاین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با تبریک میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) گفت: «مردم در طول این ایام بیش از گذشته به یاد اخلاق و رفتار پیامبر(ص) و شیوه و مکتب امام صادق(ع) بوده‌اند و برای همیشه خواهند ماند. پیامبر(ص) اساس حکومتش براساس آنچه قرآن بیان می‌کند، برمبنای اخلاق، نرم‌خویی، مهربانی با مردم، تواضع، دعا برای افراد امتش که دچار اشکال، خطا و گناه بودند و مشورت با مردم بوده است.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام(ص) را اخلاق نیکوی ایشان می‌داند، اظهار داشت: «در ادامه قرآن می‌گوید اهل گذشت باش، برای آنها در نزد خداوند طلب عفو کن و در امور با آنها مشورت کن. این نشان می‌دهد شیوه حکومت در اسلام چیست و چگونه است.»

روحانی ادامه داد: «آنها که جملات ناصحیح درباره پیامبر(ص) به کار می‌برند، با شیوه، سیره و اخلاق رسول مکرم اسلام(ص) آشنا نیستند. اگر کسی دنبال جان یک فرد و ترور یک فرد یا معبد یا دانشگاه است، این مسأله با منش ایشان در تضاد است.»

او با اشاره به اقدامات تروریستی در روزهای گذشته تصریح کرد: «در این روزها حوادث عجیب‌وغریب می‌بینیم. حمله به یک عبادتگاه، مدرسه و دانشگاه که ادعایشان حمایت از پیامبر(ص) است که دروغ است. آنها هم که اهانت کردند، کار نادرست و غلطی کردند.»

در مورد کالاهای اساسی مردم مطمئن باشند

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در مورد کالاهای اساسی مردم مطمئن باشند، آن کالاها به آنها می‌رسد، خاطرنشان کرد: «واردات ما نسبت به هفته گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته است. در ماه‌های اخیر، هم در واردات و هم در صادرات افزایش داشته‌ایم. در صادرات ۱۴ درصد افزایش داشته‌ایم و روند رو به رشد است.»

روحانی در ادامه گفت: «در همین هفته‌ گذشته واردات نسبت به هفته قبل‌تر از آن، ۳۸ درصد افزایش داشت و صادرات کالاهای مورد نیاز در ماه‌های اخیر هم ۱۴درصد افزایش داشته است.»

او اضافه کرد: «در طول هفته‌های گذشته بحث‌هایی درباره اقتصاد کشور داشتیم و تصمیمات مهمی برای نُه ماهه پایانی دولت گرفتیم که برخی برنامه‌ها بلندمدت است و مربوط به سال بعد هم می‌شود و برخی بلندمدت‌تر است و برخی محدودتر؛ چون این دولت ۹ ماه دیگر بار مسئولیت را بر دوش دارد.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تصمیمات اساسی ما از چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی رئیس‌جمهوری می‌شود، ‌ گرفته شده است، گفت: «در این جلسات نسبت به شیوه استفاده از ارز، چگونگی استفاده از ارز در صادرات و واردات و ترخیص کالا از گمرک تصمیمات و هماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد اتخاذ و از دیروز شروع شده است.»

او افزود: «سه هفته قبل برمبنای تولید داخلی، ‌ صادرات نفتی  و عمدتا غیرنفتی و نحوه تعامل وزارتخانه‌ها با هم، هماهنگی‌ها انجام شد، چون برای مهم نیست در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی انتخاب می‌شود. انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت‌آمیز بود و نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم.»

اگر آمریکا تحریم غیرظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می‌کند

روحانی با تأکید بر اینکه برای ما فرد و حزب مهم نیست، بلکه شیوه‌ای که در دولت اتخاذ می‌شود، اهمیت دارد، گفت: «می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین‌المللی و چندجانبه و احترام به ملت ایران برگردد. می‌خواهیم به جای تحریم، احترام باشد. اگر آمریکا تحریم غیرظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می‌کند. اگر تهدید را کنار گذاشت و احترام و تکریم را انجام داد، شرایط فرق می‌کند. اگر به جای عهدشکنی و قانون‌شکنی، به دنبال اجرای تعهدات بود، شرایط فرق می‌کند. برای ما اصول، شیوه و سیاست مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.»

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه‌ریزی کردیم، اگر آمریکایی‌ها فهمیدند و عبرت گرفتند و راه دیگر را انتخاب کردند، چه بهتر، در غیر این ‌صورت تصمیمات ما بر این مبناست که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.»

تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و جمهوری آذربایجان است

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال‌غرب کشور گفت: «همان‌طور که می‌دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواس‌شان کاملا جمع بوده و به خوبی نظارت و برنامه‌ریزی کردند.»

روحانی خاطرنشان کرد: «امنیت مرزها و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و جمهوری آذربایجان است، اما می‌خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند، ولی در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است.»

رئیس‌جمهوری افزود: «به همه این کشورها گفته و ابلاغ شده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح‌ بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.»

