اگر به FATF نپیوندیم، برداشته‌شدن تحریم‌ها هیچ فایده‌ای ندارد

۴ تا ۵میلیارد دلار پول ایران در ایتالیا بلوکه شده است

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار کرد: «سیاست‌گذاران و نخبگان ما بدانند که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود ولی نتوانیم ارتباط سوییفت را برقرار کنیم و به FATF نپیوندیم، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت؛ چون اگر نتوانیم پول را جابه‌جا کنیم، برداشتن تحریم‌ها چه سودی خواهد داشت؟»

شهروند آنلاین:احمد پورفلاح در مورد وضعیت تجاری ایران با ایتالیا اظهار داشت: «سال‌های طولانی به خصوص در دهه‌های بعد از انقلاب، ایتالیا شریک اول تجاری ایران بود، تا جایی که تا 10سال پیش رکورد یک‌میلیارد و 700-800 میلیون یورو در معاملات‌مان با ایتالیا را تجربه کردیم، ایتالیا تقریبا همه نیاز پالایشگاه‌هایش را از ایران تأمین می‌کرد.»

او اضافه کرد: «شبی که آقای ظریف برای نهایی‌کردن برجام به ژنو سفر می‌کرد؛ من با هیأتی از تجار ایران به آنجا رفتم. معاون انرژی ایتالیا می‌گفت ما تا این اندازه پولدار نیستیم که غیر از ایران از کشور دیگر هم نفت بخریم. سوال کردم مگر ما نفت را ارزان می‌فروشیم؟ گفت این‌طور نیست، بلکه ما همه پالایشگاه‌هایمان را از نظر فرمولاسیون تنظیم کردیم که نفت ایران را مصرف کنند و تغییردادن آن سرمایه‌گذاری زیادی را می‌خواهد. اما امروز ایتالیا یک بشکه نفت هم از ما نمی‌خرد، مجبور به سرمایه‌گذاری زیادی شد تا نفت دیگری را جایگزین ایران کند. البته بازگشت این وضعیت دشوار است، اینها فرصت‌های طلایی هستند که ما از دست دادیم.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا تصریح کرد: «آخرین آماری که ما قبل از کرونا داشتیم، نشان می‌داد که معاملات ایران و ایتالیا به حدود 600-700 میلیون دلار رسیده که بسیار ناچیز است ولی به نسبت ارتباط با بقیه کشورها، ارتباط ما با ایتالیا هنوز قطع نشده و به صورت مویرگی هنوز ادامه دارد، به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط به دلیل عدم ارتباط با آمریکا، از این نظر مشکلی ندارند.»

او اضافه کرد: «این شرکت‌های کوچک حجم کمی را به خود اختصاص می‌دهند. ما باید بتوانیم در سطح کلان‌تر با شرکت‌های دنیا رابطه داشته باشیم. حجم اقتصاد ما در دنیا هجدهم یا نوزدهم است و ما باید سهم بیشتری داشته باشیم. تحریم‌ها و نپیوستن ما به FATF روی این مقوله بسیار تأثیر گذاشته است. نداشتن ارتباط سوییفت با دیگر کشورها بسیار مشکل ایجاد کرده و بسیاری از فرصت‌طلبان از این وضعیت سوء‌استفاده می‌کنند و منافع ملی ایرانیان به خطر می‌افتد. من امیدوارم با گشایشی که در سطح بین‌المللی درحال انجام است، به تدریج تحریم‌ها کمرنگ شود.»

پورفلاح گفت:‌ «سیاست‌گذاران و نخبگان ما بدانند که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود ولی نتوانیم ارتباط سوییفت را برقرار کنیم و به FATF نپیوندیم، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت؛ چون اگر نتوانیم پول را جابه‌جا کنیم، برداشتن تحریم‌ها چه سودی خواهد داشت؟»

عضو اتاق بارگانی ایران تصریح کرد: «ایتالیا هنوز پای کار ایستاده و متأثر از هیجان‌های خاص نشده و ارتباطات‌مان را در حد مویرگی با ایتالیا حفظ کردیم. ارتباط با سفارت، کنسولگری و بخش بازرگانی ایتالیا در تهران به صورت منظم وجود دارد.»

او افزود: «ارتباطات اقتصادی حتی می‌تواند در فعالیت‌های سیاسی هم تأثیر بگذارد و تأثیر آن هم قابل مشاهده است. سعی کردیم که ارتباط را حفظ کنیم تا ریشه آن خشک نشود، به امید آنکه روزی اتفاقی بیفتد تا ایتالیا دوباره شریک اول تجاری ما شود.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در مورد پول‌های بلوکه‌شده ایران در ایتالیا تصریح کرد: «پول بلوکه‌شده ایران در ایتالیا به اندازه کشورهایی مثل چین، هند و عراق نیست ولی انتقال پول مقداری از محموله‌های آخر نفتی که به ایتالیا فروختیم امکان‌پذیر نبود، این رقم خیلی بالا نیست و فکر می‌کنم حداکثر 4 تا 5میلیارد دلار باشد.»

او در مورد تأثیرات روی کارآمدن جو بایدن اظهار داشت: «بعضی از سیاست‌گذاران ما گفتند که برای ما فرقی نمی‌کند کدام رئیس‌جمهوری با چه تفکری روی کار بیاید. ولی من به‌عنوان یک فعال بخش خصوصی می‌گویم قطعا بی‌تأثیر نیست. دیدگاه‌های کسی که پافشاری می‌کرد تا درآمدهای ما به صفر برسد، با دیدگاه کسی که به‌گونه‌ای دیگر فکر می‌کند، متفاوت است. همین دموکرات‌ها بودند که در زمان آقای اوباما به برجام شکل دادند.»

او خاطرنشان کرد: «ما باید با حفظ منافع ملی مذاکره کنیم. من به‌عنوان فعال بخش خصوصی باور دارم که با قهرکردن و دوربودن هیچ‌گاه مشکلات ما حل نمی‌شود؛ بنابراین با منافع 50-50 باید مذاکره کنیم. مسلما امروز به شرایط آینده خوشبینانه‌تر از یک‌سال گذشته می‌توان نگاه کرد، البته نباید آنقدر خوشبین باشیم که فکر کنیم مثلا یک‌ماه دیگر اتفاق خاصی می‌افتد.»

پورفلاح خاطرنشان کرد: «الان این التهابی که در بازار وجود دارد، بیشتر از آنکه منطقی باشد، هیجانی و احساسی است، قطعا این شرایط به شرایط 3-4 روز پیش می‌رسد ولی در میان‌مدت حتما شرایط ما در معامله با کشورهای دنیا بهتر خواهد شد، البته این شرایط مقدار زیادی به دیدگاه‌های سیاست‌گذاران داخلی ما مربوط می‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.