گرانی و قیمت برخی از کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است 

او با بیان اینکه هنوز فضاهای بسیار خوبی برای صادرات داریم، گفت: «در هفته‌های گذشته در ستاد اقتصادی دولت بحث‌هایی داشتیم که یک مبنای آن افزایش صادرات بود، اینکه چه کاری انجام دهیم که صادرات افزایش پیدا کند یا کالاهای اساسی راحت‌تر به دست ما برسد یا به جای اینکه گرفتار گردش‌های مالی و بانکی شویم، با تهاتر انجام شود.»

رئیس‌جمهوری گفت: «در ستاد اقتصادی بررسی کردیم که چگونه اجناس به جای اینکه در گمرک بماند، از همان اول که جنس خریداری می‌شود و حتی قبل از اینکه روی کشتی برود، درباره آن تصمیم بگیریم. همه تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم و باید اجرایی و عملیاتی شود، برای این است که همه چیز به‌روز و روشن باشد تا کار پیش برود.»

او افزود: «بخشی از آنچه مردم در یکی، دو ماه اخیر با مشکلات مواجه شدند، به مسائل ماه‌های اولیه سال به خاطر کرونا که صادرات کشور را دچار وقفه و مشکلات کرد، مربوط می‌شود. امروز آن مشکلات رفع شده و روال عادی پیدا کرده است، ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کمتر می‌شود، البته وزارتخانه‌های مربوطه باید همه توان خود را به کار بگیرند.»

روحانی گفت: «خوشحالم وزارت صمت و کشاورزی و سایر دستگاه‌ها به سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب توجه جدی کردند و امروز هم در دولت مطرح شد و همان‌طور که ایشان این نکته بحق را مطرح کردند، گرانی و قیمت برخی از کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید راه‌حل برای آن پیدا شود.»

رئیس‌جمهوری بیان کرد: «البته دلایلی برای گران‌شدن کالا مطرح است که باید حل‌وفصل شود، ما دو هدف داریم؛ وفور کالا و آنچه مورد  نیاز مردم است از کالاهای اساسی و غیراساسی در جامعه و همچنین قیمت منصفانه کالا در بازار. نسبت به اولی موفق بودیم هم امسال و هم سال گذشته، از سال ۹۷ که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد، ما در وفور کالا موفق بودیم، امسال تا پایان سال هم موفق خواهیم بود. آنچه باید روی آن سرمایه‌گذاری کنیم و برای مردم مهم است اینکه قیمت کالاها قابل قبول و متعادل باشد.»

 امنیت مرزها برای ما اهمیت دارد

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال غرب کشور گفت: همانطور که می‌دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواسشان کاملاً جمع بوده و هم به خوبی نظارت و برنامه‌ریزی کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: امنیت مرزها و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و حق جمهوری آذربایجان است اما می‌خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند اما در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است.

رییس جمهوری افزود: به همه این کشور گفته و ابلاغ شده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح‌ها بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.

رییس دولت دوازدهم درباره طرح‌هایی که فردا – پنجشنبه – در قالب پویش ملی «تدبیرو امید برای جهش تولید» افتتاح می شود، گفت: کشور وارد یک فناوری جدید برای تحصیل آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی‌ها در آن تاثیر بیشتری دارد و در مناطق خشک کویری قرار دارند، شده است.

برنامه دولت برای تامین ‌آب آشامیدنی / اجرای طرح مطالعاتی در ۱۷ استان

روحانی تصریح کرد: در واقع می خواهیم فناوری نمک‌زدایی را به صورت وسیع در کشور آغاز کنیم و جاهایی که در کشور به آب برای آشامیدنی و مصرف صنعتی نیازمند هستند و مایل و قادر به سرمایه گذاری هستند، این سرمایه گذاری در کشور انجام بگیرد.

رییس‌جمهوری اظهار داشت: وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج‌فارس و دریای‌عمان پیش برده است؛ برخی از استان‌های ساحلی نیازمند آب حتی آب شور بدون نمک‌زدایی برای مصارفی مانند پرورش آبزیان هستند و برخی از استان‌ها هم نیازمند آب با نمک‌زدایی هستند که اولین کار فردا برای رساندن ‌آب به کرمان آغاز می‌شود.

وی افزود: با اجرای این طرح خلیج فارس به استان کرمان و در مراحل بعد به استان یزد و سایر استان‌ها متصل می‌شود. با این طرح که فردا انجام می شود، ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب‌ شور که به ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تبدیل می‌شود.

روحانی ادامه داد: طرحی که فردا انجام می‌شود، فاز اول است که ۷۰ میلیون مترمکعب برای مصرف در استان‌های هرمزگان و کرمان آب شیرین می‌شود که کار بسیار بزرگی است.

رییس جمهوری اضافه کرد: برای استان‌های دیگر طراحی مطالعات طرح آبرسانی و نمک زدایی انجام شده که امیدواریم با سرمایه گذاری لازم بتوانیم معضل آب مخصوصا در مناطق کویری که مشکلات بیشتری برای آب آشامیدنی دارند، حل کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.